سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افتتاح شد

هنردستان : مراسم گشایش سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مجموعه شهر آفتاب برگزار شد.

به گزارش هنردستان ، مراسم گشایش سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که صبح امروز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه برپا شد با سخنرانی علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتیمو چزرو معاون وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی کشور ایتالیا به عنوان میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کتاب و محمود آموزگار دبیر شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنوف نشر، و همچنین معرفی ناشران برگزیده سال ۹۵ همراه بود.

 

به گزارش هنردستان ، مراسم گشایش سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که صبح امروز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه برپا شد با سخنرانی علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتیمو چزرو معاون وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی کشور ایتالیا به عنوان میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کتاب و محمود آموزگار دبیر شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنوف نشر، و همچنین معرفی ناشران برگزیده سال ۹۵ همراه بود.

ملادن وسکوویچ وزیر فرهنگ صربستان و هیاتی از دست‌اندرکاران نشر صربستان، مائورو کنچاتوری  سفیر ایتالیا در ایران،  کارلو چرتی رایزن فرهنگی ایتالیا و جمعی از فعالان حوزه نشر از حاضران در مراسم گشایش نمایشگاه کتاب تهران بودند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: آمادگی داریم از سال آینده کلید نمایشگاه را به صنوف واگذار کنیم.

سیدرضا صالحی امیری در سخنانی اظهار کرد: امسال سی‌امین سال نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است. نمایشگاه کتاب تهران یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی پس از انقلاب اسلامی است  و می‌توانیم ادعا کنیم محصول انقلاب اسلامی است.

او در ادامه تاکید کرد: در اندیشه امام و مقام معظم رهبری  کتاب نقش مهمی در تحول  فکری مردم دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت کتاب و فرهنگ در جمهوری اسلامی ایران گفت: نمایشگاه کتاب حتی در دوران جنگ تحمیلی که کشور در یکی از سخت‌ترین دوران به سر می‌برد اولویت داشت و این اولویت تغییر نکرد. به طوری که در سال ۶۶  نمایشگاه کتاب تهران  با حضور ۳۲ ناشر خارجی برگزار شد. برگزاری نمایشگاه کتاب در آن روزها  بهترین گواه برای اهمیت دادن به کتاب و فرهنگ در جمهوری اسلامی ایران است.

صالحی امیری بیان کرد:‌ امسال و در سی‌سالگی نمایشگاه کتاب تهران اتفاق مهمی افتاده و آن واگذاری امور به تشکل‌های صنفی است. ما در سی‌سالگی نمایشگاه می‌توانیم  افق‌های نمایشگاه را ترسیم کنیم و آمادگی داریم کلید نمایشگاه را از سال آینده  به صنوف واگذار کنیم و به عنوان سیاستگذار بر آن نظارت کنیم.

او در بخش دیگری از سخنانش  گفت: آمار می‌گوید در سال  ۱۳۹۱ ،  ۶۴هزار ۱۵۱ عنوان کتاب، در سال ۱۳۹۲ ، ۶۶ هزار و ۵۱۴ عنوان کتاب، در سال ۹۳ ، ۷۳ هزار و ۸۱۲ عنوان کتاب، در سال ۹۴ ، ۸۱ هزار ۳۲۷ عنوان کتاب و در سال گذشته  ۸۸ هزار و ۵۰۴ عنوان کتاب در کشور نشر پیدا کرده است. این نشان تحول در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در طی این سال‌هاست. در این سال‌ها همچنین تقویت حضور صنعت نشر ایران در عرصه تجارت بین‌الملل یکی از اهداف ما بوده است.

صالحی امیری همچنین اظهار کرد: متاسفانه  در ادوار گذشته به دلیل تحریم‌ها، ناشران خارجی در نمایشگاه کتاب تهران کمتر شرکت می‌کردند اما در فضای پس از برجام  نقش بین‌المللی نمایگشگاه کتاب پررنگ شد و اکنون چند کشور اروپایی و آسیایی تمایل دارند در نمایشگاه کتاب تهران شرکت کنند.  امسال کشور ایتالیا میهمان ویژه نمایشگاه است و حضور پررنگی در آن دارد. این شروع به نمایشگاه کتاب محدود نیست و ادامه خواهد داشت. همچنین در راستای تقویت بعد بین‌المللی نمایشگاه امسال بحث شهر میهمان ویژه نمایشگاه کتاب دنبال شد و شهر استانبول ترکیه امسال میهمان نمایشگاه کتاب تهران است. این بُعد نمایشگاه کتاب در بین کشورهای منطقه بی‌نظیر است.

وزیر ارشاد در پایان گفت: کتاب در متن زندگی ایرانیان بوده و خواهیم دید که امسال نمایشگاه با حضور میلیونی مخاطبان نمایشگاه پرشور خواهد شد.

در ادامه مراسم، انتیمو چزرو معاون وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی کشور ایتالیا پیام سرجیو ماتارلا  رییس‌جمهور این کشور را خواند. در این پیام آمده بود: مفتخرم تا افتتاح نمایشگاه کتاب تهران را که میزبان ایتالیا است تبریک بگویم. این اتفاق موید دوستی و پیوند دو کشور ایتالیا و ایران است. من افتتاح این نمایشگاه را به آقای روحانی رییس‌جمهور ایران صمیمانه تبریک می‌گویم. در دیداری که در ژانویه ۲۰۱۶ در ایتالیا با ایشان داشتیم نیز فرهنگ در مرکز گفت‌وگوهای ما قرار داشت.

رییس‌جمهور ایتالیا با اشاره به تاریخ جاده ابریشم و آمدن کاغذ از خاور به باختر نوشته بود: در ایران هم مانند ایتالیا کتاب و کتاب‌خوانی تاریخی دیرینه دارد و در این مسیر بود که کاغذ و کتاب تاریخ جهان را تغییر داد.  دو کشور ایران و ایتالیا آیین و احساسات و تجربیات خود را از طریق کتاب برجای گذاشته‌اند.

معاون وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی کشور ایتالیاو در ادامه پیام داریو فرانچسکینی وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا را نیز خواند. در این پیام حضور ایتالیا  در نمایشگاه کتاب تهران به عنوان نقطه عطفی در روابط فرهنگی بین دو کشور توصیف شده و آمده بود: این روز بزرگ برای اینجانب مایه خوشبختی است. برای این اتفاق با سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ  ایران تلاش و رایزنی‌های زیادی انجام داده‌ایم. ما به اهمیت این رویداد که در نوع خود بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی خاورمیانه است واقف هستیم. تعداد  بازدیدکنندگان، ناشران و غرفه‌ها این نمایشگاه را به فرصت مغتنمی تبدیل می‌کند.

در ادامه این پیام اشاره شده بود که ایتالیا در نمایشگاه کتاب تهران بر نامه‌های مختلفی دارد که برخی در نمایشگاه و برخی در سطح شهر برگزار می‌شود.

وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا همچنین نوشته بود: ما تلاش می‌کنیم تا همکاری نزدیکی با صنعت نشر ایران برقرار کنیم و رابطه فرهنگی با ایران را بخصوص در حوزه کتاب زیاد کنیم و شناخت متقابل دو جامعه مدنی را از این راه افزایش دهیم. ما به خود می‌بالیم که در این رویداد مهم شرکت می‌کنیم.

در ادامه مراسم محمود آموزگار دبیر شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنوف نشر بیانه‌ این صنف را خواند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در بخشی از صحبت‌هایش در این مراسم گفت: در سال‌های گذشته همیشه در وضعیت‌های متفاوت در کشور ما نمایشگاه برگزار شده و این علاوه بر نمایشگاه‌های استانی است که در طول سال برگزار شده و نشانگر تعلق ایرانیان به فکر و اندیشیدن است.

او همچنین بیان کرد: ایرانیان با توجه به تتبعات باستانی خود به لحاظ زمانی از مقوله تفکر برخوردار بوده و بعد از این‌که اسلام به ایران آمده نیز حوزه تأملات عقلانی وسیع شده است.

لاریجانی با تأکید بر این‌که عقلانیت و توجه به علم در بین ایرانیان و مسلمانان عمیق و گسترده است، گفت: کتاب‌های زیادی از فیلسوفان و متفکران ایرانی وجود دارد که نشان‌دهنده گرایش علمی آنان بوده است و در واقع تأملات عقلانی و علمی در حوزه اسلامی امری ریشه‌دار است و در ذات تفکر اسلامی قرار گرفته است و آن‌قدر تولید فکر در حوزه اسلامی عمیق بود که در قرون وسطی و در غرب شاهد تاریکی علمی و تعطیلی مراکز بودیم و این جریان تا حدی پیش رفت که آثار ابن سینا به عنوان کتاب‌های مرجع در اروپا مورد استفاده قرار گرفت و یک نهضت و جریان ابن سینایی در اروپا متأثر از آثار او ایجاد شد.

رئیس قوه مقننه در ادامه اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز توجه رهبران جمهوری اسلامی ایران به حوزه علمی بسیار بوده و دامنه آن را وسیع دیده‌اند و با پیگیری‌های جدی که داشته‌اند زمینه رشد را فراهم کرده‌اند. در واقع پرش‌های علمی ایران خوب و ارزشمند بوده اما برخی چون جنبه تبلیغاتی داشته بیشتر به چشم آمده است.

او در ادامه بر سرمایه‌گذاری در صنعت چاپ تأکید کرد و گفت: بسیاری از چاپخانه‌ها فرسوده شده‌اند و اگر لازم باشد به صندوق توسعه ملی سفارش می‌کنیم که کمک‌هایی انجام شود.

او همچنین بیان کرد: برخی از ناشران در حوزه صادرات کتاب فعالیت دارند اما در این بخش با معضلاتی مواجه هستند؛ لذا به وزیر فرهنگ توصیه می‌کنم در حوزه صادرات صندوقی مانند صندوق تشویق صادرات در حوزه نشر ایجاد شود تا بتواند پشتیبانی‌های لازم را انجام دهد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: مخالف یارانه دادن به حوزه نشر نیستیم، اما کلید این مسأله دست دولتی‌ها است. یک روز این کار را انجام می‌دهند و یک روز انجام نمی‌دهند.

او همچنین گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب پدیده مبارکی است و همانطور که در سال‌های گذشته شاهد بودیم امیدواریم استقبال رو به رشدی داشته و این حرکت مستدام باشد.

در مراسم گشایش نمایشگاه کتاب تهران از تمبر یادبود سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور علی لاریجانی رییس مجلس رونمایی شد. ناشران برگزید سال ۹۵ نیز با اهدای تندیس و جوایزی تقدیر شدند.

ناشران برگزیدن سال ۹۵ به شرح زیر معرفی شدند:

ناشر برگزیده بزرگسال  در بخش خصوصی تهران انتشارات میزان.

ناشر خصوصی بزرگسال در بخش شهرستان انتشارات موسسه فرهنگی دارالحدیث.

ناشر بزرگسال غیرخصوصی انتشارات سوره مهر؛ در این بخش انتشارات سمت به عنوان ناشر شایسته تقدیر معرفی شد.

ناشر کودک و نوجوان در بخش خصوصی تهران انتشارات قدیانی؛ در این بخش انتشارات شهر قلم و افق به عنوان ناشران شایسته تقدیر معرفی شدند.

ناشر کودک و نوجوان شهرستان انتشارات جمال و براق به صورت مشترک برگزیده‌ شدند.

همچنین انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان ناشر نمونه سال در بخش غیرخصوصی کودک و نوجوان معرفی شد.

در بخش جنبی و ناشران نوپا نیز انتشارات شهید کاظمی، انتشارات کتابستان معرفت و انتشارات گمان ناشران برتر معرفی شدند.

نماینده انتشارات شهید کاظمی برگزیده این بخش جایزه خود را به شهدای مدافع حرم اهدا کرد.

پی‌نوشت: این گزارش به‌روزرسانی شده است.

سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۳ تا ۲۳ اردیبهشت‌ماه در شهر آفتاب پذیرای عموم مردم است.

منبع : ایسنا

امتیاز دهید