نمایشِ نقاشی‌های بیژن نعمتی شریف

نقاشی‌های بیژن نعمتی شریف، هنرمند نقاش، مجسمه‌ساز و عروسک ساز پس از بیست سال به نمایش درآمد.

به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی این نمایشگاه ، نقاشی‌های بیژن نعمتی شریف، هنرمند فقید نقاش، مجسمه‌ساز و عروسک‌ساز پس از ۲۰سال در گالری‌فر به نمایش درآمد. این نمایشگاه تا جمعه چهارم اسفند برپاست.

روزبه نعمتی شریف، فرزند این هنرمند فقید گفت: بیژن نعمتی شریف، پیش از آن که به صورت جدی وارد عرصه عروسک‌سازی و مجسمه‌سازی شود، نقاشی می‌کرد، اما در مقطعی به صورت حرفه‌ای نقاشی نکرد و دوباره در دهه ۶۰ به شکل حرفه‌ای نقاشی را آغاز کرد و چهار دوره متفاوت نقاشی را تجربه کرد و هیچ‌وقت نخواست که بنا به پسند گالری‌دار و پسند روز نقاشی بکشد و خیلی آزادانه نقاشی کشید و آثاری فراتر از زمان خود را خلق کرد.
او افزود: بیژن نعمتی شریف دنیای خاص خودش را داشت و دو وجه تلخی و طنز در آثار او نمود خاصی دارند و به نوعی نقاشی‌هایش بـا عـروسک‌هـا و مجسمه‌هایش ارتباط تنگاتنگی دارد. نقاشی‌های دو مجموعه آخر او فضایی پست مدرنیستی و فضایی اکسپرسیونیستی دارند و با این که نقاشی‌های این نمایشگاه از دو مجموعه انتخاب شده‌اند اما هر یک از آثار، مستقل هستند.

شریف ادامه داد: در این نمایشگاه مجموعه‌ای از ۱۴ نقاشی از دو مجموعه آخر پدرم از میان ۱۰۶ نقاشی انتخاب کرده‌ایم و به نمایش گذاشته‌ایم. چون پدرم روی آثار و نمایشگاه‌هایش عنوان نمی‌گذاشت، تصمیم گرفتیم که نام خاصی برای این نمایشگاه انتخاب نکنیم. او معتقد بود که انتخاب نام موجب می‌شود تا ذهن بیننده هدایت شود و اجازه کشف اثر از او دریغ شود.
او افزود: بیژن نعمتی شریف این نقاشی‌ها را در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۸۲ خلق کرده است. او در زمان حیاتش مجموعه‌ای از نقاشی‌هایش را در گالری، آریا و آبان به نمایش گذاشت و پس از درگذشتش تاکنون تعدادی از نقاشی‌هایش به حراجی‌ها راه یافته‌اند و برخی از نقاشی‌ها و مجسمه‌هایش در قالب نمایشگاه گروهی به نمایش درآمده‌اند و این نخستین نمایشگاه نقاشی انفرادی او پس از درگذشتش است. ۲۰ سال از  برپایی آخرین نمایشگاه نقاشی انفرادی او می‌گذرد. البته پیش از برپایی این نمایشگاه مجموعه‌ای از مجسمه‌های او را در قالب نمایشگاه انفرادی به نمایش گذاشته‌ایم.
روزبه نعمتی شریف ادامه داد: این نمایشگاه را با هدف آشنا شدن نسل جوان با جهان نقاشی‌هایم برپا کردیم و نمایشگاه تنها جنبه نمایشگاهی دارد و نقاشی‌ها جز مجموعه شخصی خانواده محسوب می‌شوند. سال آینده قصد داریم همزمان با انتشار کتاب مجموعه آثار پدرم که شامل، نقاشی، مجسمه و عروسک‌های نمایشی او است، نمایشگاه بزرگی از آثار او ترتیب دهیم.

