برگزیدگان عکس نجوم ۲۰۲۳ و مینیاتور ایرانی

 این روزها با انتشار هر از گاه تصاویری جدید از تلسکوپ جیمز وب که اعماق فضا را پیش چشم جهانیان می‌کشد، شمار علاقه‌مندان به فضا و معماهای عجیب‌و‌غریب آن نیز بیشتر شده است. بنابراین هر رویدادی که نسبتی با فضا و اجرام سماوی و … دارد، بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد.

به گزارش هنردستان در تازه‌ترین رویدادها از این دست، رصدخانه سلطنتی لندن با همکاری ناسا، فهرست برندگان مسابقه جهانی نجوم را منتشر کرده است. در میان عکس‌های برگزیده، تصاویری وجود دارد که بسیار شبیه به مینیاتورهای ایرانی است. این شباهت بسیار می‌تواند انگاره‌ها و فرضیاتی تازه را هم درباره خاستگاه و ریشه‌های احتمالی مینیاتور ایرانی مطرح کند. طبق آنچه در برخی اسناد آمده، تاریخچه سیر تاریخی مینیاتور ایرانی به گذشته‌های دور پیش از ظهور اسلام می‌رسد؛ اما می‌توان گفت زمانی که ایرانیان توانستند در قرن سوم هجری قمری به دربار عباسیان وارد شوند نقاشی ایران پس از یک دوره رکود جانی دوباره گرفت.  نگاهی به فرم فضاسازی در مینیاتورها نشان می‌دهد که ساختار و تکنیک‌های مربوط به طراحی خطوط محیطی و رنگ‌بندی‌ها نیز بسیار مشابه عکس‌های نجوم با کیفیت‌های بالای تصویر است. به هر روی، رصدخانه سلطنتی گرینویچ لندن که میزبان مسابقات است، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد؛ به گفته لاسلو فرانسیکس (قاضی و عکاس نجومی) تصویر یک کشف جدید عمدتا یک تصویر سیاه و سفید تار با یک نقطه یا طیف ضعیف غیرقابل درک و تقریبا نامرئی است.

به همین دلیل عکس نجومی ثبت‌شده اخیر به همان اندازه که باارزش است، دیدنی هم هست. این اثر نه‌تنها کهکشان «آندرومدا» را به شیوه‌ای جدید ارائه می‌کند، بلکه کیفیت عکاسی نجومی را نیز به سطح بالاتری ارتقا می‌دهد.

امتیاز دهید