خیلی‌ها فقط برای دیدن این نمایشگاه به ایران آمده‌اند

هنردستان: فرانسوا سنمو سفیر و جمال اوبشو رایزن فرهنگی فرانسه در ایران ، ضمن دیدار با مجید ملأ نوروزی مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی و علی محمد زارع سرپرست موزه ،از آثار به نمایش در آمده ایرانی و خارجی گنجینه در موزه هنرهای معاصر تهران بازدید کردند.

 

به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ در این دیدار مجید ملانوروزی مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی در خصوص برگزاری برنامه‌های مشترک بین ایران و فرانسه گفت: ما به جز سینماتک، در کانون‌هایی چون معماری و شهر، دیزاین، نیو مدیا و موسیقی هم امکانات و هم شرایطی داریم که می‌تواند مسیر همکاری مشترک با بخش فرهنگی سفارت فرانسه را هموارتر کند. همین طور با توجه به حضور ژان میشل فرودون،می‌توان به برنامه‌های مشترک در خصوص فلسفه  سینما نیز فکر کرد.

 

فرانسوا سنموسفیر فرانسه در ایران، ضمن استقبال از همکاری‌های فرهنگی گفت: من معتقدم که روابط فرهنگی ،بسیار “استراتژیک” هستند. من بر این “استراژیک” بودن تأکید می‌کنم. با وجود آقای اوبشو ــ رایزن فرهنگی ــ که انرژی بسیاری در این زمینه صرف می‌کنند بیشتر به چنین همکاری‌هایی خوش‌بین  می‌شوم.

 

سفیر فرانسه در بازدید از نمایشگاه آثار ایرانی وخارجی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران گفت:من تحت تأثیر نمایشگاه در حال حاضر موزه ، که مهم‌ترین آثار گنجینه این موزه به شمار می‌رود،قرار گرفتم.این نمایشگاه در خارج از ایران و کشورهای اروپایی پوشش بسیار خوبی داشته است و خیلی‌ها را می‌شناسم که به طور ویژه برای دیدن همین نمایشگاه به ایران آمده‌اند.

 

فرانسوا سنمو درخصوص برپایی این نمایشگاه در فرانسه گفت: آیا امکانش هست این نمایشگاه ــ که قرار بوده در برلین و رم برگزار شود ــ در فرانسه هم برگزار شود؟

 

مجید ملانوروزی در پاسخ به این سؤال گفت: ما هنر را محصور و در مالکیت منطقه و محدوده‌ی ویژه ای نمی‌دانیم. هنر بی مرز است و ما ناراحتیم که این آثار سال‌ها در گنجینه‌ موزه محبوس مانده و امیدواریم این نمایشگاه در برلین، رُم و بعد پاریس برگزار شود. ما متقابلاً امیدواریم بتوانیم نمایشگاهی با حضور یک هنرمند بزرگ فرانسوی داشته باشیم. با پیر سولاژ صحبت‌هایی داشتیم که به دلیل کهولت سن ــ نزدیک به صد سال ــ چندان امکان‌پذیر نشد. ما در برنامه‌های گذشته و طی سال‌های قبل با هنرمندان آلمانی و بلژیکی برنامه‌هایی داشتیم. هنرمندانی نظیر اتو پینه یا وی‌ام دلووی. جای هنرمندی شاخص از فرانسه در موزه‌ی هنرهای معاصرتهران  ــ که از معتبرترین موزه‌های جهان است ــ خالی است.

 

جمال اوبشو رایزن فرهنگی فرانسه در این دیدار گفت: پاریس هم بسیار علاق مند به چنین همکاری‌هایی است. و قرار است در سال 2018 برنامه ای با عنوان “هنر قاجار” در پاریس برگزار شود.همچنین می‌توان نمایشگاهی از آثارهنرمندان ایرانی که به سیته رفته‌اند نیز برگزار کرد،چرا که بسیاری از هنرمندان بزرگ و مطرح معاصر ایران ــ نظیر سهراب سپهری یا قندریز ــ سیته را تجربه کرده‌اند.

 

در این دیدار علی محمد زارع سر پرست موزه هنرهای معاصر تهران گفت:روابط فرهنگی بین ایران و فرانسه با برگزاری هفته‌های فیلم مطلوب‌تر می‌شود و امیدوارم با برگزاری برنامه‌های فرهنگی هنری دو جانبه این روابط به حد بالاتری برسد و حضور هنرمندان ایرانی در کشور فرانسه و برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرمندان فرانسوی در موزه هنرهای معاصر تهران نیز می‌تواند به سطح روابط دو کشور بیافزاید و موزه هنرهای معاصر تهران می‌تواند پذیرای یکی از هنرمندان برجسته فرانسوی باشد.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید