نمایش‌هایی از نویسندگان بزرگ / از شکسپیر و برشت تا برگمان و صادق هدایت

هنردستان : این روزها در سالن‌های مختلف تئاتر تهران درام‌های مختلفی از نویسندگان بزرگ تئاتر و ادبیات جهان اجرا می‌شود. 

تنوع نمایش‌های روی صحنه و ظهور سبک‌های مختلف و ورود جوانان نوجو در تماشاخانه‌های سراسر کشور تئاتر را اگرچه پراکنده کرده، اما افق بهتری برای رونق این هنر ایجاد کرده است. از سوی دیگر بدیهی است که تنوع مضامین موجب می‌شود که مسائل اصلی جامعه روی صحنه دیده شوند و مورد بازاندیشی قرار گیرند. 

تنوع نمایش‌های روی صحنه و ظهور سبک‌های مختلف و ورود جوانان نوجو در تماشاخانه‌های سراسر کشور تئاتر را اگرچه پراکنده کرده، اما افق بهتری برای رونق این هنر ایجاد کرده است. از سوی دیگر بدیهی است که تنوع مضامین موجب می‌شود که مسائل اصلی جامعه روی صحنه دیده شوند و مورد بازاندیشی قرار گیرند. 

تئاتر مستقل تهران از پناهجویان تا عشاق سینه چاک

تئاتر مستقل تهران این روزها میزبان دو اثر است. یکی با مایه‌هایی اجتماعی و با رویکردی به مسئله مهاجرت، دیگری هم نمایشی تجربی با دکوری عظیم و عجیب که منجر به ایجاد موقعیت‌های اجرایی و میزانسن‌های جالبی شده است.

نمایش اولی که در تئاتر مستقل تهران به صحنه رفته است  نامش “تو با کدام باد می‌روی؟” است. اثری نوشته جمال هاشمی به کارگردانی کمال هاشمی. یک نمایش ایستا که بیشتر رنج پناهجویی را تصویر می‌کند، رنجی درونی که نمایش تلاش می‌کند بخشی از آن را به مخاطب نشان دهد. کاظم سیاحی، محمد عباسی، شیوا فلاحی، سونیا سنجری و حامد نجابت در این نمایش بازی می‌کنند.

دیگر نمایشی که در تئاتر مستقل تهران اجرا می‌شود یک برداشت آزاد از “رومئو و ژولیت” است. بازخوانی باقر سروش از این نمایش از یک سو و کارگردانی این نمایش که توسط هستی حسینی انجام شده است از سوی دیگر، فضایی را در این نمایش پدید آورده است که جذاب و منحصر به فرد است هر چند که همواره اجرای چنین صحنه‌هایی که متکی بر ابزار مکانیکی است با چالش‌هایی ویژه ای روبروست. شهروز دل افکار، رامین سیاردشتی، تابا فجرک، نازآفرین کاظمی، علیرضا کی‌منش و فرزین محدث بازیگران این نمایش را تشکیل می‌دهند.

تئاتر دانشگاهی از  انقلاب کبیر فرانسه تا برشت

در سالن اصلی تالار مولوی نمایش “مسئولیت شکستن سکوت مطلق” نوشته مونا احمدی و محمد حسین معارف به کارگردانی شیوا مسعودی به صحنه می‌رود. شیوا مسعودی که مدرس دانشگاه است در این نمایش با رویکردی تجربی به بررسی زن و رشد او و مواجهه‌اش با انتظارات جامعه می‌پردازد بازیگرانی چون نگین کشفی، متین گودرزی، سارا شاهرودیان، اسماعیل کمالی دهقان، بهداد بلیغ‌فر و ساینا سراج حضور دارند و رضا صمدپور تهیه کننده آن است.

در کنار این نمایش در همین تالار اصلی نمایش “آدم آدم است” به صحنه می‌رود اثری به کارگردانی حبیب الله دانش از متن برتولد برشت. این متن برشت یکی از متون مشهور او در حوزه تئاتر آموزشی است که در آن حسن برجکی، فرزانه جمال‌زاده، پیام حقی، فریبا رسولی، علی اصغر زارعی، محمدرضا صالحی، صادق طالعی، عباس طباطبایی، حسن فضلی، نگار محمدزاده، عباس نورمحمدی و فریبرز واحدی به ایفای نقش می‌پردازند.

اما سالن کوچک تالار مولوی میزبان برداشتی تماماً تجربی از نمایشنامه “مارا ساد” نوشته پیتر وایس است. این نمایش البته اجرایی وفادار به متن نیست بلکه اقتباسی است آزاد از نمایشنامه “شکنجه و قتل ژان پل مارا به اجرای ساکنان تیمارستان شارنتون به کارگردانی مارکی دو ساد” که تنها با دو بازیگر اجرا می‌شود. کارگردان این نمایش مریم برزگر است که در آن شکیب شجره و همایون حیدرزاده حضور دارند. اجرای این نمایش ساعت 19:30 است.

تئاتر شهر از هملت شکسپیر تا بوف کور هدایت

اما در تئاتر شهر تهران نیز نمایش‌های متنوعی به صحنه می‌روند. در سالن اصلی آرش دادگر با رویکردی پست مدرن و کاملاً متفاوت نمایشنامه “هملت” را به صحنه برده است در این نمایش که پیشتر در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه رفته بود این بار با چند بازیگر متفاوت به صحنه می‌رود. در این نمایش که متن آن را شهرام احمدزاده نوشته است مهران امام‌بخش، حسام منظور، بهروز کاظمی، عمار عاشوری، علیرضا آرا، امین طباطبایی، شبنم فرشادجو، پانته‌آ پناهی‌ها، مونا فرجاد و امیر رجبی به ایفای نقش می‌پردازند. هملت هر شب ساعت 19:30 به صحنه می رود.

همچنین در تالار چهارسوی تئاترشهر ناصر حسینی‌مهر مترجم و پژوهشگر تئاتر نمایش “بوف کور” را به صحنه برده است. این نمایش نیز پیرو سبک و رویکردی که حسینی مهر در آثار پیشین خود اتخاذ کرده بود با  حضور بازیگرانی جوان و نوجو به صحنه می‌رود و اثری برانگیزاننده از تلفیق دو داستان مهم ادبیات معاصر ایران است یعنی “بوف کور” و “سه قطره خون”. بازیگران این نمایش شامل بابک قهرمانی، مژگان خالقی، نیره سادات میرزایی، شاهو رستمی، عزالدین توفیق، میثم دامن‌زه، مهشید کاظمی، وحید فریدی، رضا شهرآ، اسماعیل خزایی، مرتضی مظلومی هستند. این نمایش ساعت 20 اجرا می‌شود.

اما تالار سایه تئاتر شهر نیز در ساعت 20 میزبان نمایش “مرگ آسید کاظم” است اثری به کارگردانی محمد محقق منتظری که احسان بدخشان آن را با نگاهی به نمایشنامه “آسید کاظم” محمد استاد محمد نوشته است. در این نمایش بازیگرانی چون هادی افشار، احمد لشینی، ابوذر ساعدی، وحید نفر و مهرداد ضیایی ایفای نقش می‌کنند.

در سالن قشقایی تئاتر شهر محمد مساوات ساعت 20 نمایشی به نام “بی پدر” را به صحنه می‌برد. در این نمایش  حسین منفرد، ابراهیم نائیج، علی حسین‌زاده، میلاد آریافر، علیرضا گلدهی، کوروش شاهونه بازی می‌کنند.

همچنین در پلاتو اجرای تئاتر شهر نمایش “برلین” را آرین رضایی در سبک تئاتر شورایی به صحنه برده است. متن این نمایش را محمد یعقوبی و بهار کاتوزی به رشته تحریر در آورده‌اند و رؤیا دعوتی و محمد هادی عطایی در آن بازی می‌کنند. “برلین” هر روز ساعت 18:30 اجرا می‌شود و در روزهای پایان هفته ساعت 17 هم به صحنه می‌رود.

ایرانشهر از ولپن تا زنان غمگین برگمان

در تماشاخانه ایرانشهر نیز نمایش “و چند داستان دیگر” به کارگردانی پیام لاریان ساعت 18:30 به صحنه می‌رود. این نمایش که از چند اپیزود کوتاه شکل گرفته است از حضور بازیگرانی چون مهدی حسینی‌نیا، حمید رحیمی (داستان اول)، معصومه کریمی، مجتبی فلاحی (داستان دوم)، سینا کرمی، افشین زمانی، الهه شه‌پرست (داستان سوم)، سجاد تابش، کیوان ساکت‌اف (داستان چهارم)، عامر مسافر آستانه، ملودی آرام‌نیا، مریم نقیبی (داستان پنجم) بهره می‌برد.

اما دیگر نمایش سالن استاد سمندریان کار تازه جلال تهرانی است که اقتباسی است از فیلمنامه درخشان اینگمار برگمان “سونات پاییزی” و در این نمایش گلچهره سجادیه و بهاره رهنما بازی می‌کنند.

در دیگر سوی تماشاخانه ایرانشهر در سالن استاد ناظرزاده کرمانی نمایش “ولپن” ساعت 19:15 دقیقه به صحنه می‌رود. “ولپن” که سالها پیش هم توسط مهدی کوشکی در کارگاه نمایش تئاتر شهر به صحنه رفته بود با بازیگرانی تازه این بار در سالنی با حال و هوای تماماً متفاوت اجرا می‌شود. در این نمایش سجاد باقری، حسین برفی‌نژاد، ماهان خورشیدی، غزل شجاعی، امیرحسین طاهری، محمد طیب طاهر، صحرا فتحی، عرفان ناصری، آذین نظرى، میلاد نصر الهی، مجید نوروزی، میثم نوروزی و مهدی کوشکی به ایفای نقش می‌پردازند.