بیژن نعمتی شریف متولد قائم شهر و فارغ التحصیل مجسمه‌سازی از دانشگاه تهران است. شرکت در چندین نمایشگاه انفرادی و نماشگاه‌های گروهی، برگزیده چهارمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران، شرکت در دومین دوسالانه بین‌المللی پکن، عضویت در انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران از جمله فعالیت‌های او به شمار می‌روند. نعمتی شریف طراحی و ساخت عروسک‌های ۵۸ پروژه نمایشی و غیر نمایشی برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، صدا و سیما و… را در کارنامه فعالیت‌های خود ثبت کرده است. 

بیژن نعمتی شریف با خدماتی ۳۰ساله به تئاتر عروسکی در مرکز تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سابقه تدریس در مجتمع دانشگاهی هنر، دانشگاه تهران، دانشکده تئاتر و سینما، دانشکده سوره و دانشگاه آزاد را در کارنامه خود دارد. 

او پیش از اینکه به عروسک‌سازی بپردازد یکی از بهترین مجسمه‌سازان ایران بود و در دانشکده هنرهای زیبا یکی از شاگردان قدرتمند پرویز تناولی استاد مسلم مجسمه‌سازی ایران بود. بیژن نمعتی شربف در سال ۱۳۹۱ پس از یک دوره طولانی بیماری درگذشت. 

در استیتمنت این نمایشگاه آمده است :

« بیژن نعمتی شریف، مجسمه‌ساز و نقاش، ابعاد عمیق تجربه انسانی را از دریچه‌ای که روح کودکانه انکارناپذیرش طنین انداز کرده است، آشکار می‌کند. آثار او با رنگ‌های تند، فرم‌های ساده‌شده و نقوش آشنای دوران کودکی آراسته شده‌اند و ناظران را به قلمرویی می‌کشاند که ظاهراً سرشار از نشاط معصومانه رویاهای کودکانه است.
با این حال، محدود کردن شتابزده این آثار به قلمرو کودکان به معنای از دست دادن عمقی خردمندانه است که در  پس آنها نهفته است. 

آثار شریف از جهان‌ سعادتمندانه کودکان فراتر می‌رود و جوهره سورئال درون چهره‌ها و فرم‌‌ها، علی‌رغم شادی و درخشش‌شان، یک غرابت ناراحت‌کننده و یک جریان پنهانی از تهدید و ترس را تراوش می‌کنند. 

اندام‌هایی به‌هم‌ریخته، عروسک‌های تکه‌تکه‌شده، ابعاد اغراق‌آمیز، و تضادهای فاحش، روایتی را می‌سازند که ادراکات متعارف را به چالش می‌کشد و هاله ای از غریبگی و تهدید را از خود ساطع می کنند.

آثار نعمتی شریف دارای شخصیتی منحصر به فرد، بیگانه و گریزان هستند که آنها را به امر والا در دنیای هنر ارتقا می دهد که علیرغم شباهت ظاهری آنها به هنر پاپ و مردمی، این آثار به عنوان عبارات هنری عمیق و فلسفی به رسمیت شناخته شوند. 

شریف در تجسم و اجرای این آثار، نیرویی کاملا آگاهانه به کار گرفته که اثری محو نشدنی در دنیای هنر معاصر ایران به جا می گذارد. »

در این نمایشگاه آثار زیر به نمایش در آمده است :

۱۳۷۷ | بدون عنوان
بیژن نعمتی شریف
96 × 120
سانتی‌متر
۱۳۷۶| بدون عنوان
بیژن نعمتی شریف
96 × 120
سانتی‌متر
۱۳۸۳ | بدون عنوان
بیژن نعمتی شریف
70 × 90
سانتی‌متر

این نمایشگاه از ۲۰ بهمن تا۴ اسفند و از ساعت۱۴ الی۲۰ در گالری فر میزبان علاقمندان است.

گالری فر روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل می باشد .

امتیاز دهید