لوح ثبت جهانی قنات «قصبه گناباد» رونمایی شد

هنردستان: لوح ثبت جهانی «قنات قصبه گناباد» در محل قنات قصبه گناباد رونمایی شد.

 

به گزارش هنردستان، صبح روز پنج شنبه (۱۴ بهمن) لوح ثبت جهانی قنات قصبه گناباد توسط زهرا احمدی‌پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و معاون رئیس جمهور در کنار یکی از پرآب‌ترین حلقه رشته قنات‌های قصبه گناباد رونمایی شد.

 

 

از سوی دیگر ۵۹۹ نفر از مردم شهرستان گناباد دور این حلقه چاه زنجیره انسانی‌بستند تا حفاظت و حمایت از قنوات ایران را نشان دهند.

 

این تعداد زنجیره انسانی به نشان از ۵۹۹ حلقه چاه قنات قصبه گناباد زنجیره انسانی‌را بستند.

 

براساس این گزارش،  قنات «قصبه گناباد» به عنوان عمیق‌ترین قنات جهان که سابقه آن به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد، امسال در قالب پرونده زنجیره‌ای قنات‌های ایران شامل ۱۱ قنات در ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

 

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در حاشیه رونمایی از این لوح، همچنین از حلقه اصلی قنات و ورودی اصلی آن بازدید کرد.

 

منبع: ایسنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان دیزاین Porada 2025

فراخوان دیزاین Porada 2025 منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت توسط برند پیشرو ایتالیایی Porada برگزار می شود. در این سری از رقابت تمرکز

ادامه مطلب »
فیلم کوتاه

فیلم‌برداری «تاجی» تمام شد

فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی برجیان به پایان رسید. به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی، کارگردانی

ادامه مطلب »