اعلام برنامه‌های «هفته هنر انقلاب» و نامزدهای «چهره‌های سال هنر انقلاب»

هنردستان: برنامه‌های «هفته هنر انقلاب» و نامزدهای «چهره‌های سال هنر انقلاب» اعلام شدند.

 

به گزارش هنردستان، نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی (۱۹ تا ۲۵ فرودین‌ماه) و نهمین جشنواره داستان انقلاب امروز (سه‌شنبه، شانزدهم فرودین‌ماه) در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

 

فاضل نظری (معاون هنری حوزه هنری) در این نشست، هفت نامزدهای چهره‌ سال هنر انقلاب را معرفی و بیان کرد کرد: محمدرضا بایرامی به خاطر رمان «لم‌یزرع»، ابراهیم حاتمی‌کیا به خاطر فیلم «بادیگارد»، حمید حسام به خاطر کتاب «وقتی مهتاب گم شد»، حسن روح‌الامین به خاطر مجموعه هنرهای تجسمی با موضوع عاشورا، سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر «جشنواره کاریکاتور هولوکاست» به خاطر راه‌اندازی دو کمپین اجتماعی، بهناز ضرابی‌زاده به خاطر کتاب «گلستان یازدهم» و محمدحسین مهدویان نویسنده و کارگردان فیلم «ایستاده در غبار»، نامزدهای چهره‌ سال هنر انقلاب این دوره هستند و از میان آن‌ها یک نفر به عنوان چهره‌ سال هنر انقلاب معرفی می‌شود.

 

نظری همچنین با اشاره به سال‌روز شهادت شهید مرتضی آوینی گریزی به سخنان او درباره شهادت زد و گفت: شهید آوینی ‌می‌گفت من سال‌هاست که شربت شهادت را نوشیده‌ام. او یکی از همکاران حوزه هنری بود و سال‌روز شهادت او روز هنر انقلاب اسلامی نام گرفته است.

 

معاون حوزه هنری ادامه داد: هنر یکی از لطیف‌ترین آفریده‌های بشر و محل گفت‌وگوی روح انسان است. اگر رشته‌های مختلف علمی و فنی برای نیازهای جسمی فعالیت می‌کند هنر فراتر از نیازهای جسمی و مادی فعالیت می‌کند. بعد از انقلاب هنر متعهد به عنوان یکی از مفاهیم هنر شکل گرفته است. شعار هفته هنر انقلاب «هنر متعهد به حقیقت» است. هنر جهان‌شمول است و راه را به تعالی نزدیک‌تر می‌کند. با این رویکرد هفته‌ هنر انقلاب در استان تهران و سراسر کشور با برنامه‌های مختلف برگزار می‌شود.

 

این شاعر همچنین توضیحی نیز درباره‌ برنامه‌های هفته هنر اعلام و اضافه کرد: دیدار مسئولان حوزه‌ هنری با مسئولان استان‌ها، غبارروبی گلزار شهدای‌ استان‌ها و مزار شهید آوینی و درگذشتگان هنرمندان از برنامه‌های این هفته است. آثار تازه منتشرشده حوزه هنری در حوزه ادبیات شامل داستان و شعر رونمایی خواهد شد. شب شعر انقلاب اسلامی با حضور شاعران برجسته استان‌ها در سراسر کشور برگزار می‌شود. نمایش خیابانی و کارگاه‌های نقد و بررسی آثار از دیگر برنامه‌های هفته‌ هنر انقلاب خواهد بود. برنامه‌های تلویزیونی ویژه این هفته در شبکه‌های استانی و ملی نمایش داده خواهد شد. همچنین هفته فیلم مستند را با بررسی آثار مستند کوتاه و بلند خواهیم داشت. فیلم‌های کوتاه و بلندی هم که بعضی از آن‌ها فیلم‌های برجسته‌ای بوده‌اند به صورت رایگان به نمایش درمی‌آیند. همچنین مسابقات کتاب‌خوانی خواهیم داشت.

