نمایش “اتابک پارکنین تراژدیسی” در تبریز روی صحنه رفت

هنردستان: دور جدید نمایش “اتابک پارکنین تراژدیسی” از یکشنبه دهم اردیبهشت ماه در تبریز به روی صحنه رفت.

 

به گزارش هنردستان، نمایش “اتابک پارکنین تراژدیسی” نوشته مرتضی هاشم پور به کارگردانی سیروس مصطفی از دهم اردیبهشت ماه به مدت یک هفته همه روزه از ساعت ١٩ در سالن اصلی تئاتر شهر تبریز روی صحنه خواهد بود.

“اتابک پارکنین تراژدیسی” دقایقی از کشمکش های درونی ستارخان سردار ملی انقلاب مشروطه را به نمایش می گذراد که در پارک اتابک تهران محصور شده و در اقدامی نابهنگام از طرف دولت به تحویل سلاح وادار می شود.

 

ستارخان طی مقاومت برای تحویل سلاح و درگیری هوادارانش با نیروهای دولتی از سوی افرادی ناشناس از ناحیه پا مجروح و خانه نشین شده و بر اثر همین زخم چندی بعد چشم از جهان فرو می بندد.

 

این نمایش با ایده ای خلاقانه، روایت درون ستارخان را در یکی از بحرانی ترین مقطع زندگی اش به تصویر می کشد.

 

“اتابک پارکنین تراژدیسی” به دنبال دو سال کار پژوهشی و پس از ٩ بار بازنویسی متن نمایشنامه به زبان ترکی آماده اجرا شده است.

 

این نمایش حاصل دغدغه های ٥ ساله مجموعه گروه تئاتر آینا و تلاش های سیدمرتضی هاشم پور نویسنده نمایش بوده که با ظرافت و دقت بسیار آماده و در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

 

“اتابک پارکنین تراژدیسی” سعی می کند با تلفیق وقایع مستند تاریخی و نیز مایه های ظریف هنری و نمایشی، ضمن تبیین جنبه های مختلف مجاهدت های ستارخان و یارانش، مخاطبان را به چالش بازیابی هویت تاریخی خود دعوت کند.

 

استفاده از پنج کاراکتر ستارخان و بهره جستن از موسیقی حزن‌انگیز عاشیق برای بیان تراژدی حماسه قهرمانان آذربایجان از ویژگی‌های بارز این نمایش است که زوایای مختلف دلیل عزیمت مجاهدان تبریزی به تهران، نقش استعمار و استبداد، دلایل خلع سلاح و در نهایت شهادت آنان را به نمایش می گذارد.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید