یادداشتی بر کتاب «شاهراه تاثیرگذاری» اثر شاهین کلانتری/ در مسیر یادگیری، شکیبا باشید

زهرا علیزاده:

اگر می‌خواهید بدانید چگونه با خلق و نشر ایده‌های خلاقانه به فردی تاثیرگذار تبدیل بشوید، پا در «شاهراه تاثیرگذاری» بگذارید. با مطالعه‌ی کتاب «شاهراه تاثیرگذاری» وارد مدرسه نویسندگی می‌شوید؛ مدرسه‌ای که در کلاس‌های آن نکات گوناگونی درباره‌ی برندسازی شخصی از راه خواندن، نوشتن و تولید محتوا می‌آموزید.

شاهین کلانتری، نویسنده‌ی این کتاب در بخش پیش‌گفتار از چگونگی پشت سر نهادن چالش‌ها و مصائبی می‌گوید که در دوره‌ی نوجوانی با آن‌ها دست‌وپنجه نرم کرده؛ از میزان علاقه‌اش به کشیدن کاریکاتور و ارسال آثارش به مجلات و روزنامه‌ها، از دورانی که به دلیل مشکلات پیش‌آمده در خانه و اختلافات پدر و مادر، به هنر و مطبوعات پناه برده است. او پس از تلاش و کوشش فراوان در این مسیر، بخشی از دانسته‌‌ها و تجربیات این سالیان را در این این کتاب گرد هم آورده است.

کلانتری فعالیت در عرصه‌ی هنر و رسانه را از سال ۱۳۸۴ آغاز کرد. اولین اثرش همان سال در مجله‌ی طنز و کاریکاتور به چاپ رسید. پس از آن بیش از یک دهه در مطبوعات کار کرد.کاریکاتور کشید. مقاله نوشت و در نهایت دبیر و سردبیر شد. چند سالی‌ست که مدرسه‌ی نویسندگی را اداره می‌کند و سخنرانی، مشاوره، تدریس و تولید محتوا بخش عمده‌ی فعالیت‌های او را تشکیل می‌دهد. اولویت کلانتری در مسیر آموزش، ارتقای مداوم «دوره‌ی آنلاین نویسندگی خلاق» است.

سرآغاز یکی از بخش‌های کتاب، این جمله‌ی «گابریل گارسیا مارکز» است:«می‌نویسم تا دیگران به من عشق بورزند».

پرداخت خلاقانه‌ی کتاب و عمق و تنوع موضوعات آن نشان از کوشش نویسنده برای دریافت چنین عشقی از سوی خواننده است. این کتاب به خواننده کمک می‌کند بهتر مطالعه بکند و از آموخته‌هایش بهره‌ی بیش‌تری ببرد و از این رهگذر برای تبدیل‌شدن به فردی تاثیرگذار برنامه‌ی منظمی داشته باشد؛ فاصله‌ی مغز و دستش را کم بکند تا راحت و خلاقانه‌تر بنویسید، ایده‌ها و افکارش را در سطح گسترده‌تری هم‌رسانی بکند، جامعه‌ی هدف خود را بشناسد، مخاطبان و معاشران تازه‌ای بیابد و در نهایت برند شخصی خود را بسازد و قصه‌ی زندگی‌اش را به روایتی الهام‌بخش تبدیل بکند.

در ابتدای کتاب، پنجره‌ای به روی خواننده گشوده می‌شود که در هر گوشه‌اش عنوانی خاص جای گرفته است. هر یک از قطعات کتاب، در ارتقای یک یا چند گوشه از این پنجره، به ما ایده می‌دهد. این چهار عنوان عبارتند از: افکار.گفتار. نوشتار. رفتار.

شاهین کلانتری می‌نویسد:«می‌شد گفتار و نوشتار را یکی کرد اما به‌زعم من، یکی‌کردن این دو بی‌دقتی می‌آورد و ما را از توجه جدی‌تر به هر یک دور می‌کند. هر کدام از این چهار تا بر یکدیگر تاثیرگذارند و نمی‌توانیم هیچ‌کدام را جدا از هم بدانیم. میزان تاثیرگذاری ما در گروِ هماهنگی این چهار ضلع است».

«شاهراه تاثیرگذاری» حاصل کسب چند سال تجربه، تدریس و انجام تمرین‌هایی است که نتیجه‌اش گذر از چالش‌ها و دشواری‌هایی‌ست که علاقه‌مندان به حوزه‌ی نویسندگی و هنر نوشتن با آن‌ها روبه‌رو هستند.کتاب با چرایی آغاز می‌شود. این‌که «چرا می‌خواهیم وارد این مسیر نه چندان آسان بشویم و تولید محتوا انجام بدهیم؟» دغدغه‌ی بسیاری از کسانی‌ست که با عشق به نوشتن وارد این عرصه می‌شوند اما جواب قانع‌کننده و محکمی برای این چرایی ندارند.

کلانتری در این‌باره می‌نویسد: بیش از ۹۰ درصد افرادی که با آن‌ها گفت‌وگو می‌کردم، دغدغه‌ی تاثیرگذاری داشتند؛ تاثیرگذاری به شیوه‌ای که نخست، زندگی خود شخص را بهبود ببخشد و سپس تاثیری ماندگار روی دیگران بگذارد و چنین تاثیری پس از مرگِ محتواگر نیز جاوید بماند. فراموش نکنیم که چرا می‌خواهیم محتوا تولید کنیم. نیچه گفته بود:«کسی که چراییِ زندگی را دریافته است، با هر چگونه‌ای خواهد ساخت».

از خان اول یعنی چرایی که بگذریم وارد مسیر اصلی شاهراه و گذر از خان‌های بعدی می‌شویم و صد البته کسانی این گذرگاه را به سلامت و با دست پر طی خواهند کرد که یک‌باره از خان یکم به خان هفتم نپرند. در مسیر یادگیری صبور و شکیبا باشند و دچار کمال‌گرایی نیز نشوند.

سه نکته‌ی حائز اهمیت که در کتاب بدان اشاره شده:

۱. یابندگیِ مخاطبان خاص/ شاید محتوای ما در میان هیاهوی رسانه‌های زرد نادیده بماند اما نگران نباشیم، نسل مخاطبان خاص هرگز منقرض نمی‌شود. آن‌ها ما را خواهند یافت.

۲. تکرار برای مخاطبان کم‌توجه/ مخاطب را نباید نادان فرض کنیم اما غالباً بهتر است او را کم‌توجه بدانیم و برایش نکات مهم را بجا و با بیان‌های متفاوت تکرار کنیم.

۳. برای مخاطبان‌مان بنویسیم، نه برای رقبای‌مان.

«شاهراه تاثیرگذاری» برای افرادی که در مسیر نویسندگی و تولید محتوا دچار تشویش و نگرانی‌اند مانند چراغ راهنمایی‌ عمل می‌کند که با ایجاد نظم و ساماندهی در چهارراه مغز و ذهن‌شان واقع شده است. علاقه‌مندان به این حیطه‌ی هنری با تکیه بر نظم و پشتکار می‌توانند قدم در «شاهراه تاثیرگذاری» بگذارند و برای تبدیل‌شدن به یکی از افراد تاثیرگذار روزگار خود بکوشند.

4.3/5 - (132 امتیاز)
رادیو و تلویزیون

روایت زندگی شهید مدافع سلامت در رادیو

برنامه «سپیدجامگان آسمانی»،که به تهیه‌کنندگی مرجان قندی از رادیوسلامت پخش می‌شود، روایتی از مجاهدت‌ها و ایثار کادر درمان است که جمعه 6 خردادماه به زندگی شهید خدمت دکتر عقیلی اختصاص دارد. به گزارش روابط‌عمومی رادیوسلامت، مرجان قندی، تهیه‌کننده در این‌باره

