گالری «اعتماد» میزبان نمایشگاه «قدرت‌الله عاقلی» می‌شود

«بیگانگی» عنوان بیست‌وهشتمین نمایشگاه انفرادی مجسمه قدرت‌الله عاقلی است که از 21 مردادماه تا 19 شهریورماه در گالری اعتماد برپا می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی این نمایشگاه، قدرت‌الله عاقلی درباره نمایشگاه «بیگانگی» گفت: بیگانگی بیست‌وهشتمین نمایشگاه مجسمه انفرادی من است و در این نمایشگاه مجموعه ای از 15 مجسمه برنزی را که در سه سال اخیر خلق کرده‌ام به نمایش می‌گذارم.

او درباره چرایی انتخاب عنوان بیگانگی برای این مجموعه خاطرنشان کرد: سال‌هاست تمرکزم را  روی مفهوم گذاشته‌ام و خود را هنرمندی مفهوم‌گرا می‌دانم و همواره از جهان پیرامونم ایده خلق آثارم را می‌گیرم. در جهان امروز هر یک از آدم‌ها به نوعی تلاش می‌کنند از خود و هویت‌شان فاصله بگیرند و به نوعی دچار نوعی استحاله و بیگانگی از خود هستند و من در این مجموعه تلاش کرده‌ام به نوعی این بیگانگی را دستمایه خلق آثارم قرار بدهم.

عاقلی ادامه داد: مجسمه‌های این مجموعه برآمده از ساختار کلاسیک مجسمه‌سازی هستند و هر یک نیم‌تنه انسان هستند که روی این فیگورها جزییاتی اضافه شده‌اند. هر یک از مجسمه‌های این مجموعه که در ابعاد 90 در 50 در 30 خلق شده‌اند، سه تا پنج نسخه دارند.

عاقلی در بخشی از استیمنت این نمایشگاه نوشته:«عصر حاضر عصر سنت‌های فردی‌ست. در این دوران هنرمند درک و باورهای شخصی خود را از جهان پیرامون بیان می‌کند. به نظر می‌رسد در حال حاضر جنبش‌های عمده از بین رفته‌اند و ما در عین بیگانگی در ارتباط با یکدیگر با هجوم درونمایه‌ها و روندهای شخصی مواجه هستیم. دیگر هیچ فلسفه زیباشناسی خاصی حکم‌فرما نیست.گویی مدرنیسم پایان یافته و جریان پست‌مدرن با نگاه انتقادی‌اش به مدرنیزم، بنا بر گفته منتقدان هنرهای تجسمی دیگر از مد افتاده باشد. دل‌مشغولی هنرمند معاصر در جست‌وجوی برقراری ارتباط با گروهی عظیم است. در پی این مسیر شیوه‌های فردی آن‌ها گاه به یکدیگر نزدیک و گاهی از هم فاصله می‌گیرد. در این میان برقراری ارتباط بین سبک‌های تاریخی با مفاهیم نو و خلاقانه، گرایش‌هایی را به وجود آورده که گامی نو در بیان سنت، روایت و خلاقیت محسوب می‌شود. هرچند عناصر اخیر نسبت به گذشته به شکلی کاملاً متفاوت به کار گرفته شده‌اند. وقتی همه عناصر با یکدیگر جمع می‌شوند به تناسباتی دست می‌یابند که قدرت دارد تا روح بیننده را با هیجانات مختلف تحریک بکند.گاهی هنرمند معاصر در قالب منحصر به‌فردی به زیبایی کلاسیک اهمیت داده و آن را به مثابه یک ایدئولوژی در آثارش مورد استفاده قرار می‌دهد.گویی به یک قلمرو جاودانی به موازات زندگی این جهانی باور دارد و با فراخواندن آرامش باستان، بیگانگی ناهنجار مدرنیسم را به چالش می‌طلبد.

قدرت‌الله عاقلی متولد 1347 جلفا، دیپلم نقاشی از هنرستان تجسمی پسران دارد. او موسس و دبیر سایت جامع تخصصی و پژوهشی ایران مجسمه است و تاکنون در بیش از 220 نمایشگاه گروهی آثارش را در ایران، هلند، فرانسه، مراکش، انگیلس، ایتالیا، قطر، اتریش و آمریکا به نمایش گذاشته. آثار او به بی‌ینال‌های متعددی راه پیدا کرده است.

گالری اعتماد همه روز جز دوشنبه‌ها، از ساعت ۱۲ ﺗﺎ ۸ ﺷﺐ در نشانی در ﻣﯿﺪان ﻫﻔﺖ ﺗﯿﺮ، ﺧﯿﺎﺑﺎن ﻣﻔﺘﺢ ﺟﻨﻮﺑﻰ، ﺑﻦ‌ﺑﺴﺖ ﺷﯿﺮودى، ﭘﻼك ۲۵ میزبان علاقه‌مندان است.

5/5 - (1 امتیاز)