مستندهای ایرانی در راه لیتوانی

هنردستان : دو فیلم مستند «ناخدا سلیمان» و «سوزنگرد» به بخش مسابقه جشنواره «تور فیلم؛ ریگا» لیتوانی راه یافتند.

 

به گزارش هنردستان طبق گزارش رسیده، دهمین دوره جشنواره بین‌المللی توریستی «تور فیلم، ریگا» در تاریخ 9 اردیبهشت 96 در کشور لیتوانی برگزار خواهد شد و فیلم‌های مستند «ناخدا سلیمان» ساخته سعادتعلی سعیدپور و «سوزنگرد» به کارگردانی معصومه نورمحمدی، که هر دو توسط مرکز گسترش تولید شده‌اند، در بخش رقابتی این جشنواره روی پرده می‌روند.

در این جشنواره بیش از 100 فیلم از کشورهای آلمان، فرانسه، ایران، چین، مکزیک، پرتغال، رومانی، هند، یونان، ترکیه، اوکراین، بلغارستان، عربستان و… با موضوع مقاصد توریسم، فرهنگ توریسم، توریسم و محیط زیست به نمایش درمی‌آیند.

در خلاصه فیلم مستند «ناخدا سلیمان» آمده است: «سلیمان ناخدای کشتی به نمک نشسته در دریاچه ارومیه است که پس از خشک شدن تدریجی دریاچه، کار خود را از دست داده است. او پس از بیکار شدن به کشاورزی روی می‌آورد؛ اما این شغل هم تحت تاثیر بحران دریاچه ارومیه، از آینده‌ای برخوردار نیست.»

مستند «سوزنگرد» نیز درباره‌ی فرشی منحصر به فرد از عصر صفویه است که به کشور ژاپن برده شده و در مراسمی 1000 ساله با نام «گیون ماتسوری»، به عنوان نماد زیبایی و قدرت به نمایش گذاشته می‌شود.

منبع : ایسنا 

امتیاز دهید