آینه‌کاری و کوفی‌نگاری «از دل نور» به نمایش گذاشته شد

نمایشگاه گروهی آثار آینه‌کاری و کوفی‌نویسی زیر نظر همایون مقدس و سیاوش طرزی عصر جمعه ۱۷ آذر در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

به گزارش هنردستان : نمایشگاه آثار آینه‌کاری و کوفی‌نویسی گروهی «از دل نور» که زیرنظر همایون مقدس و سیاوش طرزی خلق شده‌اند، عصر جمعه ۱۷ آذر در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، همایون مقدس و سیاوش طرزی، سیدامیر جاوید قائم‌مقام رییس حوزه هنری در امور بین‌الملل و مصطفی مومنی‌راد مدیر مرکز معماری حوزه هنری و جمعی از علاقمندان حضور داشتند.

در ابتدای مراسم افتتاحیه، مصطفی مومنی‌راد مدیر مرکز معماری حوزه هنری، در سخنانی کوتاه برگزاری این نمایشگاه را سر منشأ اتفاقی خوب برای هنرمندان و استادان دانست و گفت: تلاش ما در مرکز معماری حوزه هنری بر این است که هنرهای سنتی را که سابقا بروز و ظهور در معماری سنتی داشته است، به فضای زندگی برگردانیم و از آن‌ها بهره ببریم.

وی تاکید کرد: مرکز معماری اسلامی حوزه هنری با هدف اعتلای سطح کیفی و کمی سبک طراحی معماری با رویکرد احیای معماری ایرانی اسلامی در جهت هویت‌بخشی به سبک زندگی ایرانی با معیارهای بومی و اسلامی با بهره از نیروهای متخصص و انقلابی، اقدام به برگزاری این نمایشگاه کرد.

سیاوش طرزی هنرمند آینه‌کاری و کارشناس مرمت تزیینات معماری، با بیان این‌که برگزاری چنین نمایشگاه آینه‌کاری تاکنون سابقه نداشته است، سطح کیفی آثار را مطلوب ارزیابی کرد.

همایون مقدس استاد و پژوهشگر حوزه خط و گرافیک نیز در این مراسم گفت: برگزاری این نمایشگاه پس از سال‌ها پایمال‌شدن حق خط کوفی، تنها کاری است که می‌توانیم انجام دهیم. برای خط کوفی این خط مقدس، افرادی همچون وحید جزایری و متولیان مرکز معماری حوزه هنری تلاش‌های بسیاری کردند و از من نیز خواستند تا شاگردانی تربیت کنیم.

وی تصریح کرد: خط کوفی تجلی معنویت است و باید رشد داشته باشد. باید مسیر به سمتی حرکت کند که این خط جایگاه فوق‌العاده‌ای که تا قرن ششم به حق به‌دست آورده بود، به معماری و سنت کتابت برگردد که موجب افتخار تمام ما ایرانیان و اسلام خواهد بود.

مقدس تاکید کرد: نگاه به خط کوفی به مثابه نگاه به یک امر مقدس است.

اکبر شیرمحمدزاده مدیر هنری نمایشگاه آینه‌کاری و خط کوفی نیز در این مراسم گفت: نمایشگاه «از دل نور» شامل آثار جمعی از هنرمندان آینه‌کار است که طی ۲ سال گذشته در مرکز معماری اسلامی حوزه هنری آموزش‌های لازم برای تسلط به این ۲ هنر گران‌سنگ کهن را دیده‌اند. این ۲ نمایشگاه در راستای حفظ و احیای هنر اسلامی صورت گرفته است.

وی همچنین بیان کرد: از حدود ۳۰۰ هنرجوی آینه‌کاری ۲۶۰ اثر دریافت شد که پس از بررسی ۸۸ اثر از ۴۶ هنرمند به نمایشگاه راه پیدا کرد. همچنین از ۱۰۰ هنرجوی خط کوفی ۲۵۰ اثر دریافت شد که به ۷۵ اثر از ۲۶ هنرمند رسیدیم.

نمایشگاه «از دل نور» تا ۲۳ آذر ماه در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران دایر است و علاقه‌مندان برای بازدید و خرید این آثار می‌توانند روزهای هفته از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و روز جمعه از ساعت ۱۴ تا ۱۹ به این مجموعه مراجعه کنند.

امتیاز دهید