آخرین وضعیت برگزاری جشنواره جهانی فجر

هنردستان : 

رضا میرکریمی: از سال گذشته خیلی جلوتریم

 

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: امسال هم فیلم‌ها توسط مشاورانی که از میان منتقدان، فیلمسازان و صاحب‌نظران سینمایی هستند بررسی شده‌اند و انتخاب نهایی توسط خودم به عنوان دبیر انجام شده است.

رضا میرکریمی درباره وضعیت انتخاب فیلم‌های جشنواره فیلم فجر با بیان این مطلب ادامه داد: من تقریبا همه فیلم‌های خارجی که در جشنواره به نمایش در خواهند آمد را دیده‌ام و درباره فیلم‌های ایرانی هم تمام تلاشم را انجام دادم که فیلم‌های متقاضی دیده و ارزیابی شوند.

اعلام اسامی فیلم‌های جهانی فجر 21 فروردین ماه 

وی درباره‌ی تاریخ اعلام اسامی فیلم‌های راه‌یافته به جشنواره، گفت: صاحبان آثار پذیرفته شده در بخش‌های مختلف تقریبا اطلاع دارند که فیلم‌شان در چه بخشی پذیرفته شده است و آخرین مراحل آماده‌سازی را برای زیرنویس سپری می‌کنند که از این جهت ما از سال گذشته خیلی جلوتر هستیم و در حال نهایی کردن برنامه نمایش فیلم‌ها هستیم.

وی در عین حال خبر داد: اسامی فیلم‌ها رسما روز 21 فروردین‌ماه در کنفرانس مطبوعاتی اعلام خواهد شد.

تیم اجرایی جشنواره در تعطیلات نوروز فقط 3 روز تعطیل بود

میرکریمی در پاسخ به این که با توجه به اخبار رسمی منتشر شده از جشنواره جهانی فجر در تعطیلات نوروز به نظر می‌رسد روزهای شلوغی را دبیرخانه جشنواره پشت سر گذاشته و تعطیلی هم نداشته است، توضیح داد: بله همچون پارسال تیم اجرایی جشنواره جهانی فجر امسال هم در نوروز فقط سه روز تعطیلی داشت و تمام مدت تعطیلات را به شکل شبانه‌روزی کار می‌کرد.

جمع بندی نهایی فیلم ها خیلی زود به اتمام رسید

وی در پاسخ به این‌که در تعطیلات سپری شده بیشتر درگیر انتخابات فیلم‌ها بوده است یا مسائل اجرایی، گفت: مشغول انتخاب فیلم‌ها برای اعلام لیست نهایی بودم، اما چون امسال دبیرخانه ثابتی در طول سال داشتیم و کارها خیلی زودتر شکل گرفته بود، جمع‌بندی فیلم‌ها خیلی زود به اتمام رسید و در واقع بحث برنامه‌ریزی و تدوین جدول کاری میهمان‌ها خیلی جدی گرفته شد.

مهمانان زیادی در راه هستند

وی در این زمینه توضیح داد: برای این‌که بتوانیم از تمام ظرفیت‌های علمی و فرصت حضور میهمانان و کارشناسان سینمایی استفاده کنیم این موضوع وقت زیادی از ما می‌گرفت. به هرحال امسال مهمان‌های زیادی در راه هستند و تعداد زیادی ورک‌شاپ برنامه‌ریزی شده است.

کاخ اصلی جشنواره جهانی فجر همچنان چارسو است اما ….

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر درباره این‌که پردیس «چارسو» میزبان برنامه است، گفت: بله کاخ اصلی جشنواره پردیس چهارسوست اما با توجه به تدارکی که جشنواره برای برنامه‌های ویژه‌اش دیده است از جمله باشگاه جشنواره که الان بیش از 20 هزار عضو دارد سینمای «فلسطین» و سانس‌هایی از «فرهنگ» هم اضافه شده است و بنا داریم کلاس‌های آموزشی و جلسات نقد و بررسی بعد فیلم‌ها را در سینما «فلسطین» برای تماشاگران حرفه‌ای با حضور منتقدان و شخصیت‌های سینمایی جدی بگیریم. به همین منظور کمیته‌ای جداگانه تشکیل شده است که در حال برنامه‌ریزی است.

وی خاطر نشان کرد: از لحاظ فنی هم کیفیت نمایش این سالن‌ها با کمک سینماشهر و آقای مسچی در حال بررسی است تا در ایام جشنواره این سالن‌ها کیفیت مطلوبی داشته باشند.

آیا تغییر مدیریت بر جشنواره جهانی فجر تاثیر گذاشت؟

میرکریمی در پایان در پاسخ به این سوال ایسنا که تغییر مدیریت در سازمان سینمایی، تاثیری در روند برگزاری جشنواره داشته است، اظهار کرد: ایده جداسازی جشنواره فجر به هرحال در جمع‌بندی کارشناسان سینما و با حمایت دکتر ایوبی اتفاق افتاد و جشنواره در دوره قبل با حمایت ایشان دوره موفقیت‌آمیزی را سپری کرد. امسال هم در طول سال نظرات ایشان مورد توجه بود، خوشبختانه آقای حیدریان که به جای ایشان آمدند از مدیران باسابقه و آشنا به مسائل سینما هستند و در جلسه‌ای که با مدیران جشنواره داشتند حمایت خودشان را از رویکرد جشنواره جهانی فجر طی این دو سال اعلام کردند و بعید می‌دانم ما با حضور ایشان با مشکل جدی روبه‌رو باشیم.

منبع : خبرگزاری ایسنا 

امتیاز دهید