میرکریمی: بریز و بپاش مالی نداریم

هنردستان : رضا میرکریمی دبیر سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر تاکید کرد همه فیلم‌های جشنواره را دیده است ولی به شوخی گفت فیلم‌های ترسناک را ندیده چون ترسو است.

 

به گزارش هنردستان ، صبح امروز دوشنبه ۲۱ فروردین ماه اولین نشست خبری سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور رضا میرکریمی دبیر این دوره از جشنواره در محل پردیس سینمایی چهارسو و با تقدیم تیزر این جشنواره به عباس کیارستمی برگزار شد.

در ابتدای نشست خبری تیزر اصلی جشنواره رونمایی شد و کیوان کثیریان مدیر روابط عمومی جشنواره آن را به عباس کیارستمی تقدیم کرد.

پس از آن تیزرهای بخش‌های جنبی جشنواره نیز به نمایش در آمد.

رضا میرکریمی دبیر سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در سخنانی گفت: طبق قولی که در سال قبل و در انتهای جشنواره دادم از ۸ اردیبشهت سال گذشته کار خود را آغار کردیم و با خود گفتیم اگر قرار است دبیر خانه ثابت داشته باشیم باید تلاش زیادی بکنیم از همین رو به اتفاق مدیران جشنواره یک دبیرخانه راه انداختیم. ما همیشه گله داریم چرا دبیرخانه ثابتی برای جشنواره ها نداریم و کسانی که این گله را می کنند اغلب از خود مسئولان هستند. ما برای این که مجبور نشویم کسی را متهم کنیم، خودمان دست به کار شدیم و دبیرخانه ثابتی را راه اندازی کردیم.

وی افزود: اهداف فرهنگی و هنری ریشه در اهداف ملی ما دارد و در همین راستا باید در کوتاه مدت در منطقه و در بلندمدت در آسیا حرف اول را در حوزه فرهنگ بزنیم و تا سینمای ما هست جشنواره ما نیز باید باشد و در این مسیر کار گروهی حرف اول را می زند.

دبیر سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با تاکید بر اینکه سال گذشته جشنواره با تحولات بنیادین همراه بود، بیان کرد: آن تحولات مثبت و چشمگیر بود به طوری که مهمانان خارجی نیز مبلغ جشنواره ما در دنیا شدند.

وی افزود: ما سال هاست ترکیب نامتناسبی از عملکرد فستیوال های مختلف جهان را در جشنواره ملی فیلم فجر جمع کرده‌ایم که این موارد در جشنواره جهانی حذف شد مانند کاهش تعداد جوایز. همچنین تلاش کردیم بگوییم همه بخش های جشنواره مهم هستند و بسیاری از فیلم های خوب در بخش های غیر رقابتی وجود دارد. حذف هیات انتخاب، اعلام نشدن کاندیداها، منتشر نکردن لیست متقاضیان و ارسال پاسخ مستقیم به متقاضیان از جمله مواردی است که مدنظر است.

دبیر سی و پنجمین جشنواره جهانی فجر همچنین یکی از اقدامات مهم امسال برای رسیدن به یک جشنواره استاندارد را حذف موارد ابهام‌برانگیز دانست.

من ترسو هستم!

میرکریمی عنوان کرد: در نهایت مسئولیت انتخاب فیلم ها بر عهده من است و با وجود سخت بودن این کار باید بگویم که لذت بخش است. من تا امروز همه فیلم ها را دیده ام و می توانم از انتخاب آنها دفاع کنم. البته به غیر از چند فیلم وحشت؛ چرا که من ترسو هستم.

وی اضافه کرد: کسی باید باشد که جمع‌بندی علایق و سلایق را بعد از این که پای صحبت همه کارشناسان نشست انجام دهد و اینطور نباشد که اگر جایی مورد سوال قرار گرفت بگوید این بخش به من مربوط نیست.

میرکریمی عنوان کرد: لیست متقاضیان حضور در جشنواره را منتشر نکردیم چون این رازی بین ما و کسی‌ است که فیلمش را به امانت در اختیار ما قرار داده است. به همین دلیل به شکل کلی آمار دادیم که چند هزار نفر در جشنواره ثبت نام کردند و حتی به کسانی که به جشنواره ما فیلم فرستادند، اما فیلم‌شان انتخاب نشد ایمیل زدیم و از آنها تشکر کردیم و خواستیم که برای سال دیگر بازهم برای ما فیلم بفرستند. این موضوع باعث شد تا یک رابطه احترام برانگیز دو طرفه شکل بگیرد.