همچنین کاوه مهدوی در همین سالن ساعت 21 نمایش “آوازهای سرشام” را اجرا می‌کند که در آن علیرضا مهران، فرامرز قلیج‌خانی، غزاله جزایری، رستا رضوی، امین وحیدی‌پور، سینا نصرالهی، شِیماء ملکیان، جعفر کرمانی و سعید رحیمی به عنوان بازیگر حضور دارند.

در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران نیز این روزها سه نمایش به صحنه می‌رود. نمایش اول کاری است از غزل شجاعی با بازی خود او و آذین نظری با عنوان “من توی آینه” که ساعت 18 به صحنه می‌رود. متن این نمایش را که واگویه‌ای زنانه است خود شجاعی نوشته است.

دیگر نمایش کار جدید سعید داخ به نام “سونات شب” است که دو متن “زیبای بی‌اعتنا” نوشته ژان کوکتو و “شماره عوضیه” لوسیل فلچر در آن اجرا می‌گردد در این نمایش گیلدا حمیدی، بهار نوحیان، امیر رئیسیان به عنوان بازیگر حضور دارند. اما آخرین اجرای سالن استاد انتظامی با نام “و خداوند هایم فراموش کرده است” کاری است از هامون سیدی که نوشته هومن سیدی را به صحنه برده است و بازیگرانی چون کیارش اردشیرپور، مرجان اتفاقیان، معین شاهچراغی، سوگل خلیق و وحید منافی در آن حضور دارند. “و خداوند هایم را فراموش کرده است” ساعت 21:30 اجرا می‌شود.

از امیر دژاکام و آرش عباسی تا علی سرابی و افروز فروزند

در تالار حافظ نمایش “نویسنده مرده است” نوشته و کار آرش عباسی با حضور خود او و لادن مستوفی به عنوان بازیگر ساعت 19 اجرا می‌شود و در ساعت 20:45 امیر دژاکام “صعود مقاومت پذیر آرتور و اویی” با بازی امیر کربلایی‌زاده، بهرام ابراهیمی، نرگس محمدی، حمید فلاحی، مرتضی آقاحسینی، تینو صالحی، سروش طاهری، ملیحه کیا، شهره رعایتی، حسین شهبازی، هدیه آزاده، مهرنوش دارا، ابوالفضل جمشیدی، حامد پورمحمد، عارف عباسی، احسان ابوالقاسم، سمیه صباغی، بهار قاسمی، دانیال ابراهیمی اجرا می‌شود.

در تماشاخانه پالیز نمایش “آخرین نامه” به کارگردانی مهرداد کوروش‌نیا ساعت 17:30 اجرا می‌شود. در این نمایش علاوه بر نوید محمدزاده، میثم نوروزی و پوریا رحیمی سام بازی می‌کنند. نمایش “خدای کشتار” نوشته یاسمینا رضا به کارگردانی علی سرابی نیز در همین تماشاخانه و در دو نوبت و در ساعات 20 و 22 اجرا می‌شود. در این نمایش نوید محمدزاده، مارال بنی آدم، ستاره پسیانی و علی سرابی بازی می‌کنند. اما دیگر اجرا تماشاخانه پالیز نمایش” پپرونی برای دیکتاتورها” به کارگردانی علی احمدی است؛ در این نمایش که ساعت 20:30 دقیقه اجرا می‌رود، محسن کیایى، خسرو احمدى، نسیم ادبى، پژمان جمشیدى، على احمدى، سوگل قلاتیان و فریده سپاه‌منصور به ایفای نقش می‌پردازند.

اما در تالار سنگلج نیز همچنان نمایش “خواستگاری” به کارگردانی عظیم موسوی ساعت 19:30 با بازی بهروز آزاد پرتو، نیوشا سردشتی، مرجان رضایی، عطیه دلاور، آذین فولادوند، مریم محقق، مهین هنردوست به صحنه می‌رود.

در تماشاخانه باران نمایش “مافیا” به کارگردانی افروز فروزند ساعت 21 و نمایش “سیزیف و کمدی مرگ” با کارگرانی مشترک علی ضیائی و مسعود روستا ساعت 18:30 به صحنه می‌روند. 

در تماشاخانه استاد مشایخی ساعت 17:15 نمایش “کسی جرج را نشناخت” اجرا می‌شود و ساعت 19 نمایش “اگه میشه گوش کنید” به کارگردانی ارسلان محمد روی صحنه می‌رود.

منبع : هنرآنلاین 

امتیاز دهید