سخنرانی پروفسور «فرانسوا مورو» از دانشگاه سوربن درباره ادبیات ایران

هنردستان: نشست بررسی اثر نفیس و سه زبانه «رنج و رنگ» تألیف و تحقیق محمدرضا اسدزاده، با سخنرانی پروفسور «فرانسوا مورو» در پاریس برگزار می‌شود.

ش

 به گزارش هنردستان، نشست بررسی اثر نفیس و سه زبانه «رنج و رنگ» تألیف و تحقیق محمدرضا اسدزاده، با سخنرانی پروفسور «فرانسوا مورو» از نویسندگان و محققان معاصر فرانسوی و استاد دانشگاه سوربن جمعه 7 آوریل ساعت 18 در پاریس برگزار می‌شود.

 

در این نشست که به دو زبان فارسی و فرانسوی برگزار خواهد شد، پروفسور «فرانسوا مورو» با موضوع هنر مینیاتور در فرانسه و ایران سخنرانی خواهد کرد و به تبیین نقش مهم ترجمه دو زبانه کتاب «رنج و رنگ» می‌پردازد.

 

 پروفسور مورو،از جمله نویسندگان و محققان معاصر فرانسه است که پیش از این رئیس دپارتمان ادبیات سوربن بوده و سال‌ها ریاست کل مطبوعات سوربن را نیز برعهده داشته است. از وی آثار بسیاری همچون: دانشنامه پاریس،  پرولتاریای فکری جدید، قلم و سرب، هنر در فضای فرانسه و… منتشر شده است.

 

همچنین  در این مراسم قرار است محمدرضا اسدزاده نیز به تبیین نقش فرهنگی و مطالعات فرهنگی بین کشورها بپردازد. بررسی نقش و جایگاه چهره برجسته استاد حسین بهزاد و نیز نقش هنری شاگرد پیشکسوت او، استاد عباس معیری در گسترش هنر مینیاتور در فرانسه محور سخنرانی‌هاست.علاقه مندان می‌توانند جمعه 7 آوریل ساعت 18 برای شرکت در این نشست علمی در خانه فرهنگ پاریس به این نشانی حضور یابند.

 

عصر چهارشنبه 5 آوریل پیش نشست این مراسم با حضور مؤلف و محقق کتاب و «فرانسوا مورو» برگزار شد که محمدرضا اسدزاده به تشریح و تبیین کتاب سه زبانه رنج و رنگ در ایران و فرانسه پرداخت.

 

پیش از این نیز در اسفند ماه نشستی در این رابطه با حضور اعضاء هیات علمی و رئیس دانشگاه هنرهای تجسمی سوربن در انجمن فرهنگی ایران و فرانسه در تهران برگزار شده بود.

 

کتاب رنج ور نگ در 400 صفحه با مقدمه پروفسور سید حسین نصر با تأیید و حمایت یونسکو منتشر شده که در سال 2016 در نمایشگاه فرانکفورت آلمان رونمایی شد و در موزه گوته به ثبت رسید.

 

منبع: ایلنا

امتیاز دهید
سینما

10 فیلم کوتاه اکران آنلاین میشود

انجمن سینمای جوانان ایران با همکاری فیلیمو 10 فیلم کوتاه «صراحی»، «جونده»، «مونولوگ»، «عروسی مسلم»، «تکلیف»، «استخوان»، «دریازدگی»، «هستی»، «سکوت» و «دوچرخه‌ها، پدرها، سیگارها» را

ادامه مطلب »
سینما

یاداشتی بر «تی تی»

«تی تی» سومین فیلم سینمایی آیدا پناهنده است فیلمساز با همسرش(ارسلان امیری در جشنواره هم فیلم در مقام کارگردان دارد و هم چندتایی از فیلمنامه

ادامه مطلب »