«سوگ ترانه» به یاد افشین یداللهی برگزار شد

هنردستان: مراسم “سوگ ترانه” به یاد افشین یداللهی با حضور اهل فرهنگ و هنر در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

 

به گزارش هنردستان،  فرزاد حسنی، مجری برنامه، افشین یداللهی را فانوس دریایی دریای متلاطم خانه ترانه خواند که منطق والایش نه تنها در تمام عرصه‌های زندگی بلکه در شعر و ترانه‌هایش نمایان بود.

 

محسن سلیمانی، رییس فرهنگسرای ارسباران، با ابراز تاسف، شناسنامه درختی را که یداللهی سال ۹۴ در بوستان گفت‌وگو کاشته بود به پدر او تقدیم کرد. وی همچنین بر برگزاری جلسات خانه ترانه به یاد “پدر خانه ترانه” تاکید کرد.

 

بابک زرین، آهنگساز، نیز گفت: افشین یداللهی انسانی اخلاق‌مدار بود که بر بهتر بودن کارهای جدید نسبت به کارهای قدیم تاکید داشت.

 

پخش کلیپ از فعالیت‌های افشین یداللهی بخش دیگری از این برنامه بود.

 

سپس سالار عقیلی درباره زنده‌یاد افشین یدالهی و همکاری خود با آن مرحوم گفت: ۸۰ درصد شهرتم را مدیون آثار افشین یداللهی هستم. بدون مبالغه اشعار او خیلی خاص بود.

 

این خواننده افزود: نخستین همکاری من با افشین یدالهی «چله به چله» بود و همکاری شاخص دیگر ما سریال «تبریز در مه» و «معمای شاه» بود. روز تشییع افشین یداللهی نتوانستم شعرهای او را اجرا کنم و از خدا می‌خواهم از این به بعد صبری برای اجرای شعرهای او به من عطا کند.

 

عقیلی گفت: کسی به غیر از افشین نمی‌تواند در سرودن شعر معجزه کند چرا که افشین یداللهی شاعر و ترانه‌سرا نبود، بلکه انسانی آزاده و پاک‌نهاد بود؛ به همین دلیل است که آثاری مثل «وطنم ای شکوه پابرجا، در دل التهاب دوران‌ها» و مابقی شعرهای او در قلب مردم  نفوذ کرد.

 

اجرای زنده سالار عقیلی با شعر “وطن” و “تبریز در مه” از  افشین یداللهی و همراهی پیانو حریر شریعت‌زاده بخش دیگراین برنامه بود.

 

در ادامه این مراسم عباس سجادی، مدیر مرکز آفرینش‌های هنری نیاوران، دغدغه‌های افشین یداللهی را گروهی دانست و خاطرنشان کرد: جلسات خانه ترانه بعداز ۱۵ سال باید با یک تشکیلات به صنفی وابسته شود تا با انسجام به دور از تک‌روی‌ها و سلیقه‌ها و تغییرات مدیریتی به حیات خود ادامه دهد.

 

همچنین خشایار اعتمادی افشین یداللهی را جریان‌ساز خواند و گفت: او پرمغز حرف می‌زد، می‌نوشت و شعر می‌گفت و مطمئن بود روزی باور می‌شود. این خواننده با نواختن پیانو به اجرای شعرهایی از افشین یداللهی پرداخت.

 

محمدرضا فروتن، بازیگر، نیز اظهار کرد: افشین در کلمه زندگی کرد و با کلمه از بین ما رفت و برای همیشه در قلب‌ها باقی می‌ماند. او روانپزشکی حاذق بود که به بیماران اهمیت می‌داد و آن‌ها را با عشق، محبت و انرژی عجیب درمان می‌کرد. او با آمدنش به این زندگی از ما دیدار کرد و زندگی را برای ما عمیق‌تر کرد و من معنای یک رفاقت اصیل را با او تجربه کردم.

 

پرستو صالحی، بازیگر، هم گفت: از شاعری یداللهی حرف نمی زنم چون همه از جایگاه والای او در این عرصه آگاهند. یداللهی آن چیزی را می‌گفت که آن را زندگی می‌کرد؛ برای همین است که نبودنش را  باور نمی‌کنیم. ما هم باید همانند او همان‌گونه باشیم که می‌گوییم و به گفته‌هایمان جامه عمل بپوشانیم.

 

رضا رفیع شاعر طنزپرداز در بخش دیگری از مراسم خاطرنشان کرد: یداللهی با ترانه‌هایش شادی روان را مورد توجه قرار می‌داد. او بر این باور بود که تنها نباید روی سنگ قبر نوشت شادروان  بلکه باید با روان شاد زندگی کنیم.

 

سیدکاظم سجادی سفیر ایران در ارمنستان، سعید بیابانکی، محمدعلی بهمنی، اکبر آزاد، عبدالجبار کاکایی و بسیاری از هنرمندان و اهل فرهنگ  در “سوگ ترانه” حضور داشتند.

 

منبع: ایلنا

امتیاز دهید