نشست خبری چهل‌ویکمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر برگزار شد

وعده‌های دبیر و بودجه نامشخص جشنواره‌ی چهل‌ویکم تئاتر فجر

مراسم انتشار فراخوان و رونمایی از پوستر چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور دبیر جشنواره و مدیرکل هنرهای نمایشی در مجموعه‌ی تئاترشهر برگزار شد.

به گزارش سایت هنردستان، مراسم رونمایی از فراخوان چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر صبح امروز (دوشنبه ۲۴ مردادماه) با حضور کورش زارعی (دبیر جشنواره) و کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی) در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتدا با حضور کاظم نظری و کوروش زارعی فراخوان جشنواره رونمایی شد و سپس نظری با تبریک روز خبرنگار به اهالی رسانه حاضر در جمع، مراسم را ترک کرد.

کاظم نظری که طی پنج ماه گذشته از تکیه‌اش بر کرسی مدیر کلی هنرهای نمایشی هنوز نشستی با اصحاب رسانه نداشته، پیش از ترک برنامه با اصرار خبرنگاران مبنی بر برگزاری نشست رسانه‌ای مواجه شد که وعده داد در آینده نزدیک نشستی خواهد داشت و در دفترش همیشه روی خبرنگاران باز است.

زارعی در آغاز صحبت‌های خود با اشاره به اینکه حضرت زینب (س) به عنوان یک رسانه اتفاقات کربلا را فریاد زده‌اند تا چیزی تحریف نشود، عنوان کرد که همه ما وامدار ایشان هستیم و اگر حضرت زینب نبود، حادثه کربلا در همان کربلا می‌ماند و رسانه‌ای نمی‌شد.

او همچنین بیان کرد: جلسات هم‌اندیشی که در این یکی دو روز با اهالی رسانه برگزار کردیم ادامه دارد و در ادامه از پیشنهادات و انتقادات بقیه هنرمندان و پیشکسوتان نیز بهره‌مند خواهیم شد.

دبیر چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر افزود: در فراخوان منتشرشده تغیراتی داده شده و یکی‌دو بخش حذف و یکی دیگر به نام دیگری در جشنواره حضور دارد. طی هم‌فکری که با هنرمندان دوره‌های قبلی و شهرستان‌ها داشتیم به این نتیجه رسیدیم جشنواره در سال‌های اخیر آن شور و هیجان قبل را ندارد. من خودم محصول جشنواره تئاتر فجر بودم و با مسائل آن آشنا هستم.

زارعی درباره حذف بخش مرور عنوان کرد: تمایل و رغبتی برای دیدن اجراهایی که در طول سال اجرا رفتند وجود نداشت و معمولاً گروه‌ها هم بی‌انگیزه بودند و با همه گروه در جشنواره شرکت نمی‌کردند. لذا برای بازگشت شور و رغبت به جشنواره امسال همه آثار تولیدات تازه هستند و در بخش استان‌ها هم تولیدات برگزیده استان‌ها در جشنواره حضور می‌یابند. البته یک بخش ویژه مخصوص هنرمندان پیشکسوت داریم و نمایش‌های پرمخاطب سال قبل هم به دعوت دبیر در این بخش حضور دارند. در این دوره قرار است رونمایی از آثاری داشته باشیم که سال آینده در کشور روی صحنه می‌روند.

او بیان کرد: امسال برای اولین‌بار بازخوان‌ها، بازبین‌ها و داوران برخی بخش‌ها را معرفی کردیم که اتفاق جدیدی است. هنوز بودجه جشنواره به ما اعلام نشده و به همین دلیل فراخوان را دیر اعلام کردیم. تمام تلاش‌مان این است که از دوستان بالادستی بودجه‌مان را بگیریم چون شرایط بسیار سخت شده و چون خودم بازیگر و کارگردان تئاتر هستم شرایط نامناسب اقتصادی را می‌دانم.

این هنرمند یادآور شد: اگر بخواهیم چند اثر خوب بین‌الملل از اروپا یا شرق دور را دعوت کنیم هزینه زیادی را باید متقبل بشویم. به هر حال مساله بودجه چالش عظیمی پیش روی ماست و امیدوارم دوستان وزارت ارشاد صحبت‌های من را بشنوند، چون در غیر این صورت نمی‌توانیم از آثار با کیفیت بین‌المللی دعوت بکنیم و حتی اگر بخش ملل را هم تعطیل بکنیم بعداً می‌گویند کوروش زارعی بخش بین‌الملل جشنواره را تعطیل کرد! مثل سال‌های گذشته تئاتر شهرستان در اولویت ما است و سهم بچه‌های شهرستان بیش‌تر از تهران خواهد بود.

زارعی درباره حضور گروه‌های شهرستانی در جشنواره توضیح داد: قول نمی‌دهم اما امیدوارم خدا به من کمک بکند و بتوانم گروه‌های شهرستانی را چند روز بیش‌تر در جشنواره نگه دارم تا تبادل و انتقال تجربه بهتری صورت بگیرد. تلاش‌مان اینست که با حضور استادان برجسته از کشورهای دیگر ورک شاپ‌های خوبی برگزار بکنیم. همچنین تلاش می‌کنیم همه افکار و سلایق را در جشنواره داشته باشیم، البته کیفیت و ساختار آثار همان قدر مهم است که موضوع و محتوا برایمان اهمیت دارد.

او درباره چگونگی رفع شائبه تک‌قطبی‌بودن جشنواره و حضور آثاری که قبلاً اجرا شده‌اند و به نظر از قبل برای شرکت در بخش مسابقه تولیدات تازه دعوت شده‌اند،گفت: تاکید می‌کنم هیچ کار تکراری در جشنواره امسال حضور نخواهد داشت، مگر کارهای استادان و بزرگان تئاتر یا نمایش‌های پرمخاطبی که به کیفیت جشنواره کمک می‌کنند و در بخش ویژه غیررقابتی اجرا می‌شوند.

زارعی ادامه داد: درباره نمایشی هم که روز گذشته فراخوان بازیگری برای حضور در جشنواره داده بود باید بگویم من اصلاً ایشان را نمی‌شناسم و قاطعانه می‌گویم اگر کاری بهترین نمایش دنیا هم باشد، ولی قبلاً اجرای عمومی شده باشد جایی در جشنواره من نخواهد داشت.

او یادآور شد: امسال ما بین ۳۰ تا ۴۰ اثر در بخش مسابقه خواهیم داشت. جشنواره فجر تلاقی افکار مختلف است و قرار است شاهد تنوع شیوه‌ها و نگاه‌های مختلف باشیم. تنوع سلیقه ذات جشنواره است و برای ما کیفیت، موضوع و محتوا و عمل کردن طبق چارچوب فراخوان مد نظر است و هر هنرمندی در این راستا عمل کند قدمش روی چشم ماست.

او یادآور شد: زمانی که ما از قم در جشنواره شرکت می‌کردیم همه می‌گفتند قمی‌ها آمدند و قرار است همه جایزه‌ها را درو کنند و همین طور هم بود. آن مقطع ما پنج ـ شش اجرای خصوصی برای بهترین منتقدان و اهالی تئاتر می‌گذاشتیم تا نظرات‌شان را جویا بشویم و به همین دلیل هم بود که نمایش‌های‌مان آن‌قدر موفق می‌شد. از این رو به گروه‌ها پیشنهاد می‌کنم که همین رویه را پیش بگیرند.

زارعی درباره این‌که «در جشنواره چقدر امکان حضور برای هنرمندانی چون محمد رضایی‌راد، نغمه ثمینی و دیگر چهره‌های تئاتر فراهم است تا تنوع و شور و اشتیاق مد نظر با حضور همه هنرمندان فراهم شود،گفت: طبق فراخوان حضور همه سلایق برای شرکت در جشنواره فراهم است و حتی ما از آقای دل‌خواه به عنوان یک سلیقه متفاوت و نگاه دانشگاهی دعوت کردیم که ابتدا هم پذیرفتند اما بعد به دلیل هجمه‌ها انصراف دادند. ما پذیرای همه دوستان هستیم اما اگر بودجه مناسب در اختیار داشته باشم می‌توانم از هنرمندان چهره و پیشکسوت برای حضور در این دوره دعوت بکنم. همین مساله بودجه کمی دست و پای مرا بسته اما حتماً از هنرمندان شاخص دعوت به حضور در جشنواره خواهم کرد. به هر حال رزومه و جایگاه تئاتری دارم که خیلی مهم‌تر از جایگاه مدیریتی‌ام است. بنابراین نمی‌خواهم در مقابل رفقا و همکارانم بایستم. ارتقای کیفی فرم و ساختار حتماً بعد از اجرای جشنواره مد نظر گروه‌ها قرار می‌گیرد و زمانی که محتوا پذیرفته شده، دیگر مشکلی بابت اجرای عمومی وجود نخواهد داشت.

او درباره زمان برگزاری جشنواره عنوان کرد: جشنواره از ۲۵ دی‌ماه با بخش رادیوتئاتر آغاز و در روز اول بهمن‌ماه اختتامیه بخش‌های مختلف مانند مسابقه نمایشنامه‌نویسی، رادیوتئاتر، پژوهش و مسابقه عکس و پوستر، اجراهای صحنه‌ای برگزار می‌شود و ۱۱ بهمن‌ماه هم جشنواره چهل‌ویکم به پایان می‌رسد تا امسال جشنواره تداخلی با جشنواره فیلم فجر نداشته باشیم.

زارعی در پایان گفت: قرار است برای ارزش قائل‌شدن به هم‌وطنان عرب‌زبان بخشی از نمایش‌های بخش بین‌الملل به زبان عربی در شهر اهواز برگزار بشود. همچنین بخشی از اجراهای جشنواره هم در شاهین‌شهر اصفهان اجرا داشته باشند.

5/5 - (1 امتیاز)