 

او افزود: آخرین اجرای  «بچه‌های مسجد» حدود ۱۵ سال پیش بوده است و امسال مجدد اجراهایی از این گروه خواهیم داشت. همچنین از هنرمندان فعال گفتمان انقلاب تجلیل خواهیم کرد و برنامه‌هایی را برای بزرگداشت برخی از استادان به نام «راویان حقیقت» ویژه هنرمندانی که از میان ما رفته‌اند مانند احمد عزیزی و حمید سبزواری تدارک دیده‌ایم. علاوه بر این‌ها نشست بررسی طنز بعد از انقلاب برگزار و از کتاب «همیشه استاد» نیز رونمایی می‌شود و همزمان با این هفته اولین پردیس سینمایی اصفهان هم افتتاح خواهد شد.

 

منیژه آرمین (دبیر علمی جشنواره داستان انقلاب) نیز با اشاره به اهمیت داستان انقلاب گفت: داستان انقلاب در سال ۵۶ -۵۷ شکل نگرفت بلکه ریشه‌های عمیقی در گذشته کشور ما دارد. خوشبختانه در سال‌های اخیر موضوع داستان‌های انقلاب دیگر  کلیشه‌ای نیست و طیف وسیعی از سوژه‌ها و تجربه‌ها ر ا در داستان‌های انقلاب می‌بینیم. داستان انقلاب از شعارزدگی دور شده است. در واقع پوسته اولیه خود را شکافته و تولد تازه‌ای یافته است. همچنین امیرحسین فردی به خاطر دورانی که گذرانده و شخصیت ممتازی که داشته تکرار نخواهد شد.

این نویسنده ضمن دفاع از شعارزدگی داستان‌ انقلاب در اوایل شکل‌گیری اضافه کرد: نویسندگان نسل جدید انقلاب تکانی به داستان‌های انقلاب داده‌اند و داستان‌ها از فضای شعارزدگی آن دوران فاصله پیدا کرده‌ است. البته شخصا از وجود شعارزدگی در داستان‌های انقلاب آن دوران دفاع می‌کنم زیرا این شعارزدگی در دوران خود اصالت داشت و شور و حرارتی در جامعه راه‌انداخته بود که مردم و هنرمندان را دگرگون کرد و بسیاری از هنرمندان بعد از انقلاب از مردم برای نوشتن داستان‌های خود الهام گرفتند.

 

منیژه آرمین ادامه داد: بعد از گذشت ۴۰ سال هنر و ادبیات در ایران متحول شده‌ است و اکنون هنر انقلاب و داستان‌نویسی جنبه تحلیلی دارد و به ریشه‌ها و پیامدها توجه دارد و از کلیشه دوری گزیده است. در واقع میان ساختار و محتوا تعادل ایجاد شده که از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 

او همچنین درباره آثار رسیده به دبیرخانه‌ جشنواره‌ داستان انقلاب اظهار داشت: به طور کلی ۴۴۹ اثر به دبیرخانه رسیده و تعداد شرکت‌کنندگان ۲۴۲ بوده است. در بخش داستان کوتاه نوجوان ۶۵ اثر و در بخش رمان نوجوان ۲۹ اثر داشته‌ایم. در بخش داستان کوتاه بزرگسال ۲۷۶ اثر و رمان بزرگسالان ۷۹ اثر به دبیرخانه رسیده است که بعد از بررسی‌های اولیه در بخش داستان کوتاه نوجوانان ۱۱ اثر، در بخش رمان نوجوانان ۹ اثر، در بخش داستان کوتاه بزرگسالان ۵۶ اثر و در بخش رمان بزرگسالان ۲۰ اثر باقی مانده‌اند. تعداد شرکت‌کنندگان به تفکیک جنسیت به این شرح است: ۱۱۵ نفر زن و ۱۲۷ نفر مرد. بیشترین شرکت‌کنندگان از استان تهران و کمترین از استان ایلام بوده‌اند.

 

دبیر علمی نهمین جشنواره داستان انقلاب یادآور شد: آثار خوبی به لحاظ کمی و کیفی در بخش بزرگسالان به دبیرخانه رسیده است. با این حال متاسفانه در بخش نوجوانان اثر درخشانی نداشته‌ایم و این مسئله جای بحث دارد زیرا بخش کودک و نوجوان از اهمیت بسیاری برخوردار است و حساسیت زیادی دارد و کار بیشتری در این حوزه می‌طلبد زیرا آینده کشور در دستان نوجوانان است که باید جدی گرفته شوند. در بررسی آثار جناحی عمل نشده و داوران بیشتر به مسئله انطباق ساختار و محتوا توجه داشته‌اند.

 

منبع: ایلنا

امتیاز دهید