نخستین کتاب «احمدرضا حجارزاده» توسط نشر «نفیر» به بازار آمد

مجموعه‌داستان «حرف» به قلم «احمدرضا حجارزاده» از سوی نشر «نفیر» منتشر شد.

بنا بر گزارش سایت هنردستان به نقل از روابط‌عمومی این رویداد، نخستین کتاب «احمدرضا حجارزاده» با عنوان «حرف» توسط انتشارات «نفیر» چاپ و راهی بازار شد. این کتاب شامل هشت داستان کوتاه است.

عناوین داستان‌های این مجموعه عبارتند از:«تقاص»،«تلفن‌عمومی»،«حرف»،«باورت می‌شه؟»،«در فاصله‌ی دو طبقه»،«سلام، خداحافظ»،«فعلاً حرفی ندارم»،«صبحِ روزِ بَد».

احمدرضا حجارزاده داستان‌های حاضر در این کتاب را در دوره‌ی زمانی سال‌های 1384 تا 1401 نوشته و آنها را برای انتشار در قالب کتاب، ویرایش و بازنویسی کرده است.

نویسنده‌ی کتاب «حرف» در پیش‌گفتار کتاب آورده است:«هشت داستانی که در این مجموعه گِرد آمده‌اند، داستان‌هایی‌اند از دیرباز تا امروز.گرچه برای چاپ‌شان در این مجموعه، برخی از آن‌ها را چند بار ـ و هر بار با وسواسِ بیش‌تر ـ خواندم و بازنویسی کردم. پنج داستانِ آغازینِ مجموعه، هر کدام می‌توانند به تنهایی اثری مستقل برای خواندن باشند، ولی اگر خواننده،کتاب را از ابتدا تا داستان پنجم به ترتیب بخواند، درک و شناختی درست و عمیق‌تر از سرشت و سرنوشتِ پرسوناژهای هر داستان نصیبش خواهد شد. نوشتن این داستان‌ها اهمیت ویژه‌یی برام داشت، زیرا رویدادهایی که در کتاب خواهید خواند، نه تنها حرف خودم،که بُرشی از حرف‌های ناگفته‌ی یک نسل است».

حجارزاده از سال 78 تاکنون به عنوان روزنامه‌نگار، نویسنده و منتقد سینما، تئاتر و ادبیات در مطبوعات فعالیت داشته و با بسیاری از روزنامه‌ها و مجله‌های مطرح و معتبر ایران همکاری کرده است. او پیش از این، تعدادی از داستان‌های کوتاهش را در نشریات کشور به چاپ رسانده بود. همچنین کارگردانی چهار فیلم کوتاه و دو اجراخوانی در تئاتر، از دیگر سوابق فرهنگی و هنری اوست.

این نویسنده، فیلم کوتاه «حرف» را بر اساس داستانی به همین نام ـ که در نخستین کتابش به چاپ رسیده ـ ساخته است که سال 89 در بيست‌وهفتمين جشنواره فيلم كوتاه تهران و سال 90 در ششمین جشنواره‌ی فیلم و عکس «دوربین.نت»، شرکت داشت و برنده‌ی جایزه‌ی اول بهترین فیلم از جشنواره‌ی «دوربین.نت» شد.

در بخشی از داستان «سلام، خداحافظ» ـ که پشت جلد کتاب نیز منتشر شده ـ می‌خوانید:

«دلم برای خودم می‌سوخت. هرچند که می‌دانستم دوست‌های دیگرم هم وضعیت مشابه‌یی داشتند، ولی هیچ‌کدام برای هم‌دیگر یا دست‌کم خودمان کاری نمی‌کردیم. چی‌کار می‌خواستیم بکنیم مثلاً؟ مگر کاری هم از دست‌مان برمی‌آمد؟ ما وقتی از روزمرگی و کار و زندگی‌مان خسته می‌شدیم، به جای آن‌که مدتی از دیگران دور بمانیم و در سکوت و بی‌خبری سر بکنیم،گوشی را برمی‌داشتیم و به هم‌دیگر زنگ می‌زدیم یا قرار ملاقات و دورهمی‌های دوستانه می‌گذاشتیم و در آن دیدارهای گاهی‌به‌گاهی مدام غر می‌زدیم، به جان عالَم و آدم. از پدر و مادرهامان بگیر،که بی‌چاره‌ها انگار بیش‌ترین تقصیر را در خستگی‌های ناتمام ما داشتند و همه‌چیز را به گردن آن‌ها می‌انداختیم، تا دوست‌و رفیق‌و مردم‌و شرایط اجتماعی‌و سیاسی‌و اقتصادی‌و فرهنگی‌و هنری و حتا این وسط گاهی بهانه‌ای پیدا می‌شد تا به آب‌وهوا هم گیر بدهیم، و با وجود این‌همه درد دل و انتقاد و گلایه از زمین‌و زمان، باز حال‌مان بهتر که نمی‌شد هیچ، بدتر هم می‌شدیم و با لب‌ولوچه‌ی آویزان برمی‌گشتیم خانه‌مان تا قرار بعدی».

گفتنی‌ست مجموعه‌داستان «حرف» نوشته‌ی «احمدرضا حجارزاده» با 124 صفحه و بهای 94 هزار تومان، در تیراژ 500 نسخه توسط نشر «نفیر» ـ به مدیریت سمانه رزاقی ـ چاپ شده است. علاقه‌مندان به داستان‌های معاصر ایرانی می‌توانند این اثر داستانی را از کتابفروشی‌های معتبر یا صفحه‌ی اینستاگرام بوکینو (bookino.1) تهیه و مطالعه بکنند.

5/5 - (31 امتیاز)
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »