«جورج کلونی» جایزه سزار افتخاری دریافت می‌کند

هنردستان: مسئولان برگزاری جوایز سزار فرانسه از اعطای جایزه افتخاری این رویداد سینمایی به «جورج کلونی» بازیگر آمریکایی خبر دادند.

 

به گزارش هنردستان، به نقل از ورایتی، «جورج کلونی» جایزه افتخاری چهل‌ودومین دوره جوایز سینمایی سزار فرانسه را روز 24 فوریه همزمان با برگزاری مراسم اعطای جوایز این رویداد سینمایی دریافت خواهد کرد.

 

آکادمی هنر و فنون سینمایی فرانسه در بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر اعلام کرد: “«جورج کلونی» به عنوان کاریزماتیک‌ترین بازیگر نسل خود مظهر بازیگران پرزرق و برق هالیوودی و ستاره‌های بزرگ سینماست و شوخ طبعی، شخصیت و مشارکت او همواره مورد تحسین ما بوده است”.

از دریافت‌کنندگان پیشین جایزه سزار افتخاری می‌توان به «مریل استریپ»، «شون پن» و «رومن پولانسکی» اشاره کرد.

«جورج کلونی» تاکنون شش‌بار (برای بهترین بازیگری، کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی و تهیه‌کنندگی) نامزد کسب جایزه اسکار شده است که یک‌بار برای فیلم «سیریانا» در سال 2005 موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد و در سال 2012 نیز در مقام تهیه‌کننده در کنار «بن افلک» و «گرنت هسلا» اسکار بهترین فیلم را برای تهیه‌کنندگی به دست آورده است.

از دیگر افتخارات این سینماگر مطرح می‌توان به کسب سه جایزه بهترین بازیگر مرد جوایز گلدن گلوب برای فیلم‌های «سیریانا»، «ای برادر کجایی» و «فرزندان» اشاره کرد.

وی در سال 2013 در فیلم «جاذبه» ساخته «آلفونسو کواران» در نقش یک فضانورد به نام «مت کوالسکی» درکنار «سندرا بولاک» به ابفای نقش پرداخت و در نهایت فیلم موفق به کسب هشت جایزه اسکار شد.

«جورج کلونی» تاکنون فیلم‌های «اعترافات یک ذهن خطرناک» (2002)، «شب بخیر و موفق باشید» (2005)، « کلاه‌چرمی‌ها» (2008)،«عید مارس» (2011) و «مردان تاریخی» (2012) را در مقام کارگردان مقابل دوربین برده است و جدیدترین ساخته وی در مقام کارگردان نیز «Suburbicon» نام دارد که سال آینده اکران خواهد شد.

امسال انتخاب «رومن پولانسکی»، کارگردان کهنه‌کار لهستانی به عنوان رئیس افتخاری این جوایز سینمایی با حواشی فراوان و اعتراض گسترده گروه‌های حمایت از حقوق زنان در فرانسه همراه شد چرا که «پولانسکی» متهم به تجاوز به دختری ۱۳ ساله در سال ۱۹۷۷ در لس‌آنجلس است و تحت پیگرد قانونی آمریکا قرار دارد. این اعتراضات به جایی رسید که وی ناگزیر شد از ریاست جوایز سزار فرانسه کناره‌گیری کند و پس از «آلن دلون» بازیگر اسطوره‌ای سینمای فرانسه نیزاعلام کرد در حمایت از «پولانسکی» عنوان ریاست جوایز سزار را نخواهد پذیرفت.

امسال دو فیلم «او» ساخته «پل ورهوفن» و «فرانتس» به کارگردانی «فرانسوا اوزون» هر کدام با 11 نامزدی پیشتاز چهل‌ودومین دوره جوایز سینمایی سزار موسوم به اسکار سینمای فرانسه هستند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید