7.6میلیارد ریال برای بازسازی باغ فین کاشان

هنردستان : مدیر مجموعه باغ فین کاشان گفت: هفت میلیارد و 600 میلیون ریال اعتبار امسال برای مرمت، نگهداری و بازسازی این اثر تاریخی اختصاص یافته است.

سمیه فرهادی اظهار کرد: با بخشی از این اعتبار پشت بام ساختمان های داخل مجموعه تاریخی باغ فین مرمت و بازسازی می شود.وی خاطرنشان کرد: امسال بازسازی و استحکام بخشی سردر، بدنه ها و کوشک صفوی باغ فین نیز در اولویت کاری قرارگرفته است.

 

سمیه فرهادی اظهار کرد: با بخشی از این اعتبار پشت بام ساختمان های داخل مجموعه تاریخی باغ فین مرمت و بازسازی می شود.
وی خاطرنشان کرد: امسال بازسازی و استحکام بخشی سردر، بدنه ها و کوشک صفوی باغ فین نیز در اولویت کاری قرارگرفته است.
مدیرمجموعه تاریخی باغ فین کاشان با بیان اینکه با بخشی ازاین اعتبار کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی در خصوص این اثر انجام خواهد شد، افزود: مرمت جوی ها، باغچه ها و ساماندهی فضای سبز از دیگر اقدام هایی است که امسال در داخل محوطه این مجموعه تاریخی اجرا می شود.
باغ تاریخی فین کاشان در سال 1390 به همراه هشت باغ دیگر به عنوان «باغ ایرانی» در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.
باغ تاریخی فین کاشان در پانزدهم آذر 1314 با شماره 238 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
سابقه و قدمت باغ فین به دوره صفویه باز می گردد اما اجرای فرمان ناصر الدین شاه قاجار مبنی بر قتل میرزا تقی خان امیر کبیر در سال 1852 میلادی در حمام فین ، این بنای تاریخی را نزد مورخان و ایرانیان مشهور کرده است.
مجموعه باغ تاریخی فین در جنوب کاشان و در مجاورت چشمه سلیمانیه به مساحت 23 هزار و 700 متر مربع قرار دارد که در سال 2011 میلادی در زمره 9 باغ برتر ایرانی در فهرست میراث ملموس سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسید.
افزون بر هزار 700 اثر تاریخی در شهرستان کاشان شناسایی شده که تاکنون 320 بنای آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

 

منبع : ایرنا

امتیاز دهید
هنرهای تجسمی

فراخوان دیزاین Porada 2025

فراخوان دیزاین Porada 2025 منتشر شد . به گزارش هنردستان ، این رقابت توسط برند پیشرو ایتالیایی Porada برگزار می شود. در این سری از رقابت تمرکز

ادامه مطلب »
فیلم کوتاه

فیلم‌برداری «تاجی» تمام شد

فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی برجیان به پایان رسید. به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم‌برداری فیلم کوتاه «تاجی» به نویسندگی، کارگردانی

ادامه مطلب »