دوازدهمین جشنواره‌ سراسری «تئاتر مردمی بچه‌های مسجد» افتتاح شد

هنردستان :  دوازدهمین جشنواره‌ سراسری «تئاتر مردمی بچه‌های مسجد» صبح امروز شنبه – دوم اردیبهشت‌ماه – افتتاح شد.
به گزارش هنردستان دوازدهمین جشنواره‌  سراسری «تئاتر مردمی بچه‌های مسجد» صبح امروز شنبه – دوم اردیبهشت‌ماه – طی مراسمی بر سر مزار مرحوم فرج‌الله سلحشور؛ کارگردان و بازیگر ارزشی تئاتر و سینما؛ افتتاح شد.
 

به گزارش هنردستان دوازدهمین جشنواره‌  سراسری «تئاتر مردمی بچه‌های مسجد» صبح امروز شنبه – دوم اردیبهشت‌ماه – طی مراسمی بر سر مزار مرحوم فرج‌الله سلحشور؛ کارگردان و بازیگر ارزشی تئاتر و سینما؛ افتتاح شد.
 
کوروش زارعی؛ مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری؛ در این مراسم گفت: خدا را شاکریم که توانسته‌ایم از سال گذشته تاکنون در 14 مرکز استانی حوزه هنری، دفاتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد را افتتاح کنیم و جشنواره‌ی آثار تولید شده‌ی این دفاتر را نیز امروز آغاز نماییم.
وی افزود: هدف از راه‌اندازی جریان تئاتر بچه‌های مسجد، مردمی کردن هنر تئاتر است. هنری که به نظر می‌رسد از بطن جامعه‌ی ما دور شده. معتقدم جریان تئاتر حرفه‌ای به سمت و سویی سوق پیدا کرده که مردم سطوح مختلف جامعه، نقش و نفعی در آن ندارند. اما جریان بچه‌های مسجد می‌خواهد تئاتر را به بطن جامعه ببرد و عامه‌ی مردم را به هنر نمایش علاقه‌مند کند.
این بازیگر و کارگردان تئاتر ادامه داد: اگر عامه‌ی مردم با تئاتر آشنا شوند مخاطب تئاتر حرفه‌ای در آینده خواهند بود و با پیگیری برنامه‌های 5 تا 10 ساله همین مردم به اقتصاد تئاتر کمک خواهند کرد؛ اما این مهم، میسر نخواهد شد مگر با همراهی و همدلی نهادها و ارگان‌های مختلف و نیز هنرمندانی که علاقه‌مند هستند در این جریان سهیم باشند.
وی با بیان این‌که جشنواره‌ی دوازدهم تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، آغازگر راه و مسیری طولانی‌ خواهد بود، اظهار داشت: اجرای تئاتر در مساجد، اتفاق فرخنده‌ای است و باید این جریان بعد از پایان جشنواره نیز دنبال شود و نمایش‌های مسجدی در طول سال و در فصول مختلف و همه‌‌ی ایام، اجرا و پیگیری شوند. در آن صورت است که تئاتر به مطالبه‌ای از سوی خود مردم و مسجدی‌های بدل خواهد شد و مخاطبان جدید تئاتر شکل خواهند گرفت.
زارعی در پایان تاکید کرد: جریان تئاتر مردمی نیاز دارد تا همه دست در دست هم، این مسیر را پیگیری کنیم و ادامه دهیم.
در ادامه‌ این مراسم حمید نیلی؛ دبیر دوازدهمین جشنواره‌ سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد؛ نیز طی سخنانی اظهار داشت: امسال جشنواره‌ی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد با کارِ گروهی پیش رفته و این روند ادامه خواهد داشت. همچنین سعی خواهیم کرد با برگزاری کارگاه‌های نقد و آموزش، سطح کیفی آثار را تقویت نماییم. بدین صورت که بعد از پایان اجرای داوری هر نمایش، یکی از اساتید به صورت کارگاهی به نقد و بررسی و تحلیل اثر بپردازد و با اعضای گروه جهت تقویت و ارتقای تجربه‌ی ایشان، موارد آموزشی را متذکر شود.
وی ادامه داد: قطعا سطح سلیقه و توقع مخاطبان و مردم امروز نسبت به دو دهه‌ی قبل تغییر کرده و از این منظر، جریان تئاتر مسجدی باید به سلیقه و ذائقه‌ی مردمی توجه نماید.
نیلی ابراز امیدواری کرد دوازدهمین جشنواره‌ی سراسری بچه‌های مسجد آغاز قدرتمندی برای احیای جریان تئاتر مردمی باشد.
ایوب آقاخانی؛ عضو هیات داوران جشنواره؛ نیز طی سخنانی کوتاه گفت: هر اتفاقی که منجر به نزدیک‌تر شدن مردم به تئاتر شود به نفع جامعه است. جریان بچه‌های مسجد نیز در قالب خود به جامعه خدمت خواهد کرد و هدف این است تا قدمی برای تحقق شعار “تئاتر برای همه” برداشته شود.
وی اضافه کرد: هر گونه اتفاقی برای توسعه‌ی تئاتر مایه‌ی خوشحالی من از جانب خانواده‌ی تئاتر است و اگر ضعف احتمالی‌ای وجود داشته باشد نباید باعث دلسردی شود که چه بسا در طی فرایند زمانی با رشد تئاتر مردمی با کیفیتی قابل احترام به بیلانی منطقی در آمار خواهیم رسید.
گفتنی است؛ این مراسم با نثار گل بر مزار مرحوم فرج‌اله سلحشور و شهدای گمنام مدفون در آستان مقدس امامزادگان سید جعفر و حمیده خاتون (از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع)) واقع در باغ فیض برگزار شد.
 
خاطرنشان می‌شود؛ هنرمندانی چون حمید حمزه‌زاده، حسینعلی‌شوندی، محمود صابری، سعید نجفیان، توحید معصومی، ایوب آقاخانی و نیز تعدادی از هنرمندان جوان تئاتر و گروه‌های تئاتر مسجدی در این مراسم حضور داشتند.
یادآور می‌شود؛ دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و به دبیری حمید نیلی از 2 تا 5 اردیبهشت‌ماه 1396 در مساجد منتخب شهر تهران برگزار می‌شود.
 
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

امتیاز دهید