چاپ اولین کتاب «راهنمای ریتم‌های کُنگا» به قلم «محمد شعبانی»

اولین کتاب «راهنمای ریتم‌های کُنگا» اثر «محمد شعبانی» نوازنده ایرانی ساز کُنگا و از شاگردان مستر «چانگیتو» نوازنده سرشناس جهانی با استفاده از متدهای اساتید برتر کُنگانوازی جهان چاپ و منتشر شد.

«محمد شعبانی» در کتاب «راهنمای ریتم‌های کُنگا» مقدمه‌ای را به رشته تحریر درآورده و نوشته است:«با درود بر هنردوستان گرامی و عاشقان ریتم، مجموعه‌ای که پیش رو دارید، تجربیات چند ساله من در نوازندگی ساز کُنگا است. در این کتاب، سعی و تلاش بر این داشته‌ام که هنر نوازندگی در ساز کُنگا را از ابتدایی‌ترین مباحث تا بخش متوسطه به شما آموزش بدهم. این کتاب، شامل تمرینات درست و اصولی برای تقویت دست‌ها و نواختن ریتم‌های آفرو کوبایی، کلمبیایی و پرتوریکویی است. این مجموعه، برگرفته از متدهای اساتید برتر کُنگانوازی در دنیا و همچنین تحقیقات و تجربیات اینجانب می‌باشد».

در بخشی از این کتاب، نگاهی داریم به تکنیک‌ها و فیگورهای مختلف در ریتم‌های لاتین، تمامی ریتم‌ها و تکنیک‌ها برای دو طبل تنظیم و نوشته شده است. به علاوه، در چند درس به ترکیبات ریتمیک در موسیقی آفرو کوبایی می‌پردازیم.

هدف از نوشتن ریتم‌ها برای دو طبل، آماده‌سازی دست‌ها برای اجرای قطعات پیشرفته‌تر در کتاب دوم است و در آخر به چند الگوی رایج در موسیقی پاپ، معرفی نوازندگان مطرح دنیا و انواع کوک در این ساز، اشاره خواهد شد».

محمد شعبانی از سال ٧٩ نوازندگي را شروع کرده و از سال ٨٥ به‌صورت نوازنده حرفه‌اي با خواننده‌های مطرح موسیقی کشور از جمله؛ امير تاجيك، مجتبی كبيری، قاسم افشار، نيما مسيحا، محمد اصفهانی، زنده‌یاد بهنام صفوی، زنده‌یاد مرتضی پاشایی، محمد عليزاده، رضا بهرام و مسعود صادقلو همکاری داشته است.

شعبانی دو بار در جشنواره بين‌المللی موسیقی فجر با دو گروه در سبك پاپ، مقام اول و دوم رقابت‌ها را كسب كرده و در سال‌های ٨٥ و ٨٦ نیز با گروه «لاتين پاور بند» و «لويس گوز» در خارج از كشور سابقه همكاري داشته است. وی در طول این سال‌ها آرتيست کمپانی معتبر موسیقی «یاماها» YAMAHA و آرتيست كمپانی بزرگ موسیقی «لیوا» leiva percussion و Istanbul Agop بوده و با سازهای این کمپانی‌ها در کنسرت‎ها، آلبوم‌ها و برنامه‌های موسیقایی‌اش به هنرنمایی پرداخت.

این موسیقی‌دان ایرانی در سال ٩٤ اولين آلبوم شخصی خود را در سبك لاتين ـ جز منتشر کرد که نظر كارشناسان موسیقی را به خود جلب كرد و کاندید بهترین آهنگسازی در جشنواره بين‌المللی موسیقی فجر شد، در سال 95 در قطعه Oh Sen Sen با همکاری چهار نوازنده خارجی از کشورهای آمريكاي لاتين به هنرنمایی پرداخت و همچنین در سال ۹۷ به عنوان نوازنده پركاشن در یک همکاری مشترک با «آرمين مرشد» آهنگساز و نوارنده گيتار؛ آلبوم موسیقی «بازگشت به رؤياپردازى» Back to Dreaming را تهیه و تولید کردند که توسط شرکت «شیدز ریکورد» Sheed Records به صورت ديجيتال در آمريكا منتشر شد.

از دیگر فعالیت‌های موسیقایی «محمد شعبانی» می‌توان به همکاری با «ویگن هاواسپیان» یکی از موسیقی‌دان‌های مطرح کشور ارمنستان در شهر ایروان و همچنین همکاری با موزیسین‌های ایتالیایی در آلبوم جدید «بابک بامداد» اشاره کرد که این اثر، اولین آلبوم مشترک موزیسین‌های ایرانی و ایتالیایی است که به زودی منتشر خواهد شد.

این نوازنده سازهای کوبه‌ای در جدیدترین فعالیت هنری خود با همکاری کنسرواتوار موسیقی تهران، از ساعت 11 قبل‌ازظهر تا ساعت 3 بعدازظهر روز پنجشنبه 27 مرداد ماه جاری (18 آگوست 2022) ورکشاپ ساز کُنگا را در دانشگاه کنسرواتوار تهران، برای علاقمندان به موسیقی و نوازندگان این ساز برگزار می‌کند.

امتیاز دهید
سینما و تائاتر

امین تارخ درگذشت

امین تارخ یکی از بازیگران پیشکسوت و با سابقه سینما و تئاتر امروز 2 مهر ماه 1401 درگذشت امین تارخ ۲۰ مرداد ۱۳۳۲ در محلهٔ

ادامه مطلب »