بازسازی «سرگیجه» هیچکاک و احتمال حضور داونی‌جونیور در نقش اصلی

در حالی که استودیو پارامونت تصمیم گرفته تا فیلم «سرگیجه» هیچکاک را دوباره بسازد، احتمال حضور «رابرت داونی‌جونیور» در نقش اصلی شدت گرفته است.

بنا بر گزارش سایت هنردستان به نقل از یاهونیوز، پارامونت پیکچرز بازسازی فیلم مهیج روان‌شناختی و کلاسیک «آلفرد هیچکاک» یعنی «سرگیجه» محصول ۱۹۵۸ را در دستور کار خود دارد و گمانه‌زنی‌هایی برای حضور رابرت داونی‌جونیور برای نقش اول فیلم شنیده می‌شود. او قرار است تهیه‌کننده این فیلم باشد.

در عین حال که به تازگی اعلام شد استیون نایت خالق سریال «پیکی بلایندرز» قرار است فیلم‌نامه فیلمی بی‌عنوان را برای «جنگ ستارگان» جورج لوکاس بنویسد، حالا گفته شده او نویسنده فیلم‌نامه این فیلم جدید هم خواهد بود.

داونی‌جونیور از هنگام اکران «انتقام‌جویان: پایان بازی» در سال ۲۰۱۹ که یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های همه تاریخ بوده و «دولیتل» در سال ۲۰۲۰ که پرفروش نبود، به عنوان بازیگر حضور دیگری نداشته و در این مدت مستندی درباره پدرش تهیه کرده. البته او قرار است تابستان امسال با فیلم تاریخی کریستوفر نولان «اوپنهایمر» در کنار کیلیان مورفی دیده شود.

در نسخه‌ی اصلی فیلم «سرگیجه»، جیمز استوارت در نقش جانی اسکاتی فرگوسن بازی کرده بود. او کارآگاه پلیس سانفرانسیسکو بود که به دلیل ترس فلج‌کننده از ارتفاع بازنشسته و استخدام می‌شود تا به عنوان یک کارآگاه خصوصی، همسر یکی از آشنایانش را تعقیب بکند اما ترس از ارتفاع این‌جا هم مانع کار او می‌شود.

نخستین‌بار که «سرگیجه» راهی سینماها شد، با موفقیت چشمگیری روبه‌رو نشد و منتقدان نظرات متفاوتی درباره آن دادند اما در دهه ۱۹۸۰ به عنوان یک شاهکار شناخته شد و سال ۱۹۸۲ سایت‌اند ساوت در نظرسنجی خود که هر ۱۰ سال یک‌بار انجام می‌شود، آن را در بین ۱۰ فیلم برتر قرار داد و در نهایت در نظرسنجی ۲۰۱۲ به جایگاه اول رسید.

این فیلم با الهام از رمان فرانسوی «زنده‌ها و مرده‌ها» نوشته بوالو نارسژاک (نام مستعار دو نویسنده آن پی‌یر بوالو و پی‌یر آیراد) ساخته شده که داستانش در اوج جنگ جهانی دوم در پاریس رخ می‌دهد و پایان‌بندی بسیار متفاوتی دارد.

تعداد انگشت‌شماری از فیلم‌های هیچکاک در طول زمان بازسازی شده‌اند که معروف‌ترین آنها بازسازی شات به شات فیلم «روانی» محصول ۱۹۶۰ در سال ۱۹۹۸ توسط گاس ون‌سنت بود. هیچکاک خودش در سال ۱۹۵۶ تریلر «مردی که زیاد می‌دانست» سال ۱۹۳۴ را دوباره با بازی استوارت و دوریس دی بازسازی کرده بود. فیلم‌سازانی چون برایان دی‌پالما با «وسواس» و «بدن دوگانه»، دیوید لینچ با «جاده مالهالند» و مل بروکس با «اضطراب بالا» با الهام از «سرگیجه» فیلم‌هایی ساخته‌اند اما هیچ استودیو آمریکایی تاکنون اقدام به بازسازی خود فیلم نکرده بود.

5/5 - (14 امتیاز)