برگزاری پنجمین نشست هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان با تالار هنر

از تولید هنری تا بیزینس هنر در تئاتر کودک

پنجمین نشست از سلسله‌نشست‌های تالار هنر با حضور سه هنرمند حوزه تئاتر کودک و نوجوان، احسان مجیدی، آرش صادقیان و محمد عبدی و محسن امیری مدیر تالار هنر برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی تالار هنر، تالار هنر میزبان پنجمین نشست با هنرمندان بود و موضوع «رابطه کیفیت آثار نمایشی و بیزینس هنر» مورد بررسی قرار گرفت.

احسان مجیدی کارگردان تئاتر بیان کرد: نگرش و سلیقه مدیر در اتفاقات یک سالن نمایش تاثیر زیادی دارد و از این دریچه می توان به شاخص هایی برای انتخاب آثار رسید.

او به دوره مدیریت در گذشته اشاره کرده و افزود: در آن دوره افرادی در شورای هنری حضور داشتند که به جوان‌ها خیلی بها دادند و کارگردان های جدیدی به حوزه تئاتر کودک و  نوجوان معرفی شدند.

او خودش را یکی از کارگردانان همان دوران معرفی کرده و ادامه داد: این بهادادن و انتخاب‌های درست کرمی، در جشنواره بین‌المللی همدان خودش را نشان داد به طوری که بیش‌تر کارهایی که انتخاب یا برگزیده شدند از تالار هنر بودند.

مجیدی حمایت خوب از نمایش را زمینه‌ای برای انتخاب بازیگران و عوامل با کیفیت عنوان کرده و تصریح کرد: مدیران باید متوجه این باشند که آینده مملکت در دست بچه‌هاست و بچه‌ها در این سالن تربیت می‌شوند و برای تربیت مدیر و تربیت تماشاگر نیاز است که توجه ویژه‌ای به این مسئله بشود.

او ادامه داد: اگر یک کار خوب و پرتماشاگر می‌شود، دلیلش اینست که آن کارگردان اساساً پول دارد که می‌تواند بازیگر خوب بیاورد، دکور خوب بزند، موسیقی خوب بسازد و این‌طور کارها بازگشت مالی خوبی هم خواهد داشت.

او تالار هنر را مکانی بسیار مهم دانست که کیفیت بالای آن باعث خواهد شد که سالن‌های دیگر هم بکوشند به لحاظ کیفی خودشان را به سطح تالار هنر برسانند. اتمسفری که به لحاظ کیفی ایجاد می‌کند کانون و حتی فرهنگسراها و سالن‌های دیگر را هم در حالت رقابتی قرار می‌دهد تا خودشان را ارتقا بدهند.

این کارگردان تئاتر در بخش دیگر صحبت‌هایش گفت: خیلی‌ها آرزوی اجرا در تالار هنر را داشته و دارند. ما روی صحنه تالار هنر بزرگ شده‌ایم و در همین مسیر خیلی از دوستان و عزیزان‌مان را از دست دادیم، خیلی از دوستان‌مان تشکیل خانواده دادند. بنابراین دلمان برای تالار هنر می‌لرزد و برای‌مان مهم است که تالار هنر حتی برای یک ساعت بسته نباشد.

مجیدی درباره کارگردانان جوان نیز ابراز کرد: باید به جوان‌ها فرصت داد اما لازم است که به آنها سخت گرفت تا کسانی که توانایی‌اش را دارند بر صحنه تالار بروند. تالار هنر جای کار اولی‌ها نیست، مگر این‌که سانس ویژه برای‌شان در نظر گرفته شود. تا کم‌کم خودشان را با محیط حرفه‌ای تطبیق بدهند.

آرش صادقیان با تاکید بر جنبه‌های اقتصادی نمایش کودک و نوجوان گفت: مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که در هر منطقه و کشوری که برای فرهنگ هزینه شده در آن منطقه جرم و جنایت خیلی کم شده و این را باید یک مدیر فرهنگی بداند و تمام تلاشش را برای حمایت مادی و معنوی از تولید آثار فرهنگی انجام بدهد.