ادامه مطلب »
ادبیات

بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی «گلاویژ» در سلیمانیه برگزار می‌شود

بیست‌وپنجمین دوره جشنواره بین‌المللی «گلاویژ» با دبیری «ملا بختیار» و با حضور ادیبان، شاعران، مترجمان و منتقدان کشورهای مختلف جهان در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود. یوبیل برنزی جشنواره بین‌المللی ادبی «گلاویژ» با دبیری «ملا بختیار» نویسنده

ادامه مطلب »
تئاتر

اجرای «شب بخیر، مادر» به تهیه‌کنندگی سعید روستایی آغاز شد

نمایش «شب بخیر، مادر» به تهیه‌کنندگی سعید روستایی اجراهای خود را از شب سه‌شنبه 3 خردادماه در تماشاخانه سپند آغاز کرد. به گزارش روابط‌عمومی گروه، نمایش‌نامه‌ی «شب بخیر، مادر» نوشته‌ی «مارشا نورمن» با کارگردانی احسان حسینخانی، نخستین شب اجرای خود

ادامه مطلب »
تئاتر

نقدی بر نمایش «سیمای شنبه‌ها» به کارگردانی «علی نجفی»/ شنبه روزِ بدی بود

احمدرضا حجارزاده: نمایش «سیمای شنبه‌ها» به کارگردانی علی نجفی برداشتی آزاد است از نمایش‌نامه‌ی «یرما» نوشته‌ی فدریکو گارسیا لورکا (شاعر و نمایش‌نامه‌نویس اسپانیایی) اما کارگردان در متنی که همراه با «احسان فکا» نوشته، در این برداشت آزاد، دنیای شخصی و

ادامه مطلب »
سینمای جهان

نگاهی به پوشیدنی‌ها در جشنواره‌ی کن 2022/ وقتی طراحان لباس به نشانی جشنواره‌ها مُد سازند

عطیه پژم: یکی از نکات مهم در جشنواره کن 2022، کم‌توجه‌ای اغلب بازیگران به خرده‌فرهنگ‌های پوششی بومی مختص کشورهای‌شان بود و از این‌رو، چنین رویدادی را نمی‌توان فرصتی به منظور تلاقی فرهنگ‌ها از مسیر پوشیدنی‌ها به شمار آورد. به گزارش

ادامه مطلب »
سینمای ایران

«گربه سیاه» با بازی بهرام رادان در سینماهای کردستان عراق

فیلم «گربه سیاه» به کارگردانی کریم امینی و با بازی و تهیه‌کنندگی بهرام رادان در سینمای شهرهای اربیل، سلیمانیه و دهوک در اقلیم کردستان عراق روی پرده می‌رود. به گزارش سایت هنردستان، فیلم سینمایی «گربه سیاه» (The Black Cat) به

ادامه مطلب »
تئاتر

اجرای معروف‌ترین آهنگ «دیو و دلبر» در نمایش موزیکال ایرانی

قطعه موسیقایی ساخته‌شده از «دیو و دلبر» که جوایزی چون گلدن گلوب، اسکار و گرمی را دریافت کرده است، در نمایش موزیکال ایرانی تالار وحدت اجرا می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی این رویداد، نمایش «دیو و دلبر» به نویسندگی و کارگردانی

ادامه مطلب »
تجسمی _ موسیقی

در گالری «پنج‌پنج» برگزار می‌شود؛ آثار فریده امیدوار با عنوان «خط، سطح، احساس/ مرا از آن‌چه می‌خواهم محافظت گردان»

مدیر نگارخانه‌ی «پنج‌پنج» از برگزاری نمایشگاه انفرادی طراحی‌های فریده امیدوار با عنوان «خط، سطح، احساس/ مرا از آن‌چه می‌خواهم محافظت گردان» در این نگارخانه خبر داد. گل‌آذین مقدم، مدیر نگارخانه‌ی «پنج پنج» با اشاره به برگزاری نمایشگاه نقاشی انفرادی «خط،

ادامه مطلب »