اقدام ناشر انگلیسی برای حمایت از مسلمانان

هنردستان: یک ناشر انگلیسی معترض به قانون جدید «دونالد ترامپ» مبنی بر منع ورود تبعه هفت کشور مسلمان به آمریکا،‌ اعلام کرد تنها آثار نویسندگان این کشورها را به چاپ می‌رساند.

 

به گزارش هنردستان، «هافینگتون پست» نوشت: «کُما» انتشارات مستقل انگلیسی است که در حوزه آثار ترجمه به صورت تخصصی کار می‌کند و همچون بسیاری از اهل فرهنگ و هنر جهان نسبت به قانون نژادپرستانه رئیس‌جمهور آمریکا واکنش نشان داده است. این انتشارات اعلام کرده  تنها کتاب‌های نویسندگانی را که تحت تاثیر این قانون قرار گرفته‌اند منتشر خواهد کرد.

 

«دونالد ترامپ» که به تازگی وارد کاخ سفید شده، قانونی سه‌ماهه وضع کرده که طبق آن تبعه هفت کشور ایران، عراق، سومالی، سوریه، سودان، یمن و لیبی، حق ورود به خاک آمریکا را ندارند. این مساله زندگی بسیاری از مهاجران و مسافران آمریکا را تحت تاثیر قرار داده و با واکنش‌های پی در پی از سوی نویسندگان، هنرمندان و بازیگران سرشناس روبه‌رو شده است.

«جی.کی. رولینگ»، «مارگارت اتوود»، «استفن کینگ»، «جان گرین» و «جویس کرول اوتس» از جمله نویسندگانی هستند که در صفحه‌های اجتماعی خود به تندی به این قانون اعتراض کرده‌اند. از دیگر چهره‌های معترض به اقدام اخیر رئیس‌جمهور آمریکا، «کری واشینگتن»، «جود آپاتو»، «اما استون» و «سث روگن» هستند.

«کما» که انتشاراتی تخصصی در حوزه کتاب‌های ترجمه محسوب می‌شود هم به تبع این جو و اعتراض نویسندگان رده‌بالای انگلیسی،‌ اعلام کرده به جای انتشار کتاب‌های نویسندگان آمریکایی به چاپ آثار نویسندگان عرب، مسلمان و پناهنده‌ها اقدام می‌کند.

«را پیج» ناشر انگلیسی در مصاحبه با «هافینگتون پست» گفت: ما از دیدن تظاهرات فوق‌العاده در فرودگاه‌های سرتاسر ایالات متحده آمریکا خوشحال شدیم. اما از این وجهه جدیدی که آمریکا به عنوان یک ملت از خود به دنیا نشان می‌دهد، ناراحت هستیم.

او ادامه داد: به شخصه ترجیح می‌دهم به جای شنیدن گزارش‌های خبری درباره شو جدید در سیاست‌های آمریکا، به صداهایی از سومالی، یمن یا ایران گوش دهم.

«کما» لیست بلندی از کتاب‌های نویسندگان مهاجر یا مسلمان را که از زبان عربی ترجمه شده‌اند تهیه کرده که شاید مشهورترین آن‌ها «حسن بلاسم» است. «بلاسم» داستان‌نویسی است که آثارش درباره جنگ عراق توسط انتشارات «پنگوئن» آمریکا منتشر شد. مجموعه داستان‌های «عراق+۱۰۰» این نویسنده اخیرا در انگلستان به چاپ رسیده و به زودی در آمریکا هم منتشر می‌شود.

این نویسنده عراقی حالا دیگر نمی‌تواند به آمریکا سفر کند، اما او در بیانیه‌ای که منتشر کرده نوشته است: پس از سفر سال ۲۰۱۴ به آمریکا، دیگر نمی‌خواهم به آن‌جا برگردم. در آن سفر، با این که ویزا داشتم و به عنوان یک نویسنده از من دعوت شده بود، احساس کردم مثل یک مجرم یا تروریست با من رفتار می‌شود.

 

منبع: ایسنا

امتیاز دهید