«پولانسکی» از بازگشت به هالیوود بازماند

 هنردستان : دادگاه عالی منطقه لس‌آنجلس اعلام کرد که درخواست «رومن پولانسکی» برای بازگشت به آمریکا بدون محاکمه رد شده است.

 

 گاردین اعلام کرد ، «پولانسکی» 83 ساله که امیدوار بود با تائید دادگاه عالی لس‌آنجلس، پس از چندین دهه دوری به هالیوود بازگردد با صدور رای نهایی دادگاه مبنی بر عدم مصونیت قضایی نمی‌تواند به آمریکا برود.

در بیانیه‌ای که روز گذشته از سوی سخنگوی دادگاه عالی لس‌آنجلس منتشر شد آمده که قاضی «جورج گوردن اسکات» با درخواست «پولانسکی» برای بازگشت به آمریکا با ضمانت عدم تعقیب قضایی موافقت نکرده است چون «پولانسکی» و وکیلش «هارولد براون» مدارک لازم و معتبر برای رسیدگی حقوقی به درخواستشان ارائه نداده‌اند.

ماه گذشته نیز چندین دادستان در آمریکا خواهان بازگشت «پولانسکی» به آمریکا و محکومیت وی شده بودند و گفته بودند که او نباید از امتیاز ویژه‌ای به سبب سبلریتی و ثروتمند بودن بهره‌مند شود.

سازنده فیلم‌هایی چون «پیانست» و «محله چینی‌ها» ۴۰ سال است به سبب اتهام تجاوز به دختری ۱۳ ساله در سال ۱۹۷۷ از ترس محاکمه سنگین از آمریکا فرار کرده و در پاریس زندگی می‌کند، چرا که فرانسه یکی از معدود کشورهای اروپایی است که مانع استرداد شهروندان خود به آمریکا می‌شود.

«پولانسکی» پس از اعتراف به جرم تجاوزش در سال ۱۹۷۷ میلادی ۴۲ روز را در زندانی در ایالت کالیفرنیا سپری کرد و سپس آزاد شد اما در سال ۱۹۷۸ زمانی که یک قاضی در تلاش بود مجددا پرونده او را به جریان بیاندازد و مجازاتی سنگین برای او صادر کند به فرانسه گریخت.

او در سال ۲۰۰۹ در سوئیس دستگیر شد و ۱۰ ماه را در حصر خانگی به سر برد اما دولت سوئیس در نهایت تقاضای دولت آمریکا مبنی بر استرداد «پولانسکی» را نپذیرفت و او را آزاد کرد.

آمریکا در سال ۲۰۱۵ از دولت لهستان نیز خواست تا «پولانسکی» را تحویل دهد اما دادگاه عالی این کشور اعلام کرد او دوران محکومیت خود را با توافق طرفین دعوی گذرانده است.

کارگردان فیلم‌هایی چون «چاقو در آب»، «تنفر»، «بن‌بست»، «قاتلین بی‌باک خون‌آشام»، «بچه رزماری»، «محله‌ چینی‌ها»، «پیانیست» و  «ونوس در پوست خز»، اخیرا ساخت جدیدترین فیلمش با عنوان «بر اساس یک داستان واقعی» را در پاریس به اتمام رسانده است.

منبع : ایسنا 

امتیاز دهید