افزایش فروش ۴۰۰ میلیونی سینماها/ نهضت سالن‌سازی را تداوم بخشیم

هنردستان : رییس کانون پخش‌کنندگان سینمای ایران اعلام کرد در ۵ روز اول فروردین امسال فروش سینماها نسبت به همین بازه زمانی در سال قبل حداقل ۴۰۰ میلیون بیشتر شده است.

علی سرتیپی رییس کانون پخش‌کنندگان سینمای ایران درباره میزان فروش سینماها در چند روز اول سال جدید و مقایسه آن با فروش سال گذشته در همین بازه زمانی  گفت: در ۵ روز اول سال ۹۶۶ و در مقایسه با همین بازه زمانی نسبت به سال ۹۵ فروش فیلم‌ها حداقل ۴۰۰۰ میلیون بیشتر شده است. ما امسال در فروش سینماهای مشهد هم رکورد زدیم و برخی سینماهای خاص هم نسبت به سال قبل فروش بهتری دارند.

وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به تحلیلی کارشناسی‌تر درباره وضعیت فروش و استقبال مخاطبان از فیلم‌های اکران نوروزی لازم است تا پایان تعطیلات دست نگه داشت، بیان کرد: در حال حاضر فقط آمار سینماهایی که گزارش‌های خود را ارسال کرده‌اند احصا شده است و این روندی است که به مرور کامل می‌شود و به همین دلیل است که تحلیل‌هایی که از کاهش فروش نسبت به سال گذشته خبر می‌دهند قابل استناد نیست. آمار فروش سینماها در نوروز سال گذشته از سوی همه سینماها گرفته و تدوین شده است ولی فروش سینماها تا امروز در تعطیلات نوروز ۹۶ از سوی همه سینماها گرفته نشده است ولی بر اساس همین آماری تا که الان در اختیار ما قرار گرفته می توان گفت ۴۰۰ میلیون فروش بیشتر از سال گذشته است.

این تهیه‌کننده سینما افزود: امسال صدا و سیما همراهی بیشتری در تبلیغ و معرفی فیلم‌های اکران نوروزی داشته است ولی هنوز جا دارد که نقش بیشتر و بهتری بازی کند و انتظار سینمای ملی از رسانه ملی بیشتر از این است. همچنین ما از دیگر نهادها از جمله شهرداری نیز انتظار داریم بیشتر سینما را یاری کنند. اگر بخواهیم به شعار سال هم توجه کنیم کدام صنعتی را در کشورمان داریم که از سینمای ما ملی‌تر است. باید باور کنیم که سینمای ایران اشتغال‌زا است و این اشتغال را کاملا در بستر ملی انجام می‌دهد.

سرتیپی نقش حمایت‌های همه‌جانبه نهادها از سینمای ملی را مهم دانسته و گفت: در حال حاضر اشتیاق سرمایه‌گذاران برای تولید فیلم و به ویژه ساخت سالن‌های سینما زیاد شده و حال وظیفه همه ما است که این اشتیاق را حفظ، تداوم و ارتقا بخشیم. در ۲ سال اخیر اعتماد به سرمایه‌گذاری در سینما بالا رفته است که اگر این روند در طول ۲ سال آینده حفظ شود ما می توانیم مطمئن باشیم که در سینما اتفاقات بسیار خوبی می‌افتد. ما امروز در شرایط تاریخی سینما هستیم که مردم هم اقبال خوبی به تماشای فیلم در سالن‌های سینما دارند و نباید کاری کنیم که یاس در سرمایه‌گذاران ایجاد شود.

رییس کانون پخش‌کنندگان سینمای ایران اضافه کرد: در آستانه سال نو سه سالن سینما ارگ در تجریش و دو سالن سینما پیروزی در منطقه پیروزی افتتاح شدند و در آینده نزدیک سینماهای اکباتان افتتاح می‌شوند که این اتفاق خوبی است که دسترسی مردم به سالن‌های سینما را تسهیل می‌کند. باز هم تاکید می کنم اگر صدا و سیما نقش مهم خود را بهتر انجام دهد و فیلم‌های روی پرده را با نگاه برابر به مردم بشناساند فروش امسال بسیار خوب خواهد بود. یادمان باشد نقش صدا و سیما در شهرستان‌ها بسیار مهم است و مردم اطلاعات خود را از این رسانه می‌گیرند.

وی درباره وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از سینما و اکران عنوان کرد: ارشاد می‌تواند آن کمک هزینه‌ای که سال ۹۵ قطع شد دوباره برقرار کند تا صاحبان فیلم ها بتوانند با آن کمک هزینه تبلیغات بیشتری داشته باشند. همچنین ارشاد می تواند خودش بسته های تبلیغاتی برای فیلم های روی پرده طراحی کند که به فروش آثار کمک کند.

سرتیپی اضافه کرد: مسئولان در همه نهادها نباید سینما را رها کنند بلکه باید حمایت از آن را وظیفه ملی خود بدانند. امروز می بینیم سرمایه گذاران فقط دنبال تاسیس شهربازی و هایپرمارکت نیستند و سینماسازی هم جزو اولویت هایشان قرار گرفته پس این فضا باید تداوم یابد. اگر تعداد سالن های سینما اضافه شود یعنی امکان نمایش فیلم ها بیشتر شده است و این به کاهش دعواها و رقابت های ناسالم در سینما کمک می کند.

این سینمادار در پایان تاکید کرد: هنوز سینما رفتن جزو ارزان ترین تفریحات در کشور ما محسوب می شود و همچنین فعالیتی است که می تواند خانوادگی انجام گیرد و با توجه به امنیتی که در کشور داریم می توان در سانس های دیروقت هم به سینما رفت.

نقل از : خبرگزاری مهر

امتیاز دهید