موزه اپراهای عروسکی افتتاح شد

هنردستان: موزه اپراهای عروسکی با حضور مدیران و چهره‌های مختلف هنری، عصر روز دوشنبه ۷ فروردین ماه ۹۶ در تالار فردوسی بنیاد فرهنگی و هنری رودکی افتتاح شد.

 

به گزارش هنردستان، مراسم افتتاح موزه اپراهای عروسکی گروه تئاتر “آران” به سرپرستی بهروز غریب پور با حضور علی اصغر کاراندیش معاون اداری و مالی و همچنین برنامه ریزی و توسعه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی و هنری رودکی و هنرمندانی چون مرضیه برومند، رضا بابک، عباس جهانگیریان، سیروس الوند، هما جدیکار، زهرا صبری، کاظم هژیرآزاد و اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر، عصر روز دوشنبه ۷ فروردین ماه در تالار فردوسی بنیاد رودکی برگزار شد.

 

 ۲ اتفاق خوب در سال ۹۵ برای تئاتر

در ابتدای این مراسم مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی روی صحنه تالار فردوسی حضور پیدا کرد و گفت: خوشحالم سال ۹۶ را برای تئاتر ایران با این اتفاق مبارک و فرخنده آغاز می کنیم. ۲ اتفاق خوب در سال ۹۵ برای تئاتر افتاد که به لحاظ ارتقای جایگاه اجتماعی تئاتر تأثیرگذار بود؛ اولین اتفاق تصویب روز ملی تئاتر در تقویم رسمی کشور و دوم نامگذاری ایستگاه متروی چهارراه ولیعصر به نام تئاتر شهر بود.

 

وی در ادامه پیام علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به دلیل همراهی وزیر ارشاد برای سفر به تونس در این مراسم حضور نداشت، قرائت کرد.

 

در این پیام، معاون هنری به طراحی و راه اندازی موزه تئاتر در آینده ای نزدیک اشاره کرد.

 

پیام علی مرادخانی به این شرح است: هنگام خجسته‌ای است که در عطر بهار و نسیم نوروز، با شما در شادی نخستین جشن ملی روز هنرهای نمایشی شریک باشم. امروز هفتم فروردین است، میعاد جان های جویایی که  نیکبختی و نیک فرجامی مردم را در هر کجای جهان بر صحنه های نمایش، آرزو می کنند. انتخاب روزی به نام تئاتر نه صرفا یک انتخاب و رویدادنمادین، که  نتیجه ی تاکید بر نقش اجتماعی واثرگذار تئاتر و ثمره ی ممارست هنرمندانی است که به امید بهبود امروز و به شوق فردایی بهتر دست از تلاش نکشیدند. فرصت بهنگامی است که در موسم بهار و در روزگار بلوغ تئاتر، آیینه گردان هنری باشیم که می تواند هویت و اصالت ایرانیان را آرش وار به فراسوی مرزها رهنمون شود. این ذوق و شوق، حتما از مژده ی افتتاح موزه اپرای عروسکی دوچندان خواهد شد چرا که حفظ میراث دیروز و امروز تئاتر، همواره از دغدغه های جدی اینجانب و مطالبه ی به حق هنرمندان بوده است. با اعتقاد و ایمان قلبی، تئاتر را گنجینه ای می دانم که بیش از مخاطبان روزگار خویش، روشنگر و رهنمای ناظران وشاهدان فردا است. با شادباش افتتاح این موزه که محصول زمان اندیشی وتدبیرهنرمندانه استاد بهروز غریب پور است، دیگررویداد ارزشمنداین روزها، یعنی تمهید وراه اندازی موزه ی ملی تئاتر را شاکر هستم که قطعا در روزهای آتی عملیات طراحی و اجرای آن آغاز خواهد گردید و فروتنانه آن را پاسخی اندک به همت بسیار هنرمندان صدیق تئاترونیاز موکد هنر نمایش این سرزمین می‌دانم.          

                                                                       ‌

شایسته است از اهتمام همکاران کوشای خود در اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و خانه تئاتر سپاسگزاری نمایم و با امید به توجه جدی تر به هنر ارزنده تئاتر ، از درایت و لطف اعضای محترم شورای فرهنگ عمومی وشورای عالی انقلاب فرهنگی قدردانی نمایم. تا باد چنین باد…  

        

مدیران فرهنگی و هنری اگر بخواهند کاری را به سرانجام برسانند موفق می‌شوند

سپس بهروز غریب پور سرپرست گروه تئاتر “آران” و مدیر موزه اپراهای عروسکی این گروه، ضمن تشکر از هنرمندان، مدیران و حاضران در مراسم افتتاح این موزه، گفت: در ایامی که گذشت و همه پای سفره هفت سین بودند، تمام یاران گروه “آران” و بنیاد رودکی شبانه روز تلاش کردند تالار فردوسی بازسازی و موزه ساخته شود.

