تماشای شکوه سیستان و بلوچستان در قاب شبکه مستند

شبکه مستند از ۲۲ تا ۲۶ بهمن با پخش مستندهای «هشاش»،«موکان»،«تیاب»،«شمع،گل، پروانه» و «واریته بلوچی» بینندگان خود را به تماشای شکوه سرزمین اسطوره‌ها و داستان‌های شاهنامه، سرزمین ناشناخته‌ها و گنج‌های پنهان، سیستان و بلوچستان می‌برد.

به گزارش روابط‌عمومی شبکه مستند،«تیاب» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدرضا خوش‌فرمان یکشنبه 22 بهمن پخش می‌شود،«تیاب» به زبان بلوچی یعنی ساحل و در این مستند به جنوبی‌ترین خطه ساحلی ایران در کرانه دریای مکران یا همان عمان پرداخته می‌شود.

«موکان» برنده جایزه و تندیس بهترین فیلم سی‌ویکمین جشنواره محیط‌زیست فرانسه هم دوشنبه 23 بهمن پخش می‌شود. این مستند را که محمدعلی هاشم‌زهی کارگردانی کرده و تهیه‌کنندگی آن را رضا خوش‌فرمان عهده‌دار بوده، درباره زوج سالمندی است که در یک نخلستان زندگی می‌کنند. آنها فرزندی ندارند و از درخت‌های خرما مانند فرزندان خود نگهداری می‌کنند.

مستند «هشاش» به تهیه‌کنندگی محمدرضا خوش‌فرمان درباره هنر ساخت قایقی به نام «هشاش» در بلوچستان است؛ هنری رو به فرموشی که دانشش نزد افراد کمی باقی مانده. این مستند سه‌شنبه 24 بهمن ساعت 20 از شبکه مستند پخش می‌شود.

مستند اجتماعی «شمع،گل، پروانه» ساخته محمدصادق بکتاشیان روایت زندگی سخت دختری به نام فاطمه که سه خواهر و برادر ناتوان حرکتی و ذهنی دارد و در نگهداری آنها به پدر و مادر خود کمک می‌کند. این مستند چهارشنبه 25 بهمن در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته است.

«واریته بلوچی» ساخته پیروز کلانتری هم پنجشنبه 26 بهمن پخش می‌شود، این مستند در 54 دقیقه به زندگی جاری و پراکنده مردمان بلوچ از دید یک مسافر می‌پردازد. بسته تصویری هفته سیستان و بلوچستان از یکشنبه 22 بهمن تا پنج‌شنبه 26 بهمن هر شب ساعت 20 از شبکه مستند پخش می‌شوند و تکرار آن روز بعد ساعت 10 است.

امتیاز دهید