یک داور ایرانی در بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی انیمیشن «مکنِس» مراکش

بیست‌ویکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن «مکنِس» در کشور مراکش، با نمایش فیلم‌های کوتاه و بلند انیمیشن از کشورهای مختلف جهان از جمله فرانسه، کانادا، لهستان، اسلوواکی، سوییس، اسلوونی، ژاپن، چین، بلژیک، پرتقال، مراکش، استرالیا، ایران و … و همچنین با حضور یک داور ایرانی برگزار شد.

مراسم اختتامییه این رویداد سینمایی شب 17 اسفندماه سال جاری (8 مارس 2023) در سالن هفتصدنفره و مملو از جمعیت «انستیتو فرانسه» در شهر مکنِس کشور مراکش برگزار شد.

اعضای هیات داوران بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه و بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه دانشجویی که عبارت بودند از:

«نسرین میرشب» پخش‌کننده بین‌المللی فیلم ساکن کشور فرانسه و همچنین «خاویر کاوا توپور» نویسنده و انیمیشن‌ساز از کشور فرانسه و «عبدالله بروکسل» نویسنده و فیلمنامه‌نویس از کشور بلژیک، آرای خود را بدین شرح اعلام کردند:

ـ جایزه بزرگ داوران برای فیلم کوتاه دانشجویی «آتش» به کارگردانی «محمد باباکوهی» دانشجوی ایرانی رشته سینمای انیمیشن در پاریس، به مدت چهار دقیقه و ده ثانیه و محصول کمپانی فرانسوی

ـ جایزه بزرگ داوران برای فیلم کوتاه به کارگردانی «استفانی کلمنت» به مدت یازده دقیقه از کشور فرانسه

ـ جایزه ویژه داوران برای فیلم کوتاه «سایه پروانه‌ها» به کارگردانی «صوفیه الخیاری» به مدت 3 دقیقه و محصول مشترک کشورهای فرانسه و مراکش.

همچنین سه فیلم پویانمایی «کشاورز و رباط»،«سپیدبالان» و «جانشین» با نام مشترک «شتر و آسیابان» به کارگردانی «عبدالله علیمراد» و از تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران در بیست‌ویکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «مکناس» به نمایش درآمدند و مورد استقبال پرشور بینندگان قرار گرفتند.

گفتنی است مجموعه «شتر و آسیابان» از ماه سپتامبر ۲۰۲۲ در سینماهای کشور فرانسه به نمایش عمومی درآمدند.

در این رویداد سینمایی حوزه پویانمایی، همچنین جایزه بزرگ فیلم‌های بلند از طرف داوران این بخش به فیلم سینمایی «دنیا و شاهزاده‌خانم آلپ» به کارگردانی مشترک «آندره کدی» و «ماریا ظریف» از کشور کانادا تعلق گرفت.

بیست‌ویکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «مکنِس» با مدیریت «مردوشه دویکو» رییس بنیاد Aïcha و با مدیریت هنری «محمد بیود» و حمایت «انستیتو فرانس» شهر مکنِس به مدیریت «فابریس مونژیا» در بخش‌های مختلف از جمله بخش رقابتی اصلی «فیلم‌های بلند»، بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه، بخش رقابتی فیلم‌های دانشجویی، بخش رقابتی فیلم‌های «کودکان و نوجوانان»،کارگاه‌های تخصصی و … از روزهای 12 تا 17 اسفندماه سال جاری (3 تا 8 مارس 2023) در شهر مکنِس در کشور مراکش برگزار شد.

5/5 - (35 امتیاز)