وی اظهار امیدواری کرد در سال جاری به خانواده تئاتر توجه بیشتری شود و گفت: ظرفیت های زیادی در خانواده تئاتر وجود دارد و با وجود موانع مالی و موانع دیگری نظیر امکانات، ما با نیروی عشق چنان وانمود می کنیم که اوضاع خیلی خوب است. حضور هنرمندان در این مراسم نشان دی دهد قلب مان با هم است و خانواده تئاتر عروسکی نشان داده در بزنگاه ها به داد هم می رسند.

 

غریب پور یادآور شد: واقعا کاری را دیگر مدیران در چهار سال به اتمام می‌رسانند آقایان در 8 ماه قابل بهره برداری کردند. علی‌رغم همه مشکلات اهالی تئاتر قلب‌هایشان با هم یکی است و در بزنگاه‌ها به داد یکدیگر می‌رسند.

 

این کارگردان تئاتر در توضیح اجمالی درباره موزه اپرای عروسکی نیز گفت: هر شی و عروسکی که در نمایش اپرا مورد استفاده قرار می‌گیرد به این موزه منتقل می‌شود تا هم حفظ و نگهداری شود و هم قابل بازدید باشد. افتتاح موزه اپرای عروسکی نشان داد مدیران فرهنگی و هنری اگر بخواهند کاری را به سرانجام برسانند موفق می‌شوند و امیدوارم راه‌اندازی موزه نمایش‌های عروسکی هم پیگیری شود.

 

غریب پور در ادامه با تأثیر حضور صفی پور به عنوان مدیرعامل بنیاد رودکی در به نتیجه رسیدن موزه اپراهای عروسکی گروه “آران”، یادآور شد: امروز با افتتاح موزه، مکتب “آران” نیز رونمایی می شود. ما در گروه های آهنگساز، نویسنده، عروسک ساز و عروسک گردان های متبحری داریم و به آموزش نیروهای مستعد و علاقه‌مند هم می پردازیم.

 

موزه تئاتر  به زودی راه اندازی می‌شود

کاراندیش معاون برنامه ریزی و توسعه وزیر ارشاد نیز با بیان اینکه هنر بهترین زبان برای انتقال مفاهیم به مخاطب است، اظهار کرد: شاید عده ای در جامعه نقش اینچنینی برای هنر را نپذیرند ولی این نقش هنر واقعیت دارد و باید آن را بپذیریم. مردم شما هنرمندان را دوست دارند و این افتخار بزرگی است. وزارتخانه هم سعی کرده برنامه ها و همچنین اعتبارهای بخش هنر را توسعه و افزایش دهد اما تا رسیدن به نقطع مطلوب فاصله داریم.

 

وی ادامه داد: نسبت به نیازهای جامعه در عرصه فرهنگ و هنر کمبودهای زیادی در سطح کشور داریم. ما در این راستا بیش از ۸۰۰ مجتمع فرهنگی و هنری فعال داریم، ۳۰۰ مجتمع در حال ساخت و ۶۹ پروژه ملی بزرگ داریم. با وجود اینکه درآمدهای نفتی دولت خیلی کم شده و دولت با مشکلات درآمدی روبروست با این حال اعتبار وزارت ارشاد ۲ برابر شده و ما هم اعتبار معاونت هنری را طی ۲ سال گذشته ۲ برابر کردیم.

 

معاون اداری و مالی وزیر ارشاد با اشاره به وجود نیروهای مستعد در عرصه هنرهای نمایشی در استان های مختلف، تأکید کرد: ما با برنامه ریزی باید این نیروها را پرورش دهیم تا در آینده خلاء نیروی انسانی در هنرهای نمایشی را پر کنیم.

 

کاراندیش درباره وضعیت راه اندازی موزه تئاتر نیز اظهار کرد: ما موزه سینما و موسیقی داریم ولی موزه تئاتر نداریم که داریم تلاش می کنیم این موزه را به زودی راه اندازی کنیم.

 

بعد از این سخنان حاضران در مراسم با حضور در طبقه فوقانی تالار فردوسی از موزه اپراهای عروسکی گروه تئاتر “آران” و عروسک های آثار مختلف این گروه دیدن کردند.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید
سینما

10 فیلم کوتاه اکران آنلاین میشود

انجمن سینمای جوانان ایران با همکاری فیلیمو 10 فیلم کوتاه «صراحی»، «جونده»، «مونولوگ»، «عروسی مسلم»، «تکلیف»، «استخوان»، «دریازدگی»، «هستی»، «سکوت» و «دوچرخه‌ها، پدرها، سیگارها» را

ادامه مطلب »
سینما

یاداشتی بر «تی تی»

«تی تی» سومین فیلم سینمایی آیدا پناهنده است فیلمساز با همسرش(ارسلان امیری در جشنواره هم فیلم در مقام کارگردان دارد و هم چندتایی از فیلمنامه

ادامه مطلب »