«سعدیه»، «نوروزگاه» شیرازی‌ها در نوروز 96

هنردستان: مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری فارس از برگزاری آیین نوروزگاه امسال در ایام نوروز 96 در شیراز و چند شهرستان استان فارس خبر داد .

 

به گزارش هنردستان، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، مصیب امیری گفت: آیین نوروزگاه به منظور ترویج و آشنایی هر چه بیشتر میهمانان نوروزی با آداب و آیین نوروزی مردم شیراز  واقع در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدی برگزار می‌شود .

 

وی با اشاره به برنامه‌های نمایشگاهی که در نوروزگاه برگزار می‌شود، افزود: نمایشگاه شیرینی‌های سنتی شیراز،صنایع‌دستی شیراز و سفره هفت‌سین و اجرای نمایشی مراسم کوسه برنشین، میرنوروزی، نمایش عمونوروز، مراسم عیدی بردن برای عروس، حافظ و شاهنامه‌خوانی، مراسم چهار شنبه آخر سال، فالگوش و شکستن کوزه در نوروزگاه 96 برگزار می‌شوند.

 

مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: مراسم آب‌تنی در قنات سعدی، زیارت شاهچراغ،  نمایش عروسکی جی‌جی ویجی، نمایش عروسکی مینا، نمایش بهاریه خواندن کودکان نیز در این آئین در معرض دید مردم قرار می‌گیرد .

 

امیری اظهار کرد: در بخش اطلاع‌رسانی عمومی نوروزگاه امسال پخش فیلم‌های کوتاه از آداب و رسوم نوروز  شهر شیراز،  آیین‌های ثبتی  نوروزگاه سال گذشته در فهرست آثار ناملموس ملی، برگزیده‌ای از برنامه های نوروزگاه سال گذشته، و نمایش فیلم از آداب و رسوم کشورهایی که در ثبت جهانی نوروز با ایران مشترک هستند در دستور کار قرار دارد. همچنین در بخش عکس توزیع بروشورهایی مختص نوروز در بین مردم از جمله برنامه های جانبی نوروزگاه 96 در شیراز است.

 

وی با اشاره به تاریخچه آیین و مراسم نوروز در فارس گفت: رویداد فرهنگی نوروزگاه در ارتقاء و تقویت ارتباط اقوام با یکدیگر نقش بسزایی ایفا می کند. از این رو آیین نوروزگاه همزمان با شیراز در چند شهرستان و مکان تاریخی استان مانند پاسارگاد،تخت جمشید،لارستان،نی ریز،کازرون،نورآباد ممسنی، فیروزآباد و آباده با همکاری انجمن های مردم نهاد اجرا می‌شود.

 

مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به استقبال گسترده مردم در نوروزگاه سال گذشته خاطرنشان کرد: این مراسم در ایام نوروز96 از تاریخ 2 لغایت 7 فروردین ماه برگزارخواهد شد.

 

امیری افزود : با توجه به غنای استان فارس در حوزه آثار تاریخی – فرهنگی و گردشگری و ثبت 53 اثر ناملموس در این استان، سعی داریم تمامی فرهنگ و سنن باشکوه گذشته را برای نسل جوان به نمایش درآوریم .

 

وی در پایان با اشاره به مراسم نوروزگاه سال گذشته اظهار کرد: مراسم عروسک مینا،نمایش عروسکی جی‌جی ویجی و آب تنی در قنات سعدی  در سال گذشته در فهرست آثار ناملموس ملی کشور به ثبت رسیدند.

 

منبع: ایسنا

امتیاز دهید