میزبانی گالری شهریاران از نمایشگاه نقاشی اکرم ابوالحسنی

«ما کجا باد» عنوان سومین نمایشگاه «اکرم ابوالحسنی» است که به کیوریتوری احسان شعردوست از 28 مردادماه تا سوم شهریور در گالری هنری پژوهشی شهریاران در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط‌عمومی گالری هنری پژوهشی شهریاران «اکرم ابوالحسنی» گفت:«ما کجا آباد» عنوان سومین نمایشگاه انفرادی من است. نقاشی‌های این مجموعه را در شش سال اخیر خلق کرده‌ام و این مجموعه شامل 28 نقاشی اکسپرسیونیسم است. در این مجموعه فیگوراهایی به چشم می‌خورند که حالت‌های روانی و فضاهای ذهنی آن‌ها را به تصویر کشیده‌ام.

او درباره چرایی انتخاب عنوان «ما کجا باد» برای این مجموعه گفت: در این مجموعه به نوعی خواسته‌ام پاسخی برای پرسش‌های ذهنی‌ام بیابم، پرسشی که بی‌شک برای بسیاری مطرح است. من از دوران کودکی همواره با این دغدغه مواجه بوده‌ام که دنیا پیش از خلق انسان چگونه بوده و ما انسان‌ها از کجا آمده‌ایم و پس از مرگ به کجا می‌رویم. در این مجموعه به نوعی تلاش کرده‌ام فضایی را که انسان پس از تولد تا مرگ تجربه می‌کند، به تصویر بکشم. در واقع نقاشی برای من ابزاری است تا بتوانم با آن به رازهای جهان هستی پی ببرم.

این هنرمند که سال‌هاست به صورت حرفه‌ای نقاشی می‌کند درباره تکنیک نقاشی‌های این مجموعه گفت: این مجموعه را روی بوم‌های در ابعاد 120 در 150 و مقواهایی در ابعاد 30 در 40 با تکنیک اکرولیک خلق کرده‌ام. البته در این مجموعه از تکنیک‌های چاپ دستی که مختص کارهای خودم است نیز بهره گرفته ام.

احسان شعردوست کیوریتور نمایشگاه «ما کجا باد» گفت: اکرم ابوالحسنی از جمله هنرمندان مستقلی است که تکنیک بسیار خوبی دارد و سال‌هاست به صورت حرفه‌ای نقاشی می‌کند اما به دلایل مختلف مثل استقلال در ایده و اجرا و شاید عدم‌ هم‌داستان‌شدن با جریان عمومی موجود در حوزه تجسمی،کم‌تر دیده شده و کارش دیده نشده. امروزه در فضا هنرهای تجسمی ایران کم نیستند هنرمندانی چون او که به دلیل مختلف کارشان دیده نشده است.

او افزود: گالری شهریاران در کنار تمرکزش برای شناسایی و معرفی هنرمندان دهه هفتادی قصد دارد در فصل جدید فعالیتش به شناسایی و معرفی هنرمندان زن مستقل بپردازد و اکرم ابوالحسنی هم هنرمندی است که در این پروژه آثارش در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

به گفته شعردوست، هنرمند ويژوال زن در ايران، در درخواست خود براي به‌رسميت‌شناخته‌شدن، دو سطح عظيم تنش را تحمل کرده: اول، از جامعه‌ای که آرام‌آرام با مساله‌ی زن سخت و مستقل آشنا می‌شود و آدابي براي آن ندارد؛ دوم، جامعه حرفه‌ای ويژوال که با سلایق موسمی خود، همای سعادتش را تنها بر سر قلیلی مي‌نشاند و اين چنين، اقبال براي توفيق حرفه‌اي را براي همه دشوار می‌سازد. در چنين تحليلي، فروست نمايشي «هنر زنان مستقل ایران» در گالری هنری و پژوهشی شهرياران طراحي شد تا به هنرمنداني بپردازد که روایت هنر آن‌ها از نخستين مصداق‌‌هاي «هنر پنهان» است.

احسان شعردوست کیوریتور این سلسله نمایش‌ها در بیانیه «ما کجا باد» نوشته:«در جهانی پر از رنگ و صدا، بی‌رنگ و صدای خام، نقاشی‌های رنگي می‌کشیم؛ بی‌حنجره، بلند فریاد می‌زنیم.کسي  نبيند،کسي نشنود! در مواجهه با بیرون، لبخندی بر لب جای‌گذاری مي‌کنيم، نه از وجد و وجدان و نه از شعف.کجاهای‌مان بايد صفحه نمایشِ زندگيِ مدرنِ تمدنِ امروزينِ دلقکان باشد. امروز در جلوت از دوگانگي‌های معصومانه خود مي‌گريزيم و در خلوت خود به جزاير درونی خودساخته‌مان بازمی‌گردیم: خسته، افسرده، زخمی، شاید حتی با چاشنی اميد و تلخند».

اکرم ابوالحسنی متولد 1359 تهران و فارغالتحصیل کارشناسی ارشد پژوهش هنر از دانشکده‎ی هنر و معماری تهران، بیش از 10 سال است به طور حرفه‌ای نقاشی کرده و «ما کجا باد» حاصل تجربه‌های او در این شش سال است. این نمایش از 28 مرداد تا 3 شهریور هر روز از ساعت 16 تا 20 در گالری هنری پژوهشی شهریاران برپا خواهد بود.

گالری شهریاران واقع در خیابان قائم‌مقام فراهانی، پایین بهشتی،کوچه دهم، پلاک 24، طبقه چهارم، واحد 15 میزبان علاقه‌مندان است.

5/5 - (1 امتیاز)
سینما و تائاتر

امین تارخ درگذشت

امین تارخ یکی از بازیگران پیشکسوت و با سابقه سینما و تئاتر امروز 2 مهر ماه 1401 درگذشت امین تارخ ۲۰ مرداد ۱۳۳۲ در محلهٔ

ادامه مطلب »