زندگی و زمانه انوشیروان ساسانی کتاب شد

هنردستان:”خسرو یکم؛ انوشیروان ساسانی” کتابی درباره اوضاع داخلی و خارجی پادشاهی ساسانی و تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران در این دوره، منتشر شد.

 

به گزارش هنردستان، بررسی تاریخ ایران ساسانی در زمان خسرو انوشیروان یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین پژوهش‌ها در زمینه ایران‌شناسی است. مطالعات و بررسی‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد که تاریخ ایران ساسانی در زمان خسرو یکم (انوشیروان) به یکی از حساس‌ترین برهه‌های تاریخی خود رسیده بود.

از زمانی که اردشیر پاپکان در نبرد هرمزدگان در سال 224 م. اردوان چهارم/ پنجم اشکانی را شکست داد و دو سال پس از آن در تیسفون تاج بر سر نهاد، تا زمان به تخت‌نشستن خسرو انوشیروان در سال 531 م. مدتی دراز از عمر پادشاهی ساسانی و فرمانروایی شهریاران آن بر گستره قلمرو ایرانشهر سپری شده بود.

 

موضوع این کتاب، بررسی دوران پادشاهی انوشیروان، شهریاری است که در دوران پادشاهی طولانی او، رویدادهایی مهم و سرنوشت‌ساز در درون و برون مرزهای پادشاهی ساسانی رخ داد. در این دوره، گذشته از شکست‌ها و پیروزی‌هایی که در مرزهای شرقی و غربی به بار آمده بود، مسائل و بحران‌هایی تازه سر باز کرده بود که بیش از هر چیز ریشه در ساختار سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و دینی جامعة ساسانی داشت.

 

مؤلف کتاب، دکتر علی اصغر میرزایی، دانش‌آموخته تاریخ از دانشگاه اصفهان و دانش‌آموخته کارشناسی ارشد تاریخ ایران باستان از دانشگاه شهید بهشتی تهران است. وی از سال 86 عضو هیئت علمی دانشگاه اراک است.

 

“خسرو یکم؛ انوشیروان ساسانی” از مجموعه “سرگذشت‌نامه‌ها”ی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه، زیرنظر دکتر اسماعیل سنگاری، در 308 صفحه منتشر شده است. این کتاب با جلد گالینگور 28000 و با جلد شومیز 21500 تومان قیمت دارد.

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید