باران کوثری: جدایی جشنواره جهانی از بخش ملی بسیار حرفه‌ای بود

هنردستان: باران کوثری معتقد است جشنواره جهانی فیلم فجر می‌تواند سطح سینمای ایران را ارتقا دهد.

 

به گزارش هنردستان، بازیگر فیلم «خون بازی» گفت: اگر کمی عادلانه به جشنواره جهانی فجر نگاه کنیم به خوبی متوجه می‌شویم برگزاری آن به نفع همه خانواده سینما و جامعه است. یکی از نکاتی که در این جشنواره جلب توجه می‌کند٬ حضور مهمانان خارجی است که سینما را می‌شناسند و در آن فعالیت دارند. به بهانه سینما و جشنواره می توانیم با افراد زیادی از سراسر دنیا تعامل داشته باشیم. شاید هیچ چیز مانند سینما نتواند چنین تعاملی را به وجود آورد.

باران کوثری درباره مستقل بودن جشنواره جهانی فجر گفت: قطعا جدایی جشنواره جهانی از بخش ملی بسیار حرفه‌ای بوده است. خیلی قبل‌تر باید این اتفاق رخ می‌داد. اکنون جشنواره جهانی در حال حرفه‌ای شدن است. سال‌ها قبل بخش جهانی جشنواره فجر به خوبی دیده نمی‌شد و فقط عده‌ای از مهمانان خارجی را دعوت می‌کردیم و برای آنها هم یک خاطره خوب از ایران می‌ماند. اما اکنون باید با سینمای ایران در تعامل باشند و در برنامه‌هایی حضور داشته باشند که به نفع سینمای دو طرف است. اکنون ما با برگزاری جشنوار جهانی دستاوردهای مهمی را کسب خواهیم کرد.

 

او ادامه داد: کسانی می‌توانند جشنواره‌ای همانند جشنواره جهانی را اداره کنند که با سینما و فضای آن به خوبی آشنا باشند. آقای میرکریمی انتخاب درستی برای دبیری جشنواره‌اند. امیدوارم که این کار را ادامه دهند. البته پذیرفتن این مسئولیت در این شرایط نیز بسیار مشکل بوده است. اکنون ما می‌توانیم مهمان‌هایی را به یک جشنواره جهانی واقعی دعوت کنیم. مهمانان ما به خوبی می‌توانند از ایران دیدن کنند و فیلم‌هایی را ببینند که شاید در جشنواره‌های دیگر این امکان را نداشته باشند.

 

کوثری درباره بزرگداشت عباس کیارستمی در جشنواره جهانی فجر گفت: عباس کیارستمی فقط متعلق به سینمای ایران نبود٬ بلکه نوع نگاهش در تمامی حوزه‌ها با تمامی انسان‌های کره زمین متفاوت بود. تا به امروز بزرگداشت قابل تاملی برای آقای کیارستمی برگزار نشده بود و خوشحالم که جشنواره جهانی توانست بزرگداشت قابل قبولی برگزار کند و مهمترین موضوع این است که تمام کسانی که در جشنواره جهانی حضور دارند و کار می‌کنند از خود سینما هستند. برای همین هم نکوداشت مناسبی برای آقای کیارستمی برگزار کردند.

 

منبع: مهر

امتیاز دهید