رقابت مستند«اعتراض وارد نیست» در جشنواره «شب‌های سفید» روسیه

هنردستان : فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» در ادامه حضورهای بین المللی خود به جشنواره «شب‌های سفید» کشور روسیه راه یافت.

 

به گزارش هنردستان، جشنواره فیلم و فیلمنامه «شب‌های سفید» با محوریت دستاوردهای جدید در سینما از ۲۸ تا ۳۰ فروردین در سن‌ پترزبورگ روسیه برگزارمی‌شود و مستند «اعتراض وارد نیست» ساخته محمدرضا و فرناز جورابچیان در بخش فیلم های مستند این جشنواره روی پرده خواهد رفت.

این فیلم توسط خواهر و برادر فرناز و محمدرضا جورابچیان در مدت ۳ سال ساخته شده و توسط بهمن کیارستمی تدوین شده است.

«اعتراض وارد نیست» زندگی پنج مهاجر افغانستانی در ایران را به تصویر می کشد که  به شکلی کاملا اتفاقی در زمین تنیس های شمال شهر تهران مشغول به کار می شوند. توپ جمع می کنند و در اوقات بیکاری تنیس بازی می کنند، تنیس یاد می گیرند و در آن پیشرفت می کنند اما هر چقدر در تنیسشان جلو می روند و پیشرفت می کنند جامعه جدید زندگی شان پذیرای آنها نیست و به چشم غریبه به آنها نگاه می شود. زندگیشان در برزخ سختی گذران روزمرگی و ترس از بازداشت و بازگردانده شدن به افغانستان و نیز آرزوی تنیس باز شدن و شرکت در مسابقات تنیس می گذرد و برای آنها چاره ای جز ماندن در شرایط اقامت غیر قانونی و یا رفتن به سمتی آینده ای نامعلوم در غرب نمی گذارد. در حالی که سیل مهاجرت غیر قانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به شمار می رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبه رو می کند.

فرناز و محمدرضا جورابچیان با این فیلم، منتخب فستیوال های «هات داکس» کانادا و «Canadian Diversity Festival»، «راه ابریشم» ایرلند،« LCFF» اسپانیا، فیلم های مستند افغانستان در استکهلم و پروین اعتصامی شده اند.

این فیلم در بخش نمایش های بازار سی و پنجمین جشنواره جهانی فجر اکران می شود.

امتیاز دهید