محمد صراف اعلام کرد: توقف انتشار سریال «عاشقانه» در فضای مجازی با دستور قضایی

هنردستان: محمد صراف رییس انجمن صنفی VOD و IPTV ازتوقف انتشار سریال «عاشقانه» در فضای مجازی با دستور قضایی خبر داد.

 

 به گزارش هنردستان، اختلافات پیش‌آمده میان تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران مجموعه «عاشقانه» و عدم ارائه محتوا به بسترهای قانونی اینترنتی پخش فیلم و سریال همچون آیو، فیلیمو، نماوا، فیلم‌نت و آی‌سیما، شرایطی را فراهم آورده که پخش قسمت‌های جدید مجموعه «عاشقانه» از طریق این سامانه‌ها را موقتا با مشکل مواجه کرده است و مشترکان این سامانه‌ها نتوانستند امروز (۶ اردیبهشت) قسمت ششم این سریال را به طور قانونی دانلود کنند.

 
محمد صراف، رییس انجمن صنفی   VOD و IPTV درباره‌ی روند عقد قرارداد قانونی انتشار نسخه‌ی VOD سریال عاشقانه گفت: ‌«دو  سال است که سامانه‌های قانونی  پخش VOD از وزارت ارشاد و از سازمان صدا و سیما مجوز گرفته‌اند و مشغول به کار هستند. همه محتوای روی این سامانه‌های قانونی است و طبق قراردادی منتشر شده است. قرارداد پخش نسخه‌ی V.O.D  سریال «عاشقانه» هم در همین مسیر شکل گرفت. آن‌ هم در  شرایطی که سایت‌‌های غیرقانونی هر‌روز هزاران فیلم را بدون یک مجوز در معرض دانلود غیرقانونی قرار می‌دهند. ما در این شرایط سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و پول به سینما و شبکه‌ی نمایش خانگی تزریق می‌کنیم و آثار را از صاحبان آثار خریداری می‌کنیم.»
 

محمد صراف درباره‌ی جزییات قرارداد پخش نسخه‌ی VOD گفت:‌ «ما در شرایطی که توضیح دادم با تهیه‌کننده سریال عاشقانه قراردادی منعقد کردیم. طبق این قرارداد آقای گلستانه (تهیه‌کننده سابق)  طبق قراردادی که با آقای نادری به عنوان سرمایه‌گذرا داشت، ‌می‌توانست نسخه وی.‌او.‌دی سریال را به سامانه‌‌های قانونی بفروشد. بر اساس همین قرارداد هم قراردادهایی با ۵ شرکت دارای مجوز منعقد شد و تمامی مبالغ نیز پرداخت گردید و تسوه شد.

 

اما مشکلات به وجود آمده در مراحل تولید پروژه عاشقانه به سامانه‌های VOD کشیده شد: «نزدیک به شروع توزیع سریال اختلافاتی میان آقای گلستانه، آقای نادری و آقای نجفی پیش آمد چون پروژه پول کم آورده بود و هر کدام از آقایان مجبور شدند در پروژه سرمایه‌گذاری کنند تا به نتیجه برسد.  بعد  از این سرمایه‌گذاری اختلافات میان آقای گلستانه، آقای نادری و آقای نجفی گسترده شد و این اختلافات در نهایت منجر به خلع آقای گلستانه شد و تهیه کننده جدید جناب آقای کبیری منسوب شد. بر اساس قرارداد هایی که آقای گلستانه با ۵ شرکت مذکور منعقد نموده بود سه قسمت اول سریال را به ما تحویل دادند و ما منتشر کردیم. اما کمی بعد جلوی انتشار نسخه وی.‌او.‌دی را گرفتند. ما سعی کردیم این اختلاف را حل کنیم. اطراف این دعوا را  پیش آقای ابطحی، مدیرعامل موسسه‌ی رسانه‌‌های تصویری بردیم تا اختلافات به نتیجه برسد. این افراد نزد آقای ابطحی تعهد کردند که این قرارداد‌ها دوباره با شرایط قبل با سرمایه گذاران منعقد شود . متاسفانه این اتفاق نیفتاد  و در ادامه‌ی مذاکرات آقای نادری به عنوان سرمایه‌گذار  ارقام قرارداد را برای واگذاری نسخه‌ی VOD  بالا بردند و الان ارقام به سطحی رسیده که دیگر برای سامانه‌های انتشار قانونی VOD به‌صرفه نیست.»

 

محمد صراف در ادامه از دستور قضایی توقیف انتشار نسخه‌ی VOD سریال «عاشقانه» در سامانه‌های قانونی خبر داد و گفت: « در حال حاضر آقای گلستانه از تهیه‌کنندگی سریال خلع شده و ماجرا به نقطه‌ای رسیده که دوستان به دادسرا رفته‌اند و دادسرا دستور توقیف نسخه‌ی VOD در سایت‌های قانونی را به سازمان سینمایی داده‌اند. ما این دستور بازپرس محترم جناب آقای قاسم‌زاده را با احترام پذیرفتیم و امروز (چهارشنبه ۶ اردیبهشت) محتوای قسمت جدید سریال عاشقانه روی سامانه‌های قانونی VOD بارگذاری نشده است. اما انتظار داشتیم دادستانی محترم از ما هم به عنوان طرفی که در این حوزه ۲۰ برابر تولید سریال عاشقانه سرمایه گذاشتیم و به طور قانونی فعال هستیم، دعوت کند تا شرایط‌مان را توضیح دهیم. ما در شرایطی داریم کار می‌کنیم که سایت‌‌های غیرقانونی تمام محتوای کشور را با بدون پرداخت یک ریال در معرض دانلود غیرقانونی قرار می‌دهند. ما انتظار داشتیم آقای دکتر ابطحی به عنوان متولی VOD  و دبیر کمیته صیانت از آثار نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت جچدی خود را از این صنعت نوپا و قانونی مبذول می کردند و دستور توقیف نسخه‌های DVD را می دادند. چرا که زمانی که نسخه‌های DVD به بازار می‌آید، کمتر از یک ساعت در تمامی سایت های غیر قانونی بارگذاری می شوند و کاربران می توانند آن را دانلود کنند. یعنی امروز که ما نتوانستیم قسمت جدید سریال عاشقانه ر ا بارگذاری کنیم خسارت بسیار زیادی متحمل شدیم در صورتی که سایت‌‌های غیرقانونی فعال هستند. این در حالیست که شایعاتی مطرح شده است که سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده جدید با سایت‌های بدون مجوز قرار‌داد بستند و در اختیار کاربران قرار داده اند. سرمایه های بسیار و زحمات فراوانی کشیده شده است که کاربران به دانلود قانونی آثار رو بیاورند.

 

رییس انجمن صنفی   VOD و IPTV    تاکید کرد که با ورود دکتر حیدریان، رییس سازمان سینمایی و دکتر ابطحی،‌مدیرعامل موسسه‌ی رسانه‌های تصویری به این مساله این موضوع قابل حل و فصل است. اما تا هم اکنون هیچ اقدامی از سوی این عزیران را شاهد نبوده ایم.  « چون مشترکین ما امروز منتظر امکان دانلود نسخه‌ی قانونی قسمت ششم سریال «عاشقانه» بودند و امکان این اتفاق وجود نداشت. چراکه ما خود را متعهد به قوانین کشور می دانیم و دستور قضایی را با کمال احترام نیز اجرا کردیم. از همین رو ما خود را موظف به اطلاع‌رسانی دانستیم.  از مخاطبانمان می‌خواهیم  اطمینانشان را به ما از دست ندهند. امیدورام در آینده نزدیک اطلاع‌رسانی کنیم که این ماجرا حل و فصل شده است و می‌توانند سریال عاشقانه را به صورت قانونی ببینند و دانلود کنند.»

photo_2017-04-24_16-02-23-Copy_resize

 

منبع: ایلنا

امتیاز دهید