نقاش نابغه‌ای که در ۲۸ سالگی درگذشت / آثار “اگون شیله” در موزه آلبرتینا اتریش

هنردستان : موزه آلبرتینا اتریش آثار از نقاش شهیر، اگون شیله را به نمایش گذاشته است.

موزه آلبرتینا اتریش، آثاری از اگون شیله را به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه از 22 فوریه سال جاری تا ماه ژوئن 2017 برپا خواهد بود.اگون شیله  (۱۸۹۰ –۱۹۱۸) نقاش اتریشی و یکی از شاگردان گوستاو کلیمت بود.

 

موزه آلبرتینا اتریش، آثاری از اگون شیله را به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه از 22 فوریه سال جاری تا ماه ژوئن 2017 برپا خواهد بود.

اگون شیله  (۱۸۹۰ –۱۹۱۸) نقاش اتریشی و یکی از شاگردان گوستاو کلیمت بود. از او به عنوان یکی از نقاشان مهم فیگوراتیو اوایل قرن بیستم یاد می‌کنند. خودنگاره‌ها و بدن‌های پیچان یکی از مهمترین مشخصه‌های نقاشی او هستند که از وی هنرمندی اکسپرسیونیست می‌سازند.

محور اصلی در آثار شیله حس درونی اثر است. مهمترین آثار او پرتره‌هایی است که از پیکر خود و اطرافیانش کشیده‌ است. او در آثار خود بدن انسان را در وضعیت‌هایِ ناراحت و حالت‌های غیرعادی به نمایش می‌گذارد، به‌گونه‌ای که هراس و اضطراب را به مخاطب منتقل می‌کند. خطوطِ ناآرام و کج‌ومعوج و طرح‌هایِ ناقص و بریده و سایه‌روشنِ مخدوشِ نقاشی‌هایِ او پرده از روانِ خسته و عصبی و مضطربِ پیکرها برمی‌دارد. پیکرهای آثار شیله، بی‌پناهی و سرگشتگی را برملا می‌کنند.

اگون شیله در تولن، اتریش متولد شد. او از سنین پایین شروع به طراحی کرد و تا سال ۱۹۰۶ خود صاحب سبکی منحصر به فرد بود. شیله که بسیار متأثر از جنبش نمادگرایی بود، از سال ۱۹۰۶ تا ۱۹۰۹ در آکادمی ویینا به تحصیل پرداخت و در سال ۱۹۰۷ با گوستاو کلیمت، یکی از اعضای عمده جنبش نمادگرایی، آشنا شد.

در سال ۱۹۰۹ شیله شروع به نقاشی چهره کرد. این چهره‌نگاری‌ها، که شیله در آنها از رنگ‌هایی غیر ناتورالیستی و زوایایی نامعمول استفاده کرده‌است، بینش منحصر به فرد شیله را باز نمود می‌کنند. اگون شیله بر اثر اپیدمی همه‌گیری  آنفلوآنزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸ در ۲۸ سالگی ۳ روز بعد از مرگ همسرش جان سپرد.

 تصاویری از آثار این نقاش در موزه آلبرتینا را می‌بینید:

11

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

منبع : هنرآنلاین  

امتیاز دهید