شاعر برنده نوبل درگذشت

هنردستان: «درک والکوت»، شاعر و نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۹۲ در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

به گزارش هنردستان، «الجزیره» نوشت: «درک والکوت»، نمایشنامه‌نویس و شاعری که از مشهورترین چهره‌های فرهنگی منطقه کارائیب به حساب می‌آمد، روز جمعه در سن ۸۷ سالگی فوت کرد.

 

او متولد سنت لوسیا بود و پس از تحمل دوره طولانی بیماری در بخش شرقی همین کشور جزیره‌ای از دنیا رفت. «والکوت» یکی از بزرگترین نویسندگان نیمه دوم قرن بیستم محسوب می‌شد.

این شاعر و نویسنده، اولین مجموعه شعرش را در ۱۸ سالگی منتشر کرد. «والکوت» فعالیت‌های هنری دیگری همچون نقاشی آبرنگ و تدریس تئاتر را نیز دنبال می‌کرد. او بیشتر برای استعاره‌های عمیق، متون احساسی و توانایی‌های تکنیکی در کارهایش شناخته می‌شد.

او در سال ۲۰۱۱ موفق شد جایزه «تی‌.اس الیوت» را برای مجموعه شعر «حواصیل‌های سپید» دریافت کند. جایزه‌ای ادبی به نام «والکوت» نیز به گرامیداشت او راه‌اندازی شده و مبلغ آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار است.

«والکوت» سال ۲۰۰۹ نامزد تکیه زدن بر کرسی استادی شعر دانشگاه «آکسفورد» شد، اما در همان حین، تعداد زیادی نامه ناشناس به دانشگاه رسید که «والکوت» را به آزار جنسی در سال ۱۹۸۲ متهم می‌کرد. پس از این جنجال‌ها، او از دریافت این افتخار محروم شد. اما پس از آن مشخص شد تمام این ماجرا زیر سر زنی بود که به جای او استاد شعر دانشگاه «آکسفورد» شد.

«تاریخچه هنری کریستف»، «شارلاتان»، «تی‌جین و برادرانش»، «طبل و رنگ‌ها»، «رویا در کوهستان مانکی»، «پانتومیم» و «اودیسه» از مجموعه اشعار او هستند. نمایشنامه‌های «خلیج»، «زندگی دیگر»، «خوشه‌های دریا» و «اومیروس» نیز از کاراهای «درک والکوت» هستند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

«رها» به ملت رسید

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «رها» روز جمعه ۲۵ خرداد در گالری پردیس ملت افتتاح می‌شود. به گزارش هنردستان ، به نقل از روابط‌عمومی موسسه

ادامه مطلب »