نمایشگاه گروهی مولتی مدیا در گالری دنا

هنردستان: نمایشگاه گروهی مولتی مدیا 15 بهمن در گالری دنا افتتاح می‌شود.

 

به گزارش هنردستان، نمایشگاه ِ گروهی مولتی مدیا  با عنوان”جیغ ِ بنفش ِ مونش به ایسم های پلاک ۴” (۲) با گردآوری الهام زارع نژاد و با آثاری از فرشید پارسی کیا. ایلیا تهمتنی.سیامک تقی زاده.بابک حقی.مصطفا سون.کیوان مهجور.سیاوش مقیمیان.تهمینه منزوی. مرحوم هوشنگ ایرانی. شاهین نوروزی و رسول یونان جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ در گالری دنا افتتاح می‌شود.

 

 

در بخشی از استیتمنت این نمایشگاه  به قلم ِ الهام ِ زارع نژاد آمده است: “در این دوران ، گویی در اشکال و صداها و سکوتی موهوم از تداعیِ معانی سرگردانیم و قدرتِ مطلقِ عالمِ رؤیا و این  بازی پوچ و بی انگیزه‌ی ذهن، این سیرِ آفاقِ ذهن، سامانِ روح وروانمان   را در هم می‌کوبد تا به حل مشکل عمده‌ی زندگی نائل آید.سوررئال زیستن با صدای پُتکِ حقیقت در فرقِ روزها و بازگشتن به رئالِ روزمرگی… سیاهی شب‌ها و ستارگان و رمانیستمِ رویاها وشکستن آن‌ها و ایسم ها و ایسم ها ……..

 

دنیای پر جنبش ما آکنده از صداهاست. خوشبختانه می​توانیم حواسمان را به صداهایی خاص معطوف کنیم و آن‌هایی را که خوشایندمان نیست، ناشنیده بگذاریم. شاید مقصودِ جان کیج در اثر (چهار دقیقه و سی ثانیه) که در آن پیانیست به مدت ٤ دقیقه و 33 ثانیه در برابر پیانو نشسته و هیچ چیز نمی​نوازد، نمایاندن همین نکته باشد. سکوت، شنوندگان را وا می​دارد تا متوجه تمامِ سر و صداهای محیط یا صداهایی شوند که خود پدید می​آورند و یا به تعبیری شنوندگان این قطعه را می​آفرینند.

 

این مجموعه با رویکرد صوت، سکوت و موسیقی گردآوری شده و در واقع می‌توانیم تأثیر این سه عنصر را بر روی آثار هنرمندان مشاهده کنیم. آنجا که موسیقی و شعر در فهماندن​احساسات کوتاه می‌آیند و در هنرِ خویش فرو می​مانند، نوبت نقاشی شروع می​شود،حس​ها در قابِ عکسی بسته می شوندو … درست مثل بافت چند صدایی که در موسیقی گاهی ملودی​های متفاوتی را بداهه پردازی می​کنندوبه موسیقی بُعد می‌بخشند،مثل پرسپکتیودر نقاشی می​شود  هر خط، سببِ غنا و تعالی خطِ دیگر می​شود که در این میان سکوت نیز خود یک رَنگ است و هر کدام بر هر هنرمندی تاثیری متفاوت دارد. گاهی جیغ برای آن‌ها صوت است و گاهی شعر و گاهی فریادی دلخراش که گوشِ جهان را کر می​کند، گاهی کبودو دردناک، گاهی آبی و ملایم و گاهی گرم و شاد و طرب انگیز.

 

وبه هرسو، هنرمنداز هریک​از این‌ها که​تاثیر بگیرد​می​خواهد اثری خلق کند شاید برای ماندگاری خویشتن، که بتواند سکوتِ سنگینِ سوتِ پایان را ، به صوتِ خوشِ مانایی از خودش مبدل سازدبرای بازماندگان، مثلِ ثبت صدای ناله‌های مادرانِ فرزند از دست داده با صوتِ قاری‌ها مثل سکوتِ هر روزه​ی چشمانِ پردردِمردمانِ پریشانِ این شهر،مثلِ جیغِ رنگیِ​کودکانِ​بی​پناه مثلِ سکوتِ پیران و موسیقیِ جوانان، جوانانی که از خونشان لاله دمیده در هزاران عکس و نقاشی و … ماندگارند…

 

کبود… غارِکبود می​دود،دست به گوش و فشرده پلک و خمیده، یکسره جیغی بنفش می‌کشد

 

آرام باش شط دوردست… آرام باش”

 

این نمایشگاه تا 25 بهمن در گالری دنا به نشانی خیابان طالقانی. سپهبد قرنی. کوچه سوسن. پلاک۴ ادامه خواهد داشت.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
فیلم کوتاه

«تونل» در ایتالیا

فیلم کوتاه «تونل» به نویسندگی و کارگردانی کیارش حقگو در اولین حضور جهانی خود به جشنواره بین المللی تور ایتالیا راه پیدا کرد. به گزارش

ادامه مطلب »