رونمایی از چند مجسمه و چیدمان در یک نمایشگاه

هنردستان: نمایشگاه «این‌گونه شیوه‌های مدارا» امیرحسین دلبری در گالری ثالث آغاز به کار کرده است.

به گزارش هنردستان، به نقل از روابط عمومی این نمایشگاه، ۳۲ مجسمه کوچک، دو مجسمه بزرگ، ۶۰ قطعه جواهرات معاصر، سه چیدمان که نقدهایی اجتماعی انسانی را بازتاب می‌دهند و سه کتاب شامل آثار این هنرمند جوان در نمایشگاه یادشده رونمایی شده است.

دلبری گفت: ایده و ساخت مجسمه‌ها حدود سه سال طول کشید و هر مجسمه در ابعاد بسیار کوچک‌تر در فرمت جواهرات بازآفرینی شده‌اند تا ثابت شود این مجسمه‌های پوشیدنی کوچک، قابلیت ارائه در سایز بزرگ را نیز دارند.

او از تک‌نسخه بودن کارهایش گفت و افزود: از تمام آثارم فقط یک نمونه خلق می‌کنم، زمانی که یک اثر فروخته می‌شود حتی خودم دیگر آن اثر را ندارم، کارهایم را طوری می‌سازم که قابلیت تکثیر نداشته باشد.

سه چیدمان نمایشگاه «این‌گونه شیوه‌های مدارا» نگاه نقادانه هنرمند به اجتماع پیرامونش را هویدا می‌کند.

در این نمایشگاه، دو چیدمان به‌شکل اسکناس‌های پنج و ده هزار تومانی هستند که بزرگ‌نمایی شده‌اند، اثر نخست که درد را در وجود مخاطب می‌دواند تصاویری از اعضای بدن انسان مانند قلب، کلیه، قرنیه چشم و … را بازتاب می‌دهد که در محیط‌های بیمارستانی، توسط بیماران آگهی می‌شوند، هنرمند این آگهی‌ها را روی بوم کلاژ و تلاش کرده، آن‌ها را پاک و مخدوش کند همان رفتاری که روی دیوارهای شهر با آن‌ها می‌شود. بیت معروف سعدی (بنی‌آدم اعضای یکدیگرند) در این اثر تغییر معناداری یافته است.

در اثر دیگر هنرمند، اعلامیه‌هایی که درباره نوشتن پایان‌نامه، پروپوزال و مقاله توزیع می‌شوند، روی بوم کلاژ شده‌اند و جمله معروف پشت اسکناس پنج هزار تومانی (دانش اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت) به کنایه و نقد دانش این روزهای ایرانیان در آن نوشته شده است.

همچنین بر پهنه‌ای وسیع در گالری ثالث، دیواری مفروش از پاکت‌های سیگار وجود دارد که در عین سپیدی و چشم‌نوازی، به جهت زیان‌بار بودن این محصول، یک تضاد جالب توجه ایجاد کرده است.

این هنرمند مجسمه‌ساز اظهار کرد: احساس می‌کنم این کلاژها می‌تواند در فهم نگاه منتقدانه‌ای که در مجسمه‌ها جریان دارد کمک کند.

به علاوه، «نوبت عاشقی» عنوان یکی از سه کتاب دلبری است که در این نمایشگاه رونمایی شد. او درباره این کتاب که مهم‌ترین آثار قدیمی این هنرمند را دارد، گفت: انگیزه‌ام از چاپ این کتاب این است که اطلاعات و تصاویری از جواهرسازی معاصر را که بسیار کم و اندک است، در اختیار علاقه‌مندان قرار دهم.

دو کتاب دیگر شامل مجسمه‌ها و جواهرات هنری نمایشگاه «این‌گونه شیوه‌های مدارا» هستند.

نمایشگاه آثار امیرحسین دلبری عصر هشتم بهمن در گالری ثالث واقع در خیابان کریمخان، بین ماهشهر و ایرانشهر، پلاک ۱۴۸ آغاز به کار کرده و تا ۱۹ بهمن‌ماه برپا خواهد بود.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
فیلم کوتاه

«تونل» در ایتالیا

فیلم کوتاه «تونل» به نویسندگی و کارگردانی کیارش حقگو در اولین حضور جهانی خود به جشنواره بین المللی تور ایتالیا راه پیدا کرد. به گزارش

ادامه مطلب »