هنرپیشه استرالیایی: سفر به ایران را به همه پیشنهاد می کنم/ ایران امن تر از فرانسه

هنردستان : یک هنرمند و بازیگر استرالیایی پس از سفر به ایران با بیان این که ‘ایران از فرانسه امن تر است’، از همه کسانی که خواستار سفر به یک مکان ‘جذاب با مردمان خوب’ هستند، خواست ایران را انتخاب کنند.

به گزارش هنردستان ، ‘پتا هائوکر’ هنرمند و بازیگر استرالیایی در مطلبی که تارنمای استرالیایی ‘ادووکیت’ روز چهارشنبه آن را منتشر کرد، نوشت: سال 1980 معلم در مدرسه از ما سئوال کرد که جهان و زندگی خود را در سال 2000 میلادی تجسم کنید. من تصمیم گرفتم تا 31 سالگی به برلین شرقی، مسکو، پکن و ایران (پارس) سفر کرده باشم و بتوانم در ژاپن زندگی کنم. 

 

به گزارش هنردستان ، ‘پتا هائوکر’ هنرمند و بازیگر استرالیایی در مطلبی که تارنمای استرالیایی ‘ادووکیت’ روز چهارشنبه آن را منتشر کرد، نوشت: سال 1980 معلم در مدرسه از ما سئوال کرد که جهان و زندگی خود را در سال 2000 میلادی تجسم کنید. من تصمیم گرفتم تا 31 سالگی به برلین شرقی، مسکو، پکن و ایران (پارس) سفر کرده باشم و بتوانم در ژاپن زندگی کنم. 
وی نوشت: تا سال 2017 موفقیت چندانی در این مورد کسب نکردم، در آن زمان ورود به ژاپن برای خارجی ها مشکل بود. جنگ سرد شهرهایی همچون برلین شرقی، مسکو و پکن را برای گردشگران به انتخاب های سختی تبدیل کرده بود و ایران نیز مورد تجاوز نظامی عراق قرار گرفته بود. باز هم شکرش وجود دارد که در نهایت توانستم از ایران (پارس) نیز به کمک آژانس های گردشگری دیدن کنم و فهرست خود را کامل نمایم. 
‘پتا هائوکر’ نوشت: دهه ها اشتیاق برای دیدار یکی از ‘گهواره های تمدن’ باعث شد من خود را از آخرین اتفاقات جاری این منطقه به روز کنم، اگرچه با تعصب های فرهنگی که به رسانه ها نفوذ کرده است، این امر کار مشکلی است. 
این بازیگر استرالیایی نوشت: ایران انقلابی را تجربه کردم که توسط مسلمانان و نه مسیحیان به وقوع پیوسته است، بنابراین از آنها به عنوان دشمن یاد می شد. 
وی با بیان اینکه این انقلاب 38 سال پیش رخ داد و سفر به ایران یک سفر آگاه کننده بود، خاطرنشان کرد: اغلب پاندول شخصیتی یک کشور به طور شدیدی به یک سو حرکت می کند. اما، با گذشت زمان، این حرکت در دو طرف برابر می شود. 
وی با بیان اینکه ایران تمدنی قدیمی تر از یونان داشته است، افزود: در ایران بر خلاف کشورهای همسایه اش که برخی متحدان ما شناخته می شوند، سوء استفاده از زنان، اذیت و آزار اقلیت ها و سرکوب چیزی نیافتم. 
‘پتا هائوکر’ نوشت: پیش از سفر، واکنش ها به سفر من ‘وای، چه مقصد شگفت انگیزی’ و ‘چرا می خواهی به چنین مکان خطرناکی بروی؟’ بود، اما به یقین تبلیغات در یکی دو دهه گذشته دیدگاه بسیاری از استرالیایی ها را نسبت به این کشور تخریب کرده است. 
وی در نوشته خود آورده است: هیچیک از تروریست هایی که در واقعه 11 سپتامبر 2001 نقش داشتند، از ایران نبودند و به عنوان یک کشور شیعی هرگز از داعش حمایت نکرده است. در حالی که از دیدگاه داعش، شیعه یک فرقه انحرافی است.
‘من در آوریل سال 2017 در ایران بسیار امن تر از فرانسه بودم، در حالی که بعد از چند دهه تحریم های اقتصادی و هشت سال جنگ عراق علیه ایران با حمایت غرب، ایران با مشکلات داخلی زیادی از قبیل خشکسالی و کمبود آب مواجه است و باید آنها را حل کند. همچنین شرایطی که در عراق و سوریه اتفاق می افتد، باید از نظر روانی بر این کشور تاثیرگذار باشد. ‘
وی با تشریح وضعیت مردمی که در تهران زندگی می کنند، نوشت: ایران به دوران پیش از اسلام خود نیز مفتخر است و اماکن تاریخی و همچنین مکان های مرتبط با اقلیت ها مانند ارمنی ها، یهودی ها، قبایل صحراگرد و زردتشتیان را حفظ کرده است.
این بازیگر استرالیایی نوشت: براساس مشاهدات من، همه افراد می توانند مناسک مذهبی خود را که توسط قانون مورد حمایت قرار گرفته است، انجام دهند. ایران به طور قابل شگفت انگیزی دارای فرهنگ غنی است. مردم این کشور بسیار صمیمی و در مورد گردشگران کنجکاو هستند. 
‘پتا هائوکر’ در پایان نوشت: احساس می کنم مردم ایران متناسب با تمدنی هستند که معرفی می شوند نه آن چیزی که در مورد آنها تبلیغ شده است. من می توانم از خوبی های آنها یک کتاب بزرگ تالیف کنم. از هر فردی که قصد دارد از مقصدی با مکان های تاریخی، بازار خرید جذاب، مردم مهماندوست، فرهنگ غنی و مناظر فوق العاده دیدن کند، می خواهم به ایران برود. 

منبع : ایرنا

امتیاز دهید