وارطان ساهاکیان عنوان کرد : تولیدات زیاد به موسیقی لطمه می‌زند

هنردستان : وارطان ساهاکیان آهنگساز و مدرس پیشکسوت موسیقی گفت: تولیدهای زیاد به موسیقی آسیب می‌زند؛ در گذشته مخاطب یک اثر چه کلاسیک و چه پاپ را روی صفحه چندین بار گوش می‌داد تا اثر بعدی تولید شود اما اکنون اینگونه نیست.

به گزارش هنردستان ، رضا مهدوی کارشناس مجری بخش موسیقی «چشم شب روشن» در برنامه این هفته، میزبان وارطان ساهاکیان آهنگساز و مدرس موسیقی پیشکسوت بود.ساهاکیان در این گفتگو درباره انتخاب شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند» سعدی برای یکی از آثار ماندگارش گفت: سعدی از شاعران بزرگ ایران است و برای من افتخاری بود که روی شعر او کار کنم و اثری را بنویسم.

 

به گزارش هنردستان ، رضا مهدوی کارشناس مجری بخش موسیقی «چشم شب روشن» در برنامه این هفته، میزبان وارطان ساهاکیان آهنگساز و مدرس موسیقی پیشکسوت بود.

ساهاکیان در این گفتگو درباره انتخاب شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند» سعدی برای یکی از آثار ماندگارش گفت: سعدی از شاعران بزرگ ایران است و برای من افتخاری بود که روی شعر او کار کنم و اثری را بنویسم. آهنگسازان زیادی بودند که روی این اشعار موسیقی نوشتند اما بیشتر به صورت مارش بوده است. من ترجیح دادم روی این شعر، 6و 8 سنگین روی ارکستر بنویسم.

وی درباره تجربیات آموزگاری اش اظهار کرد: از مقطع دبیرستان تا مراتب دانشگاهی تدریس کردم و الگوی من اساتیدی بودند که انرژی زیادی سر کلاس هایشان می گذاشتند. اکثر دانشجویانی موفق می شوند که پایه هنری و سالها عشق داشته باشند و بعد به تحصیل آن رشته بپردازند اما دانشگاه نمی تواند تضمین کند که فرد صرفا با آموختن درس و فارغ التحصیلی از دانشگاه، آهنگساز باشد.

این دارنده مدرک درجه یک هنری از وزارت ارشاد درباره به روز کردن دروس دانشگاهی یادآور شد: شروع آموزش باید زودتر باشد، مثلا از کلاس چهارم مدرسه تا هنرستان و سپس دانشگاه تا دانشجویان فرصت بیشتری برای تحصیل داشته باشند. موسیقی شاخه های مختلف و شنونده های گوناگونی دارد، در هر موسیقی آکورد و… وجود دارد و سایکولوژی هر انسانی است که با کدام نوع موسیقی ارتباط میگیرد.

ساهاکیان با اشاره به عرصه موسیقی پاپ گفت: این تولیدهای زیاد دارد به موسیقی آسیب می زند. در گذشته مخاطب یک اثر چه کلاسیک و چه پاپ را روی صفحه چندین بار گوش می داد تا اثر بعدی تولید شود اما اکنون اینگونه نیست. در آغاز سینما، کارگردان های قوی معتقد بودند موسیقی نباید برای فیلم گذاشته شود و فیلم باید آنقدر جذاب باشد که بتواند ارتباط برقرار کند. اما امروزه می بینید حتی یک ترانه بدون کلیپ ارائه نمی شود!

وی در پاسخ به این سوال مهدوی که چرا برخی درسهای قدیمی همچنین در دانشگاه تدریس می شود، ادامه داد: هارمونی دوره باروک یا دوره کلاسیک، جزو دروس پایه هستند و دانشجویان باید آن را بیاموزند.

آهنگساز فیلم «سگ کشی» تأکید کرد: هیچوقت انگیزه ای برای نگارش کتاب یا ترجمه نداشتم، چون اساتیدی چون پورتراب کتابهای بسیاری نوشته بودند. اما درباره هارمونی فقط 4 واحد در دانشگاه بود که 2 واحد آن هم اختیاری بود و در مجموع 16 جلسه اگر به تعطیلی نمی خورد، نمی شد چیزی از هارمونی فهمید. اما کتاب «هارمونی کاربردی» در 100 صفحه به خوبی این مبحث را توضیح داده بود و سوره مهر لطف کرد و این کتاب را چاپ کرد.

فعالیتم در حوزه موسیقی فیلم کمتر بوده و بیشتر با آقایان بیضایی و حقیقی و… بوده است اما در مجموع خیلی نتوانسته ام با فیلمها ارتباط بگیرم. چرا که بیشتر دوست داشتم وقتم را برای تربیت دانشجویان بگذارم.

«چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا، شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.

منبع : فارس

امتیاز دهید