پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در “روز ملی هنرهای نمایشی”

هنردستان: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی «روز ملی هنرهای نمایشی» را به جامعه هنری به‌ویژه اصحاب فرهیخته هنر تئاتر تبریک و شادباش گفت.

 

به گزارش هنردستان، در متن پیام سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

تئاتر، ترسیم بی‌واسطه و آگاهانه جامعه است. از این چشم‌انداز بسیط، بهتر می‌توان به واقعیت‌های جامعه و نیازهای آن اندیشید. دیرزمانی است هنر اصیل تئاتر، نشان توسعه و تعالی جوامعی بوده که به نیک سرشتی و خوش سرنوشتی مردم خویش اهتمام دارند و خردمندانه از صداقت و شفافیت تئاتر برای بهبود آلام اجتماعی بهره می‌گیرند.

 

ضرورت توجه به تئاتر و باور به نقش‌آفرینی اجتماعی آن، می‌تواند ما را به سرمایه‌ای بی‌بدیل رهنمون سازد که از آن به نفع نیازهای زمانه امروز و خواسته‌های فردا بهره‌مند شویم. توجه به نتایج مطالعات آماری، می‌تواند در نظم و نظام هنرمندمحور تئاتر امروز مؤثر واقع شود و دستیابی به این مهم با ممارست و همکاری همه نهادهای فرهنگی که به برگزاری رویدادها، تولیدات نمایشی و مشارکت در فعالیت‌های هنری و ارزش‌های نهفته در تئاتر وقوف دارند، امکان‌پذیر خواهد شد.

 

حمایت از تولید و توسعه زیرساخت‌های اجرای نمایش در سراسر کشور در اولویت برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که خوشبختانه همگام با رویکرد اقتصاد مقاومتی در افزایش تولیدات متنوع نمایشی، سبب شده تا افق روشنی نسبت به اشتغال‌زایی هنری و رونق بخشی اقتصادی این هنر مردمی متصور باشد. تحقق سیاست قطعی کاهش تصدی‌گری دولت و جلب مشارکت هنرمندان در مدیریت تئاتر با تأکید بر تقویت صنوف به‌ویژه خانه تئاتر، ثبت گروه‌های نمایشی، برگزاری انتخابات آزاد انجمن هنرهای نمایشی ایران در سراسر کشور و اهمیت دادن به تئاتر استان‌ها مؤید باورمندی به توان جامعه تئاتری و اعتماد به ظرفیت‌هایی است که در مسیر روبه‌پیشرفت تئاتر این سرزمین و آینده درخشان آن، نقش ممتازی خواهد داشت.

 

نخستین نکوداشت “روز ملی هنرهای نمایشی” در تقارن با بهار طبیعت و حلول سال نو، می‌تواند مؤید تحول‌آفرینی و نشاط‌بخشی تئاتر و امیدواری نسبت به‌روزهای بهتر برای فرهنگ و هنر و شکوفایی هنر خلاقانه این مرزوبوم و صیانت از فرهنگ ملی باشد. این روز ارجمند را به جامعه هنری به‌ویژه اصحاب فرهیخته هنر تئاتر شادباش می‌گویم.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید