روایت کیانیان از کارخانه‌ای که با زندانیان سابق اداره می‌شد/رضا کیانیان سفیر مسئولیت‌اجتماعی شد

هنردستان: رضا کیانیان در افتتاحیه نمایشگاه آثارش گفت: مسئولیت اجتماعی یعنی این‌که ما همیشه منتظر نباشیم دولت به ما کمک کند، خودمان کار خودمان را انجام دهیم و روی پای خودمان بایستیم.

 

به گزارش هنردستان، به نقل از روابط عمومی آرت‌سنتر، نمایشگاه عکس‌های رضا کیانیان با عنوان «دچار آبی دریای بیکران» با حضور حسن قاضی‌زاده هاشمی (وزیر بهداشت)، علی مرادخانی (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، مهندس محمد بهشتی، عیسی علیزاده (مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران)، فرانسوا سنمو (سفیر فرانسه)، علیرضا سمیع‌آذر و جمعی از مقامات و هنرمندان، عصر جمعه ۱۵ بهمن در آرت‌سنتر افتتاح شد.

 

در این مراسم، شرکت لیلیان مد (دبنهامز) رضا کیانیان را به‌عنوان سفیر مسئولیت اجتماعی خود در ایران معرفی و نیمی از آثار این نمایشگاه را خریداری کرد.

رضا کیانیان در مراسم افتتاح جدیدترین مجموعه عکس‌های خود، با تقدیم این نمایشگاه به نصرالله کسرائیان (عکاس پیشکسوت) گفت: بعضی کارهای خیر هست که باید خیلی خیلی مخفیانه انجام داد، اما بعضی کارهای خیر هست که باید انجام داد و به همه هم اعلام کرد تا ببینند و یاد بگیرند و آن‌ها هم انجام دهند؛ این کارها مسئولیت اجتماعی است چیزی که همه جای دنیا بوده و هست و در کشور ما هم آرام آرام پررنگ می‌شود. مثل منشور حقوق شهروندی که رئیس‌جمهور منتشر کرد. ما یکسری حقوقی داریم که نمی‌دانیم، دنبالش هم نمی‌رویم تا نرویم هم کسی نمی‌آورد به ما بدهد. از طرف دیگر یکسری مسئولیت اجتماعی هم داریم.

 

 

او ادامه داد: من به یک کارخانه در مشهد رفتم که خیلی جالب بود، کارخانه محصولاتی که از زیتون تولید می‌شد. محصولات بسیار متنوع از زیتون تولید می‌کرد، اما نکته جالب این‌که شرط استخدام در این کارخانه این است که حتما باید بزهکار باشید؛ حیرت‌انگیزبود. همه کارگران مرد این کارخانه کسانی بودند که از زندان آزاد شده بودند. یکی از کارگران سابقه رفتن به همه زندان‌های ایران را داشت، خودش هم سرافکنده می‌گفت، بله من همه زندان‌ها را رفتم. پرسیدم پس چطور آمدی اینجا، گفت دیگر خسته شدم، آمدم گفتم من را استخدام کنید، پرسیدند چه کاره بودی گفتم زندان بودم، پرسیدند چه کار می‌کردی می‌رفتی زندان؟ گفتم دزدی، آن‌ها هم من را مسئول انبار کردند. الان ایشان یکی از بهترین انباردارهای کل استان خراسان است. خانم‌های کارگر این کارخانه همگی سرپرست خانوار بودند و بسیاری از خانم‌هایی که نمی‌توانستند بیایند، کارخانه برای‌شان زیتون می‌فرستاد و دستگاه‌ که کارها را انجام بدهند، عصر هم می‌رفتند جمع می‌کردند می‌آوردند، حالا چه کسی جمع می‌کرد می‌آورد؟ زندانی‌های نیمه‌وقت.

کیانیان تاکید کرد: این کارها معنی مسئولیت اجتماعی است. ممکن است بپرسید یک شرکت تولیدی لوازم خانگی چه کاری می‌تواند انجام دهد؟ قبلا کلی وسیله در روستاهای ما تولید می‌شد که اکنون تولید نمی‌شود، اگر همین محصولات توسط طراحان هدایت شوند روزآمد و دوباره احیا می‌شوند. در این صورت هم هنر ایرانی رایج می‌شود و هم کار تولید می‌شود و روستایی‌ها می‌توانند در روستاهای‌شان کار کنند.

این هنرمند عکاس در ادامه گفت: مسئولیت اجتماعی یعنی این‌که ما همیشه منتظر نباشیم دولت به ما کمک کند، خودمان کار خودمان را انجام دهیم. یعنی روی پای خودمان بایستیم. نگاه کنید چقدر گالری خصوصی در تهران افتتاح شده، چقدر تماشاخانه خصوصی افتتاح شده، این‌ها یعنی ما خودمان هم می‌توانیم یک کارهایی انجام دهیم.

 

 

کیانیان ادامه داد: یکی از شرکت‌هایی که از این ماجرا استقبال کرده و وارد این عرصه شده «دبنهامز» است. قرار شد این شرکت به‌دلیل دغدغه مسئولیت اجتماعی‌ای که دارد از طراحان ایرانی برای تولید لباس و معرفی به جهان استفاده کند و لوازم خانگی کار دست ایرانی را با طراحی روز به تولید برساند. آن‌ها خواستند برای شروع حامی نمایشگاه من شوند، من گفتم نمی‌خواهد حامی شوید بیایید اثر هنری بخرید، این یعنی مسئولیت اجتماعی.

در ادامه این مراسم، وحید ملک – موسس و بنیانگذار خانه هنر تهران (مجموعه فرهنگی هنری آرت سنتر) – گفت: فرهنگ‌سازی و هم‌افزایی مخاطبان هنری و گسترش دامنه مخاطبان عرصه هنرهای تجسمی یکی از اهداف مجموعه ما است. در این راستا، پروژه‌های مختلفی داشتیم که این پروژه شامل نمایشگاه عکس‌های آقای کیانیان نیز می‌شود. ما قبل از این، اجرای دوئت مشترک نقاشی‌خط و گروه موسیقی دنگ‌شو و کار مشترک موسیقی نقاشی بزرگمهر حسین‌پور و رضا یزدانی را هم برای گسترش دامنه مخاطبان انجام داده بودیم.

او ادامه داد: اتفاق خوبی است که برندها و شرکت‌های معتبر حامی هنر می‌شوند. پیش از این مرسوم بوده که شرکت‌هایی اسپانسر مالی یک پروژه شوند، ولی این‌که شرکتی با خرید آثار یک نمایشگاه حامی یک جریان هنری شود، نوتر است و چرخه هنرهای تجسمی را پررونق‌تر می‌کند و بسیار باارزش است. ما رسالت مشترکی برای خودمان می‌بینیم و این کار برای آرت‌سنتر یعنی هم‌افزایی هنرها و هم‌افزایی مخاطبان هنر که از طریق تلفیق هنرهای مختلف مثل موسیقی و هنرهای تجسمی صورت می‌گیرد.

ملک اضافه کرد: اکنون مخاطبان آقای کیانیان به‌عنوان یک هنرپیشه و کارگردان محبوب به مخاطبان هنرهای تجسمی اضافه شده‌اند و در واقع آقای کیانیان نمونه و نماینده‌ این هم‌افزایی در هنر است.

 

 

رئیس موزه هنرهای معاصر تهران نیز با حضور در این نمایشگاه، یکی از آثار رضا کیانیان از «مجموعه کهکشان» را برای موزه هنرهای معاصر تهران خرید.

در افتتاحیه نمایشگاه «دچار آبی دریای بیکران» محمدرضا تابش، مرتضی کاظمی، سیدمحمدهادی ایازی، احمد مسجدجامعی، فخرالدین فخرالدینی، محمد رحمانیان، حسین پاکدل، محمد فرنود، ناصر پلنگی، مهرداد صدری، مسعود فروتن، غلامرضا نامی، حمید پازوکی، عاطفه رضوی، جمشید گرگین، محمد فدوی، جاوید رمضانی، محمد حمزه‌ای، کیوان کثیریان و عباس مشهدی‌زاده حضور داشتند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گفت‌وگو با «فاطمه رضایی»،گرافیستی که «جشن‌های ایرانی» را به خانه هنرمندان آورد

جشن‌های ایرانی مظلوم واقع شده‌اند احمدرضا حجارزاده: نمایشگاه «جشن‌های ایرانی» با طراحی‌های «فاطمه رضایی» از 28 اردیبهشت‌ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران آغاز به

ادامه مطلب »