بعد از 25 سال، نقاشی های هادی فراهانی در گالری گلستان

هنردستان: مجموعه‌ای از تازه ترین نقاشیهای هادی فراهانی هنرمندی که سال ها مقیم کانادا بود، بعد از ۲۵ سال، عصر جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در گالری گلستان به نمایش درمی‌آید.

 
به گزارش هنردستان، هادی فراهانی که در سال ۱۳۶۷ در موزه هنرهای معاصر تهران و سال های ۱۳۷۱ و ۱۳۷۲ در گالری گلستان آثارش را به صورت انفرادی به تماشا گذاشته بود، جدیدترین نقاشی های خود را در گالری گلستان ارائه می کند. 
 

”صورتش بیرون و معنیش اندرون‪”‬ عنوان این نمایشگاه است که برگرفته از مصرعی از مثنوی مولانا است؛
 
فراهانی می گوید‪:‬ ”به عنوان هنرمند و انسانی که زاده‌ی ایران و وارث یک فرهنگ و تاریخ باستانیست، موضوع هویت، تفکر و درون نگری و تقابل یک فرهنگ و تفکر باستانی با دوران مدرنی که در آن به سر می بریم،  چه در ابعاد انسانی آن و چه در  عرصه فرهنگی و تاریخی‌اش، همیشه در ذهن من  و به تبع آن در آثار من حضور چشمگیر داشته است. موضوع اولین نمایشگاه من در موزه هنرهای معاصر تهران و بعد در گالری گلستان، ترکیب شخصیتهای برگرفته از نقاشی های مینیاتور ایرانی با عناصر دنیای مدرن و چالش های حاصل از این همنشینی بود. در نمایشگاه بعدی من در گالری گلستان، این بار نوبت پهلوان زورخانه بود که با تضادهای دنیای  مدرن دست و پنجه نرم کند. نمایشگاه تازه من نیز در واقع ادامه‌ همان موضوع است، اکنون اما با استفاده ازاشعار مثنوی، شخصیتهای قاجاری و تلفیق آنها با نمادهای مدرن پزشکی و علم آناتومی و کالبد شناسی. آنچه این نمایشگاه را از نمایشگاه های پیشین من در ایران متمایز می کند وقفه ۲۵ ساله‌‌ایست که بواسطه عدم حضور من در ایران میان آخرین نمایشگاه ها رخ داد و همچنین جایگزین شدن تعداد قابل توجهی از موهای سیاه من با موهای  سپید.”
هادی فراهانی
 
فراهانی که تا سال ۱۳۷۲ در فضای هنری و مطبوعاتی ایران حضور فعالانه داشت، مدتی بعد راهی کانادا شد و فعالیت های  خود را در آنجا در سطح گسترده تری ادامه داد. طراحی های هادی فراهانی در سال های دور از ایران بطور مستمر در رسانه های معتبری مانند نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، لس آنجلس تایمز، اینترنشنال هرالد تریبون و… بچاپ رسیده و در مسابقات مختلف جهانی جوایز متعددی را دریافت کرده است.
 
 
آخرین حضور فراهانی در صحنه هنری ایران نمایش مجموعه‌ای از طراحی ها و تصویرسازی های او در نشریات بین‌المللی بود که در سال ۱۳۸۷ ابتدا در خانه هنرمندان ایران در تهران و سپس در گالری نقش خانه‌ اصفهان و موزه هنرهای معاصر شهر اصفهان و همچنین در مرکز فرهنگی هنری شهر بروجرد برگزار شد.
 
 
نمایشگاه روز جمعه گالری گلستان آغاز دوباره فعالیت‌های هنری فراهانی در ایران است. 
 
 
گالری گلستان از پانزدهم تا بیستم اردیبهشت ماه میزبان نقاشی های هادی فراهانی می‌شود. گالری گلستان در دروس، خیابان کماسایی، شماره 34 واقع شده است.

 

 

منبع: هنرآنلاین

امتیاز دهید