دبیر سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر اظهار کرد: سال گذشته آمار خوبی از انتشار خبرها به ما داده شد که شامل انگلیسی، کردی، عربی و … بود.میرکریمی با اشاره به برنامه نمایش فیلم ها گفت: در حال حاضر برنامه نمایش فیلم ها آماده و در سیستم رزرو سینماتیکت وارد شده است، بنابراین ما منتظر هستیم تا این برنامه را در زمان مقرر در اختیار مخاطبان بگذاریم.

۱ میلیارد صرفه جویی کردیم

وی ادامه داد: امسال با توجه به وسعت وی او دی و بازار فیلم یک ویدیولایبرری داریم که شامل تعداد بسیاری از فیلم ها شده است که البته تنها شامل تولیدات سال جاری نیست. همچنین بازار فیلم امسال خیلی جدی تر برگزار می شود. امسال بیش از ۱۰۰ نفر از حاضران در بازار خودشان بلیت هواپیما خریداری کرده اند. این را هم باید بگویم سال گذشته یک انضباط مالی داشتیم به طوری که ۱ میلیارد صرفه جویی کردیم که این صرفه جویی شامل کاهش خدمات به مهمانان است.

وی ادامه داد: همچنین یکی از اقدامات امسال این است که بخش‌هایی از فیلم‌هایی که کمتر مشتری دارند در ویدیو لایبری گنجانده شده است، این کار کمکی است برای عرضه سینمای ایران به جهان و ایجاد تعامل سازنده.

میرکریمی عنوان کرد: قیافه جشنواره ما باید با جشنواره های عربی متفاوت باشد و بریز و بپاش نداشته باشد. ما نیازی به صرف هزینه های بالا برای جذب مخاطب نداریم.

وی همچنین اظهار کرد: جالب است بدانید از وقتی سطح خدمات ما در جشنواره به مهمانان پایین آمده تقاضا برای حضور در جشنواره بیشتر شده است.

دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: ما نمی خواهیم یک جشنواره ای باشیم که از دیگر جشنواره های بین المللی پیروی می کند و به همین ترتیب فیلم های این جشنواره ها را نشان دهیم. در واقع ما ادعا داریم که گرایش و سلیقه خودمان را داریم و به دنبال استعدادهای جدید هستیم. امسال فیلم های بسیار خوبی انتخاب کردیم که برای اولین بار در این جشنواره نمایش داده می شود.

سینما فرهنگ و فلسطین در اختیار جشنواره

میرکریمی درباره باشگاه هواداران جشنواره که امسال به باشگاه جشنواره تغییر نام داده است، بیان کرد: در زمینه باشگاه جشنواره باید بگویم این بخش به نسبت سال گذشته با استقبال همراه بود و در حال حاضر نزدیک به ۲۲ هزار نفر عضو دارد و سینمای فلسطین در اختیار آنها قرار گرفته است. سینما فرهنگ نیز برای کسانی در نظر گرفته شده است که فقط می خواهند فیلم ببینند و عضو باشگاه نیستند.

وی عنوان کرد: در ادامه باید بگویم این جشنواره با درایت حجت الله ایوبی رییس سابق سازمان سینمایی شکل گرفت، اما مدیر جدید سازمان سینمایی یعنی محمد مهدی حیدریان نیز  بر استقلال این جشنواره تاکید دارد.

درهایی که روی مردان سیاست بسته است روی فرهنگ و هنر باز است

دبیر سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر تصریح کرد: ما امسال مشکلات فرامتنی زیادی داشتیم، از قبیل اتفاقات منطقه و روی کار آمدن رییس جمهوری تازه به دوران رسیده در یک کشور مهم، رئیس جمهوری که با وضع یک قانون عجیب با این مضمون که هر کس به ایران سفر کند ویزای آمریکا  نخواهد گرفت مسائلی برای ما به وجود آورد. بنابراین وقتی ما می‌خواهیم جشنواره بزرگی برگزار کنیم و افراد مهمی را دعوت کنیم، با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه شدیم.

وی افزود: حتی برخی از کوته فکران کشور نیز می گفتند که این جشنواره در حد جشنواره های داخلی هم نیست. تاکید می کنم هر کس منافع ملی کشور را نسبت به منافع خود ارجح دارد ما دست او را می فشاریم و با او همکاری می کنیم. این جشنواره سرای فرهنگ است و خوشبختانه در چنین شرایط سختی ۳۵۰ مهمان از ۶۶ کشور داریم که ۲ برابر سال گذشته است. همچنین از کشورهای عربی ۳۰ مهمان داریم که آمار خوبی است. این موارد نشان می دهد که فرهنگ و هنر بسیار قدرتمند است و درهایی که برای مردان سیاست بسته است برای فرهنگ و هنر باز است.

وی در بخش دیگر از صحبت هایش با اشاره به بخش «دارالفنون» گفت: در بخش «دارالفنون» ۷۰ نفر از ۳۲ کشور جهان داریم. همچنین ۵۲ نفر از سراسر ایران نیز در این بخش حضور دارند. دارالفنون ۲ روز زودتر از جشنواره برگزار و ۲ روز زودتر تمام می شود و ورک شاپ‌های خوبی در این بخش با بزرگان سینما برای این جوانان برگزار می‌شود.

میرکریمی گفت: جشنواره امسال در دو سایت مهم و پربازدید به اسم Film freeway  وfest home دارای صفحه اختصاصی شد و تمامی بخش‌های آن و جوایزش در این دو سایت ثبت شد. این اتفاق به ما فرصت داد تا به غیر از فیلم‌هایی که خودمان برای جشنواره شناسایی کردیم، بسیاری از فیلمسازان مستقل در جشنواره ما شرکت کنند بدین ترتیب، ۶ هزار فیلم از این راه در جشنواره ما ثبت نام کردند.

او افزود: ما گروه مشاورانی از محققان، فیلمسازان و دانشجویان رشته سینما و ایرانیانی که به هر دلیلی در سراسر دنیا زندگی می‌کنند تشکیل دادیم و از آنها خواستیم که به فستیوال‌های نزدیکشان سر بزنند و آنها را بررسی کنند. اتفاقی که اگر ما می‌خواستیم از اینجا آن را انجام دهیم برایمان بسیار هزینه‌بر بود. بسیاری از این فیلم‌ها به این شکل معرفی شد.

میرکریمی تاکید کرد: اصل مهم برایمان این بود که نمی خواهیم یک جشنواره پیرو باشیم و قرار نیست هر چیزی در جشنواره‌های کن، برلین و… هست در اینجا نمایش بدهیم. البته که  بخش جام جهان‌نما را برای همین اتفاق تدارک دادیم تا موفقیت‌های سال گذشته را پوشش دهیم. ولی کشف ما کجاست؟ ما ادعا می کنیم که سلیقه و ذائقه داریم و گرایشی در سینما را می‌خواهیم تقویت کنیم. نه می‌خواهیم چیزی را به کسی دیکته کنیم و نه این حقارت را می پذیریم که کسی به ما چیزی را دیکته کند.

دبیر سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: ما به دنبال تعامل هستیم. سال گذشته زمانی که برای معرفی فیلم های جشنواره روی سن می رفتم می‌دیدم مهمانان خارجی هم برای دیدن فیلم های خارجی در سالن حضور دارند.

وی ادامه داد: این که مهمان خارجی به اینجا بیایند، فیلمی که ما انتخاب کردیم را ببینند، فیلمی که او تاکنون موفق به دیدنش نشده است؛ یک افتخار است و این معنی را می دهد که جشنواره در تراز خوبی در حال برگزاری است. به همین دلیل دایره انتخابمان را امسال گسترده کردیم. خودمان که بسیار از فیلم هایی که انتخاب کردیم خوشمان آمده است. امیدوارم شما هم خوشتان بیاید.

سه بزرگداشت برای عباس کیارستمی

میرکریمی بیان کرد: سال گذشته عباس کیارستمی را از دست دادیم و بسیاری از جشنواره های خارجی بزرگداشت هایی برای او گرفتند، برهمین اساس ما نیز ۳ مراسم برای بزرگداشت کیارستمی برگزار می کنیم که با حضور بزرگانی از سراسر دنیا برگزار می شود.

وی همچنین خبر داد: در بخش «سینمای سعادت» فیلم های ایرانی «نگار»، «پایان رویاها» و «خانه» از ایران حضور دارند.

دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر اعلام کرد ۱۴۰ فیلم بلند سینمایی از ۵۸ کشور در این دوره از جشنواره حضور دارند. ایران با ۳۵ فیلم و فرانسه با ۱۷ فیلم بیشترین میزان مشارکت در جشنواره را دارند. اسپانیا، روسیه، آلمان، ژاپن، کره و ترکیه با ۶ فیلم در رتبه بعدی قرار دارند و آمریکا،‌ چین، لتونی و لهستان هم با ۴ فیلم در جشنواره سی و پنجم حضور دارند.

دبیر سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر بیان کرد: به زودی برنامه فستیوال را در سینماتیکت رونمایی می کنیم که احتمالا در تاریخ ۲۵ فرودین است ولی اعضای باشگاه از امروز می توانند کارت خود را دریافت کنند.

همچنین در این نشست ۱۵ فیلم بلند در بخش رقابتی سینمای سعادت (مسابقه بین‌الملل) این دوره جشنواره اینگونه معرفی شد: در بخش فیلم‌های بلند، فیلم لهستانی «کوری» (Blindness) به کارگردانی ریشارد بوگایسکی، «مادر» (Mother) ساخته ریری ریزا از اندونزی، «تبعیدی» (Exiled) به کارگردانی داویس سیمانیس از لتونی، فیلم بلغارستانی «گلوری» (Glory) ساخته کریستینا گروزیوا و پِتار والچانوف، فیلم کلمبیایی «گناهکاران» (Guilty Men) به کارگردانی ایوان دی گائونا، فیلم روسی«ایوان» (Ivan) ساخته آلیونا داویدووا، فیلم چینی «آقای بی‌دردسر» (Mr. No Problem) به کارگردانی فنگ می، «بال‌های پدرم» (My Father’s Wings) ساخته کیوانچ سِزار از ترکیه، فیلم فرانسوی «پاریس سفید» (Paris La Blanche) به کارگردانی لیدیا تِرکی، فیلم اسپانیایی «کواترتندتا» (Quatretondeta) ساخته پول رودریگز، «سوفیچکا» (Sofichka) به کارگردانی از روسیه، فیلم آرژانتینی «شب دراز فرانسیسکو سانکتیس» (The Long Night of Francisco Sanctis) ساخته فرانسیسکو مارکس و سه فیلم ایرانی «نگار» (Negar) به کارگردانی رامبد جوان، «پایان رویاها» (The End of Dreams) ساخته محمدعلی طالبی و  «خانه/ ائو» (Home) به کارگردانی اصغر یوسفی‌نژاد، رقابت می‌کنند.

بام‌نشینی اهالی رسانه

میرکریمی همچنین عنوان کرد: امسال فضایی در قسمت پشت بام کاخ جشنواره برای نشست و گپ و گفت میان اهالی رسانه ایجاد شده و  به بام نشین معروف است.

میرکریمی به معرفی بخش‌های مختلف جشنواره پرداخت و گفت: امسال ۱۱ فیلم در ژانر ترس و دلهره‌آور داریم که ساعت ۱۱ هر شب اکران می‌شود و برای افراد زیر ۱۶ سال هم ممنوع است. این که می‌گویم ممنوع است فقط به خاطر جذب تماشاگر نیست بلکه واقعا امکان حضور افراد زیر ۱۶ سال وجود ندارد.

وی افزود: در بخش‌های مختلف مشاوران خوبی داشتم و در بخش مستندهای زیر ذره‌بین، کامیار محسنین کمک‌های قابل توجهی به من کرد.

میرکریمی اظهار کرد: امسال مرور سینمای کره را هم در جشنواره داریم که از لحاظ مضامین و صنعتی بسیار پیشرفته هستند. همچنین فیلم‌هایی از کشورهای حوزه بالتیک که طی دو سال اخیر بسیار پیشرفت کرده‌اند در جشنواره نمایش داده می‌شود. در این بخش سه تیم از سه کشور برای توضیح کامل درباره سینمایشان به ایران می‌آیند.

میرکریمی در پاسخ به یک خبرنگار درباره بودجه کلی جشنواره گفت: من مجبور نیستم بودجه را بگویم، این امر وظیفه من نیست و باید این سوال از سازمان سینمایی پرسیده شود، البته تاکید می کنم که دوست دارم بودجه این دوره نسبت به ۱۰ سال گذشته به صورت مقایسه ای منتشر شود.

وی در بخش دیگر از صحبت هایش گفت: ما در این دوره از جشنواره فیلم هایی داریم که به بحران منطقه می پردازد و برای اولین بار نمایش داده می شود. چند فیلم در مورد بحران سوریه داریم که یکی دو فیلم برای نخستین بار در ایران پخش خواهند شد.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر بیان کرد: امسال در دانشکده سینما تئاتر و دانشکده صدا و سیما جلساتی خواهیم داشت که در سال گذشته نیز با ترمیم سالن دانشکده سینما تئاتر این ورک‌شاپ‌ها را برگزار کردیم. امسال در دانشکده سینما تئاتر و دانشکده صدا و سیما مجموعه‌ای از مسترکلاس‌ها و ورک‌شاپ‌ها و همچنین نمایش فیلم‌ها را خواهیم داشت که با حضور دانشجویان برگزار می‌شود.

جشنواره فرش قرمزی نیستیم

دبیر سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر اظهار کرد: ما دنبال جشنواره فرش قرمزی نیستیم که سلبریتی در جشنواره حضور داشته باشد. سرشناس از نظر من کسی است که همه فیلم های کوبریک را فیلمبرداری کرده باشد. ما در این جشنواره به سمت نخبه گرایی رفته ایم، از همین رو همه افراد باسواد در ابن جشنواره هستند. بخش مردمی جشنواره توسط بخش ملی پوشش داده می شود.

در کار داوران دخالتی ندارم

رضا میرکریمی با تاکید بر عدم دخالت در کار داوران درباره روند داوری جشنواره جهانی فجر توضیح داد و گفت: داورها تصمیم گیرنده هستند و همه داوران از  رزومه خوبی برخوردارند.  

وی افزود: اگر در جشنواره‌ای ملاحظه میزبانی می‌کنند و به فیلم‌های آن کشور جایزه می‌دهند ناشی از سیاست جشنواره نیست. من دخالتی در داوری ها نخواهم داشت و جشنواره سیاست خود را در انتخاب فیلم ها اعمال کرده است.

هیچ فیلمی بدون اجازه سانسور نشده است

میرکریمی ادامه داد: زمانی که انتخاب ما محدود بود، مجبور بودیم دخل و تصرفی در فیلم ها داشته باشیم، گاهی پیش می آمد مهمان خارجی بدون سانسور  و مخاطب داخلی با سانسور فیلم می دید، اما امروز دست ما برای انتخاب فیلم ها باز است و بدون اجازه فیلمساز تغییری در فیلم ها ایجاد نمی شود. البته باید بگویم که فیلم هایی که انتخاب شده اند کمتر نیازمند تغییر هستند و اکثرا بدون تغییر به نمایش در می آیند. این را هم باید بگویم بیشترین تغییر در یک فیلم شاید ۱ دقیقه باشد.

وی بیان کرد: من معتقدم که در سینمای ایران مشکل فیلمنامه نداریم بلکه مشکل اجرای فیلمنامه داریم. در این جشنواره فیلم هایی انتخاب شده که در اجرا کم نگذاشته است و می تواند برای ما الهام بخش باشد.

تریبون به سیاستمداران نمی دهیم

میرکریمی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای جلوگیری از سیاسی و انتخاباتی شدن جشنواره دارید، گفت:هیچ برنامه ای نداریم. هر شهروند این کشور که به سینما علاقمند باشد می تواند بیاید و از برنامه‌های ما استفاده کند. سیاستمداران بخشی از ملت هستند و افتخار هم می‌کنیم که به جشنواره بیایند اما برنامه‌های جشنواره از قبل مشخص شده‌اند و ما نمی‌توانیم تریبونی در اختیار افرادی خاص قرار دهیم. در هر صورت از حضور همه عزیزانی که برای کشور فعالیت می‌کنند، استقبال می‌کنیم. چون سینما بهترین عرصه برای تحقیق است و به آنها برای تصمیم‌گیری کمک می‌کند.

میرکریمی اعلام کرد: این جشنواره بهترین فرصت برای این است که سیاستمداران درباره زیست بشر امروز، دغدغه‌ها و مشغله‌های او بفهمند. این دانش به آنها درحکومت داری کمک خواهد کرد. آنها باید بدانند ضرورت ندارد هر جا رفتند حرف بزنند و در بعضی جاها هم باید فقط شنونده باشند.

دبیر سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در پایان با اشاره به انتخاب مهدی یادگاری به عنوان مدیر بازار فیلم توضیح داد: آقای یادگاری از چهره های قدیمی است که کارش بازار فیلم است و خود آقای اسفندیاری پیشنهاد حضور او را داد.

منبع : مهر

امتیاز دهید