درگذشت یک بازیگر فیلم‌های مطرح سینمای جهان

«ملیندا دیلون»، بازیگر نامزد اسکار فیلم‌هایی مانند «داستان کریسمس»،«مگنولیا» و «برخورد نزدیک از نوع سوم»، در ۸۳ سالگی درگذشت.

بنا بر گزارش سایت هنردستان، دیلون برای بازی در نقش «جیلیان گیلر» در فیلم «برخورد نزدیک از نوع سوم» (۱۹۷۷) اثر «استیون اسپیلبرگ» که برای آن نامزد دریافت اسکار برای بازیگر نقش مکمل زن شده بود، مورد تحسین قرار گرفت و دومین نامزدی بازیگری نقش مکمل زن را در سال ۱۹۸۲ برای بازی در نقش «ترزا» در فیلم «غیبت مالیس» ساخته «سیدنی پولاک» (۱۹۸۱) دریافت کرد.

این بازیگر آمریکایی سال ۱۹۷۷ برای حضور در نخستین فیلم سینمایی‌اش به عنوان «جهشی به سوی افتخار» نامزد جایزه گلدن گلوب شده بود.

ملیندا دیلون

او در فیلم کلاسیک «داستان کریسمس» (۱۹۸۳) ساخته «باب کلارک» نقش مادر خانواده پارکر بازی کرد و در ادامه در فیلم‌های «هری و هندرسون‌ها» (۱۹۸۷)، «کاپیتان آمریکا» (۱۹۹۰) و «شب‌شکن» (۱۹۸۹) به ایفای نقش پرداخت.

«مگنولیا» ساخته «پل توماس اندرسون» (۱۹۹۹) و «هارتلند» در سال ۲۰۰۷ از جدیدترین فیلم‌های بودند که «ملیندا دیلون» در آن ایفای نقش کرده بود.

دیلون حرفه خود را به عنوان بازیگر صحنه و کمدین در نمایش «شهر دوم» در شیکاگو آغاز کرد. در نمایش اصلی «ادوارد آلبی» در سال ۱۹۶۲ با عنوان «چه کسی از ویرجینیا ولف می‌ترسد؟» در نقش «هانی» ظاهر شد و نامزدی جایزه تونی را در شاخه بازیگری دریافت کرد.

فیلم «اول آوریل» در سال ۱۹۶۹ نخستین اثر سینمایی بلند او بود. دیلون در تلویزیون نیز سابقه بازی در سریال‌های «بنانزا»،«منطقه گرگ و میش» و «نظم و قانون» (۲۰۰۵) را در کارنامه هنری خود داشت.

5/5 - (1 امتیاز)