نمایشگاهی از آثار دیوید هاکنی در تیت مدرن لندن

هنردستان : آثاری از دیوید هاکنی، نقاش بزرگ انگلیسی در موزه تیت مدرن لندن به نمایش گذاشته شده است.

آثاری از دیوید هاکنی، نقاش بزرگ انگلیسی در موزه تیت مدرن لندن تا بیست و نهم ماه مه سال جاری به نمایش گذاشته شده است. در این نمایشگاه آثاری، اعم از نقاشی، طراحی، عکس و … از هاکنی به نمایش درآمده است.هاکنی یکی از تاثیرگذارترین و در عین حال مردم پسندترین آثار قرن بیستم را خلق کرده است. 

 

آثاری از دیوید هاکنی، نقاش بزرگ انگلیسی در موزه تیت مدرن لندن تا بیست و نهم ماه مه سال جاری به نمایش گذاشته شده است. در این نمایشگاه آثاری، اعم از نقاشی، طراحی، عکس و … از هاکنی به نمایش درآمده است.

هاکنی یکی از تاثیرگذارترین و در عین حال مردم پسندترین آثار قرن بیستم را خلق کرده است. دیوید هاکنی در ۹ ژوئیه ۱۹۳۷ در برادفورد به دنیا آمد و تحصیلات خود را در مدرسه گرامر برادفورد، کالج هنر برادفورد، و کالج سلطنتی هنر  در لندن، جایی که با رونالد بی‌کیتاج آشنا شد و تحت تاثیر او به نقاشی پیکرنما و بهره‌گیری از منابع ادبی روی آورد، ادامه داد.

هنگامی که در کالج سلطنتی هنر بود، در نمایشگاه معاصران جوان در کنار پیتر بلیک، که ورود هنر پاپ آرت انگلیسی را اعلام کرد، با چهار نقاشی به شیوه‌های مختلف و با عنوان کلی تظاهرات تنوع شرکت کرد. او کاملا در امتداد هنر پاپ انگلیسی قرار گرفت اگرچه در کارهای اولیه او عناصر اکسپرسیونیستی نیز دیده می‌شود، نه کاملاً شبیه آثار فرانسیس بیکن.

او در ۱۹۶۳ هاکنی به نیویورک رفت و در آنجا با اندی وارهول تماس پیدا کرد. بعدها، در دیداری از کالیفرنیا، جایی که در آن مقیم شد، موضوع‌های زندگی بورژواها را نقاشی کرد، همچنین نقاشی‌های رنگ و روغنی از استخرهای لوس آنجلس کشید. این کارها واقع‌گراتر و با رنگ‌های زنده‌تری اجرا شده‌اند. او همچنین به اجرای چاپ‌های دستی، پرتره‌هایی از دوستان، تصویرسازی برای شعر پرداخت .

طی سال‌های بعد به طراحی صحنه برای رویال کورت تئاتر، گلین دبورن، لا اسکالا و متروپولیتن اپرا در نیویورک پرداخت. او که گهگاه عکاسی می‌کرد و از اوایل دهه ۱۹۸۰، دست به تجربه‌هایی در فتوکلاژ زد که تصویرهای هم‌زمان در نقاشی کوبیست را به یاد می‌آورند.

در دهه ۱۹۶۰ در کالیفرنیا با همکاری کن تایلر سری دیگری از کارهای چاپ را تحت عنوان یک مجموعه هالیوود خلق کرد. بسیاری از این لیتوگراف‌ها چهره‌های دوستان او، و اغلب از سلیا بیرت‌ول است. در ۱۹۷۱-۱۹۷۰ خانم و آقای کلارک و پرسی را نقاشی کرد که تصویری از سلیا و همسرش اوسی کلارک، طراح لباس، در خانه‌شان در ناتینگ‌هیل بود. این اثر به یکی از مردمی‌ترین‌های مجموعه نگارخانه تیت و بر اساس رای‌گیری رادیو ۴ بی بی سی در سال ۲۰۰۵ به عنوان یکی از محبوب‌ترین نقاشی‌های انگلیس تبدیل شد.

اولین اثر چاپی او در دهه ۱۹۸۰ دو لیتوگراف بزرگ از سلیا بود که توسط جمینی جی. ای. ال. (استودیویی که توسط کن تایلر تأسیس گردید) چاپ شد. هاکنی همچنین دو اچینک به بزرگداشت پابلو پیکاسو پس از درگذشتش در ۱۹۷۳، کسی که او کارهایش را تقدیر می‌کرد و تحت تأثیر آن نیز بود، خلق کرد.

هاکنی همچنین به کار عکاسی نیز می‌پرداخت، او تعداد بسیاری عکس (بین ۵ تا ۱۵۰ عدد) پولاروید یا عکس‌های کوچک را (از یک موضوع) در کنار هم بصورتی ترکیب می‌کرد که اثری واحد خلق می‌شد. از آنجا که این تصاویر از زوایای مختلف و در زمان‌هایی متغیر (اگرچه اندک) انداخته شده بودند، نتیجه اثری بود که حال و هوای کارهای کوبیستی را تداعی می‌کرد، فضایی که هاکنی شیفته آن بود.

اکنون تصاویری از آثار او که در موزه تیت مدرن لندن به نمایش گذاشته شده را می‌بینید:

11

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

منبع : هنرآنلاین 

امتیاز دهید