دفتر سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر بسته شد

هنردستان:  سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در حالی به پایان رسید که بیشترین جوایز آن به فیلم “ائو” به کارگردانی اصغر یوسفی‌نژاد رسید.

 

به گزارش هنردستان، مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر عصر امروز پنج‌شنبه 7 اردیبهشت با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت برگزار  شد.

این مراسم که اجرای آن را اشکان خطیبی برعهده داشت با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام احمد مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی، مهتاب کرامتی، علیرضا رضاداد، غلامرضا موسوی، داوران بخش‌های مختلف جشنواره شامل هنرمندان سرشناس ایرانی و خارجی و مدیران جشنواره جهانی فیلم فجر  در تالار وحدت برگزار شد.

 

اشکان خطیبی اجرای مراسم جشنواره جهانی فیلم فجر را با خوشامدگویی  به دو زبان فارسی و انگلیسی به مهمانان  آغاز کرد.

 

سپس سید رضا میرکریمی دبیر سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در سخنان کوتاهی گفت: می‌خواهم از همه مدیرانی که به من کمک کردند تا این اتفاق به شکل شایسته‌ای برگزار شود و از همه داوطلبانی که آمدند و به ما در برگزاری این جشنواره کمک کردند، تشکر کنم. مدت زمانی را در فضای آرمانی که همه ما دوست داریم با هم گذراندیم. فضایی که کسی با اندیشه دیگری کار نداشت و لبخندهای‌مان را با هم به اشتراک گذاشتیم. ما مصمم هستیم جشنواره فیلم فجر را به پایگاهی برای سینماگرانی که به صلح، کرامت و عدالت می‌پردازند و کسانی که در جست‌و‌جوی کرامت بشری هستند، تبدیل کنیم.

 

جایزه نتپک

جایزه نتپک سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور رولاندو تولنتینو، هوشنگ کلمکانی و آن‌دمی گروئه داوران این بخش به این ترتیب اهدا شد:

در بخش نتپک تندیس، دیپلم افتخار و مبلغ 50 میلیون ریال جایزه نقدی به اصغر یوسفی‌نژاد کارگردان “ائو” از کشور ایران تعلق گرفت.

 

گلمکانی درباره بخش نتپک چنین توضیح داد: این اولین بار است که نتپک در جشنواره ایرانی حضور دارد، حدود ۲۰ سال قبل توسط بخش خصوصی آرونا واتاسوف منتقد هندی تشکیل شد و چند سال بعد از شروع کار هیئت داوری سه نفره عمدتا آسیایی معرفی می‌کنند که به یکی از فیلم‌های آسیایی جایزه می‌دهند و ترجیحا فیلم اول یا دوم کارگردان انتخاب می‌شوند.

 

جایزه بین المذاهب

هیئت داوران بخش بین الادیان میکال لوگان، دکتر حجت‌الله ایوبی و کاتیا مالاتستا برای اعلام جایزه این بخش به روی صحنه آمدند و جایزه بین‌المذاهب را به این ترتیب اهدا کردند:

دیپلم افتخار و مبلغ 50 میلیون ریال جایزه نقدی به وانگ ژابو کارگردان “چاقو در آب پاک” از کشور چین اختصاص یافت.

 

در این بخش از مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر به پخش کلیپی درباره عباس کیارستمی کارگردان سرشناس سینمای ایران اختصاص یافت.

 

جایزه جلوه‌گاه شرق

مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اهدای جوایز جلوه‌گاه شرق (جوایز فیلم‌های آسیایی) ادامه یافت. در این بخش تندیس بهترین فیلم کوتاه آسیایی و مبلغ 50 میلیون جایزه نقدی به آرین وزیر دفتری کارگردان “هنوز نه” محصول ایران اختصاص یافت.

 

در بخش جوایز جلوه‌گاه شرق (جوایز فیلم‌های بلند آسیایی) تندیس بهترین کارگردان آسیایی و مبلغ 100 میلیون ریال جایزه نقدی به شهربانو سادات کارگردان “گرگ و بره”‌ محصول افغانستان، دانمارک، فرانسه، سوئد اختصاص یافت.

 

در بخش جوایز جلوه‌گاه شرق (جوایز فیلم‌های بلند آسیایی) تندیس بهترین فیلم بلند آسیایی (برای کارگردان) و مبلغ 200 میلیون ریال جایزه نقدی به ثابت کورمانبکف کارگردان “بازآمده” از قزاقستان اختصاص یافت.

 

شهربانو سادات کارگردان برگزیده بخش جوایز فیلم‌های بلند آسیایی بعد از دریافت جایزه خود برای فیلم “گرگ و بره” گفت: این جایزه برایم ارزشمند است٬ چون با وجود این که شناسنامه داشتم، نمی‌توانستم مدرسه بروم به همین دلیل این جایزه را بسیار دوست دارم.

 

مجید برزگر تهیه‌کننده “هنوز نه” که فیلمش در بخش فیلم‌ کوتاه آسیایی جایزه بهترین اثر را دریافت کرد، اعلام کرد: آرین وزیر دفتری با این فیلم در جشنواره بوسان حاضر شده و ابراز امیدواری کرد فیلم از این جشنواره هم جایزه دریافت کند.

 

در ادامه مراسم برای اهدای جایزه محمد الامین (ص)، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی٬ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه٬ محمدمهدی حیدریان و رضا کیانیان روی سن آمدند.

 

تندیس، دیپلم افتخار و مبلغ 100 میلیون ریال جایزه نقدی به مظفر حسین‌خانی کارگردان فیلم “بابایی”‌ از ایران اختصاص یافت.

 

رضا کیانیان برای اهدای جایزه محمد امین (ص) به روی سن آمد و گفت: افتخار می‌کنم که گفتند جایزه اخلاق را من اعلام کنم. چون جنگ‌ها، مهاجرت‌ها و فقر همه از بی‌اخلاقی می‌آید٬ چون بی‌اخلاق به خودش اجازه می‌دهد که  قانون را زیر پا بگذارد. از تمام بی‌اخلاقی‌های خودم معذرت می‌خواهم.

 

جایزه سینمای سعادت

اهدای جوایز بخش سینمای سعادت ادامه دهنده مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر بود.

 

داوران بخش مسابقه بین‌الملل (سینمای سعادت) فلوریان گالنبر گر، جسیکا وودورث، لخ مایوسکی، میکو هارادا، اوبرتو پازولینی، فاطمه معتمدآریا و رسول صدرعاملی به روی سن آمدند.

 

لخ مایوسکی جایزه بهترین فیلم کوتاه را چنین اهدا کرد: سیمرغ سیمین بهترین فیلم کوتاه و مبلغ 100 میلیون ریال جایزه نقدی به قصیده گلمکانی کارگردان “آگهی فروش” محصول ایران تعلق گرفت.

 

قصیده گلمکانی بعد از دریافت جایزه بهترین فیلم کوتاه بخش سینمای سعادت گفت: این اولین جایزه‌ای‌ست که در ایران می‌گیرم و برایم بسیار ارزشمند است. ممنون از دبیر محترم جشنواره و تمام عوامل فیلمم که بسیار کمک کردند. همیشه از بچگی به جشنواره فیلم فجر می‌آمدم و هیچ وقت فکر نمی‌کردم خودم این بالا بیایم و جایزه بگیرم.

 

در ادامه جایزه بعدی بخش سینمای سعادت به این ترتیب اهدا شد: سیمرغ سیمین جایزه ویژه هیئت داوران برای بهترین دستاورد هنری در یکی از زمینه‌های فیلم‌برداری، تدوین، موسیقی، طراحی صحنه یا طراحی لباس به مبلغ 100 میلیون ریال جایزه نقدی به جین‌جینگ ژو (فیلم‌بردار) و وانگ تو (کارگردان هنری) فیلم سینمایی “آقای بی‌دردسر”‌ محصول چین و فرانسه اختصاص پیدا کرد.

 

معتمدآریا در این بخش از مراسم ضمن خیر مقدم گفت: باعث افتخار ما هفت نفر هست که همه ما توانستیم سینمای جهان را مرور کنیم و انسانی‌ترین ها را انتخاب کنیم. امیدوارم  ما بی راه نرفته باشیم و درست انتخاب کرده باشیم و شما هم در قضاوت ما تردید نکنید.

 

جایزه بعدی بخش سینمای سعادت (مسابقه بین‌الملل) را رسول صدرعاملی ا اهدا کرد.

 

سیمرغ سیمین و مبلغ 100 میلیون ریال جایزه نقدی برای بهترین بازیگر مرد به استفان دنولیوبوف بازیگر “گلوری” محصول بلغارستان اختصاص یافت.

 

سیمرغ سیمین و مبلغ 100 میلیون ریال جایزه نقدی برای بهترین بازیگرزن به مارگیتا گوشوا بازیگر فیلم “گلوری” محصول بلغارستان اختصاص پیدا کرد.

 

سیمرغ سیمین و ممبلغ 100 میلیون ریال جایزه نقدی برای بهترین فیلمنامه به اصغر یوسفی‌نژاد نویسنده “ائو” از ایران تعلق گرفت.

 

سیمرغ سیمین و مبلغ 100 میلیون ریال جایزه نقدی برای بهترین کارگردان به ایوان دی گائونا کارگردان “گناهکاران” از کلمبیا تعلق گرفت.

 

برای اهدای جایزه بهترین فیلم بخش سینمای سعادت محمدمهدی حیدریان روی سن حاضر شد.

 

سیمرغ زرین بهترین فیلم و مبلغ 400 میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم “ائو” به کارگردانی اصغر یوسفی‌نژاد محصول ایران تعلق گرفت.

 

 در این بخش معتمدآریا نیز گفت: سیمرغ بلورین بهترین فیلم به اثری می‌رسد که همه ما را شگفت‌زده کرده بود.

 

پایان بخش مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر اجرای علی زندوکیلی بود.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید