رسول صدرعاملی: فیلمسازان جوان گول سوژه‌های داغ را می‌خورند

هنردستان: برنامه «چشم شب روشن» به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح‌علا، با حضور اکبر نبوی کارشناس مجری بخش سینما، میزبان رسول صدرعاملی فیلمنامه نویس و کارگردان شناخته‌شده بود.

 

به گزارش هنردستان بر اساس خبر رسیده، رسول صدرعاملی در ابتدای این گفت‌وگو درباره هفتمین جشنواره حسنات گفت: این جشنواره که با موضوع مهربانی، همدلی و نیکوکاری در اصفهان برگزار شد، تلاش کرد تا استعدادها را شناسایی کند. جشنواره حسنات در سه بخش فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن برگزار شد و سعی کرد که از بین فیلم‌ها بهترین‌ها را انتخاب کند.

 

وی افزود: خوشبختانه کلیت سینمای ایران رو به پیشرفت است. دو سه دهه قبل ایران سرزمین شعر و ادبیات بود. اما امروزه در هر خانه‌ای حداقل یک یا دو نفر علاقه‌مند به سینما وجود دارد.

 

سینمای ایران سفیر صلح و دوستی شناخته شد اما…

کارگردان «دختری با کفش‌های کتانی» ادامه داد: سینمای ایران با مضامینش در جهان متفاوت شد. در واقع ما در فیلم‌ها شاهد لحظه‌هایی بودیم که آنها را گم کرده بودیم. اما متاسفانه به این مضامین بها داده نشد. با اینکه سینمای ایران سفیر صلح و دوستی شناخته شده اما تلخ‌اندیشی در فیلم‌های سینما و حتی سریال‌ها به وفور یافت می شود.

 

کاراکترهای سینمای ما باهوش نیستند

صدرعاملی با بیان اینکه مهربانی، تواضع، ارزش‌ها، آرمان‌ها و پرداختن به خانواده در سینمای ایران تکراری شد، تصریح کرد: به نظر من سینمای ایران در حال گذار است. مشکل ما پرداختن به تلخی‌ها نیست مشکل این است که کاراکترها باهوش نیستند و نمی‌توانند مشکلات را دور بزنند و با آنها مقابله کنند تا به رستگاری برسند.

 

وی یادآور شد: اگر بپذیریم که مخاطب تکلیف سینما را روشن خواهد کرد اتفاق خوبی خواهد افتاد و رابطه مردم با فیلمساز قوی‌تر خواهد شد. یک فیلمساز جوان می‌داند اگر مردم فیلمش را نپسندند موفق نخواهد بود و نمی‌تواند جایزه بگیرد و تایید واقعی در پی نخواهد داشت.

 

فیلمی ماندگار است که در عین پرداختن به فلاکت‌ها بارقه‌ای از امید داشته باشد

کارگردان «زندگی با چشمان بسته» تأکید کرد:احساس می کنم در سالهای آینده به یک سینمای خیلی خوب و دوست‌داشتنی خواهیم رسید. یک فیلمساز چه جوان و چه پیشکسوت می‌داند که باید عمیق به موضوع بنگرد و همدلی کند. فیلمی ماندگار است که در عین پرداختن به فلاکت‌ها بارقه‌ای از امید در آن وجود داشته باشد. مشکلی که فیلمسازان جوان دارند این است که گول سوژه‌های داغ و ملتهب را می‌خورند.

 

میزان توجهی را که اروپا به کریسمس دارد ما به نوروز نداریم

او در بخشی از صحبت‌هایش بیان کرد: مضامین و مفاهیمی مثل نوروز یک ماموریت رسانه‌ای است و باید دغدغه پرداختن به آن وجود داشته باشد. میزان توجهی را که اروپا به کریسمس دارد ما به نوروز نداریم. سینمای ایران در سه دهه گذشته قوام شایسته‌ای پیدا کرده اما ژانر در آن جدی گرفته نشده و هنوز جایگاهش را پیدا نکرده است. می طلبد کسانی به این موضوعات بپردازند.

 

از مضمون‌گرایی فاصله بگیریم و داستان‌گرا باشیم

صدرعاملی وظیفه سنگین خانه سینما را پرداختن به امور صنفی دانست و گفت: خانه سینما فیلمساز تربیت نمی‌کند بلکه مجموعه‌ای از گفت‌وگوهاست که باید در حوزه‌های مختلف شکل بگیرد. باید فضای گپ و گفت بین نسل امروز و ارتباطشان با مولوی و سعدی و حافظ و فردوسی را ایجاد کند. باید فضاسازی کند و شرایطی به وجود آورد که وقتی بهار شد برای بهار فیلم داشته باشیم. بهتر است از مضمون‌گرایی فاصله بگیریم و داستان‌گرا باشیم و تا کتاب نخوانیم و کتاب‌خوان نباشیم به این اهداف و موفقیت‌ها نمی‌رسیم.

 

«چشم شب روشن» به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا در نیمه دوم سال 95، شنبه تا چهارشنبه‌ها به صورت هر شبی روی آنتن شبکه چهار سیما رفت.

 

منبع: ایسنا

امتیاز دهید