او ادامه داد: برای ارتقای اقتصاد تئاتر ابتدا باید ببینیم که مشتری چه می‌خواهد و این مسئله خیلی سختی نیست. در وهله دوم باید ببینیم که چه چیزی تالار هنر را متمایز می‌کند؟ آیا از اپلیکیشن یا سایت مشخص استفاده می‌کند که مشتری را مدیریت بکند؟ چه‌قدر از فناوری برای مدیریت استفاده می‌کند؟ تالار هنر به خودی خود یک مکان فیزیکی است و ما با کارهایی که انجام می‌دهیم باید تعریف کنیم که قرار است چه اتفاقی بیافتد.

او با پرداختن به شیوه انتخاب آثار نمایشی گفت: چرا درکنار داورها و مدیریت، از باشگاه مشتریان و تعدادی از تماشاگران دعوت نمی‌کنیم تا قبل از انتخاب اثر برای اجرای عموم یک بازخورد ببینیم؟ «پرویو شو» روشی برای انتخاب آثار می‌تواند باشد که در آن تعدادی آدم با سلیقه‌های مختلف می‌آیند و نمایش را می‌بینند و اعلام می‌کنند که این نمایش مناسب بچه‌ها هست یا نه.

صادقیان استفاده از مدارس و مکان‌هایی را که مخصوص بچه‌هاست یکی از راه‌های افزایش مخاطب عنوان کرد و پیشنهاد داد: برای بچه‌های این مراکز برگه‌های تخفیف برای یک سال اجرا در نظر بگیریم. باید با این روش تالار هنر را برای مخاطبانش تعریف کنیم.

او در ادامه تامین مالی را که بخشی از آن را دولت و بخش دیگر را بیزینس‌ها بر عهده داشته باشد، شیوه درست‌تری دانسته و ارتباط خوب و مستمر با بیزینس‌ها را یکی از نکات پر اهمیت دانست.

این کارگردان تئاتر تاکید کرد باید از پتانسیل تابستان استفاده بهینه بکنیم و برای بچه‌ها برنامه‌های تفریحی ایجاد کنیم.

او ادامه داد: سیستم‌سازی برای تالار هنر بسیار مهم است تا بعد از رفتن مدیر همه چیز بهم نریزد.

این هنرمند حوزه تئاتر کودک و نوجوان درباره شیوه انتخاب آثار نیز پیشنهاد داد: برای انتخاب آثار به جای متن پروپوزال بگیریم. خروجی نمایش را طبق طراحی که کارگردان دارد بسنجیم.

او درباره اجرای نمایش‌های ایرانی یا خارجی نیز افزود: با توجه به این‌که بچه‌های امروز از دنیای مجازی بهره می‌برند، مرزها دیگر وجود ندارد و نمی‌شود گفت کار ایرانی اولویت داشته باشد یا خارجی. این تفکیک دیگر معنا ندارد. هر کاری که بتواند تاثیر بگذارد می‌تواند کار خوبی باشد.

محمد عبدی ـ بازیگر و کارگردان تئاتر ـ با بیان این جمله که «تئاتر کودک و نوجوان نیاز به حمایت دارد و حمایت به سبک گذشته پوسیده»،گفت: کارگردان در بخش اول دغدغه تماشاگر دارد و این باید به نوعی سازماندهی بشود که هر تماشاگری که به سالن می‌آید، مشخصاتش ثبت بشود که در آینده بتوان از آن استفاده کرد.

او اضافه‌شدن درس نمایش کودک و نوجوان را در دانشگاه‌ها ضروری دانسته و پیشنهاد داد: خیلی از هنرمندان کارهای خارجی خوب را ندیده‌اند. می‌تواند در تالار هنر این اتفاق بیافتد که یک روز مشخص را برای اکران فیلم تئاترهای خوب خارجی برای هنرمندان این حوزه در نظر بگیرد. این اقدام تاثیر خوبی روی به‌روزشدن و سبک کار هنرمندان خواهد داشت.

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان عکاسی 2024 head on

فراخوان عکاسی 2024 head onمنتشر شد. به گزارش هنردستان ، این مسابقه توسط بنیاد Head On، یک سازمان غیرانتفاعی در استرالیا اداره می شود.شما می

ادامه مطلب »
نمایشگاهها

گردهمایی هنرمندان و شاعران برای سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» برگزار می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی اسلامی «ترانه باران»، سوگواره عاشورایی «قلم نینوا» اجرای هم‌زمان نقاشی‌خط، نقاشی، خوش‌نویسی، شعرخوانی و نی‌نوازی هم‌زمان با فرارسیدن

ادامه مطلب »