جلیل اکبری‌صحت: عروسک (قولچاق) به لحاظ زبان و ادبیات ترکی فیلم مهمی است

سینما هم باید مانند فوتبال به شهرستان‌ها بیاید

آیین و نشست رونمایی فیلم سینمایی عروسک (قولچاق) به کارگردانی زنده‌یاد اصغر یوسفی‌نژاد و تهیه‌کنندگی جلیل اکبری‌صحت شامگاه 25 فروردین‌ماه توسط گروه هنر و تجربه و با حضور سازندگان اثر، هنرمندان سینما و اهالی رسانه در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی گروه سینمایی هنر و تجربه، در ابتدای این مراسم جلیل اکبری صحت تهیه‌کننده اثر با تشکر از محمد طیب مدیر گروه هنر و تجربه و همکارانش برای تلاششان در به اکران رسیدن فیلم گفت: این فیلم به لحاظ زبان و ادبیات ترکی یک فیلم بسیار مهم است. علت این سخن این است که این فیلم پر از واژه‌ها، متل و مثل‌هایی است که به لهجه تبریزی است. به همین دلیل بسیار فیلم خاصی است. من این مسئله را مدام تکرار می‌کنم و امیدوارم که چنین  فیلمی برای همه زبان‌ها و لهجه‌های مختلف رایج در ایران ساخته شود و این تسلط همه‌جانبه لهجه تهرانی به زبان فارسی را نیز تا حدودی رفع کند، چراکه ما از این‌که کسی با لهجه اصفهانی یا شیرازی صحبت می‌کند لذت می‌بریم و فکر می‌کنم این تاثیر فضای مجازی است که در دوباره جان‌گرفتن زبان و هویت بومی ما تاثیر فراوان داشته است.

او ادامه داد: این فیلم سه بار پیش‌تولید شد و در نهایت تمام این پروسه تا پایان ساخت چهار سال طول کشید. در پایان از صفا اصلانی همسر زنده‌یاد اصغر یوسفی‌نژاد تشکر می‌کنم که جوانمردانه پای این فیلم ایستاد و هر جا نیاز به حضور اصغر یوسفی‌نژاد بود به جای ایشان حضور پیدا کرده و با صفا و مهرشان پای کار ایستاده‌اند و من این‌جا از ایشان تشکر می‌کنم.

صفا اصلانی: قولچاچ یک قاچ شیرین از زندگی است

صفا اصلانی، همسر زنده‌یاد اصغر یوسفی‌نژاد با تشکر از جلیل اکبری‌صحت گفت: درست است که این فیلم، اصغر را از من گرفت، ولی خواهر و برادران زیادی به من داد. یکی از این برادران عزیز آقای اکبری‌صحت است که خیلی زحمت کشیدند. قولچاق دقیقا یک قاچ شیرین از زندگی است، یک برش بسیار جذاب. ما در این فیلم تلخی‌ها و شیرینی‌های زندگی حقیقی را به عینه تجربه می‌کنیم در این فیلم می‌گوییم، می‌خندیم، آواز می‌خوانیم و زندگی حقیقی را با هم زندگی می‌کنیم. شاید به همین علت بود که استاد اصغر یوسفی‌نژاد دوست داشتند که پلان سکانس کار کنند. او همه دیالوگ‌های این فیلم را زندگی کرده بود و همه آنچه می‌شنوید در زندگی روزمره ما هست. کسانی که در تبریز زندگی کرده‌اند، ترکی بلد هستند یا حتی بلد نیستند و زبان مادریشان هم نیست زبان بدن فیلم را درک می‌کنند که نشان می‌دهد چقدر ما تلاش داریم تا شکلی واقع‌گرایانه یک برش از زندگی را به تماشاگر بچشانیم. یادمان نرود که زندگی، تلخی و شیرینی دارد ولی ما باید پشت‌گرمی هم باشیم و پشت‌گرمی بودن برای یک هنرمند یعنی حمایت از آن اثر و دیده شدن آن اثر. آرزوی من این است که آثار هنرمندان ما در جای جای ایران و در هر شاخه‌ای دیده شود و همانقدر که هنرمند برای خلق اثرش انرژی و احساس گذاشته است ما هم با همان احساس آثار هنرمندان را ببینیم و لذت ببریم. من خوشحالم که عروسک و قولچاق اصغر که بهترین یادگار برای زنده ماندن این بزرگوار هست الان در مقابل چشم شما عزیزان اکران خواهد شد و امیدوارم که شما لذت ببرید.

فیروز عاقلی: چه‌قدر زیبا می‌شود که همه اقوام بتوانند به زبان خودشان فیلم بسازند

فیروز عاقلی با گلایه از عدم پذیرش فیلم «عروسک» در جشنواره فجر گفت: دلم می‌خواهد خیلی خوشحال باشم ولی راستش را بخواهید نمی‌توام اگر امروز یوسفی‌نژاد در کنارمان بود واقعا یکی از بهترین لحظات زندگی‌ام ‌بود. من چهار سال با این مرد زندگی کردم نه تحت عنوان رابطه یک بازیگر و کارگردان بلکه بهترین دوران عمرم بود تا آنکه آن شب تلخ پیش آمد. تصویر آینه شکسته‌ای در پوستر فیلم است که به حال و روز ما پس از آن شب تلخ می‌ماند شاید طراح پوستر با دید دیگری پوستر را به این شکل طراحی کرد ولی من دید دیگری دارم چرا که قلب همه بخاطر مسائلی که برای فیلم پیش آمد شکست. همانگونه که فوتبال پس از آنکه از تهران به شهرستان‌ها انتقال یافت پیشرفت چشمگیری داشت و در سراسر ایران مطرح شد ولی سینما فقط در تهران مانده است. چقدر قشنگ می‌شد اگر همه اقوام بتوانند فیلم بسازند شاید عده‌ای بگویند که ما متوجه نمی‌شویم خب مگر فیلم‌های خارجی را با زیرنویس نمی‌بینید و فهم و درک می‌کنید پس این نیز همانگونه است. امیدوارم شرایطی پیش بیاید که همه اقوام بتوانند به زبان خودشان فیلم بسازند و همه یکدیگر را بفهمیم.

پرستو فانید: با حمایت شما عزیزان از عروسک روح استاد یوسفی‌نژاد در آرامش خواهد بود

پرستو فانید کاراکتر رویا در فیلم «عروسک» با تشکر از تماشاگران فیلم گفت: آقای یوسفی‌نژاد بسیار شوخ بودند روزی سر تمرین‌ها به ما گفتند که انقدر این فیلم و پروسه تولیدش سخت و فرسایشی شده که شاید زمان اکرانش پس از شروع فیلم ببینیم که جلو اسم چند نفر نوشته‌اند زنده‌یاد و خیلی متاسفم که این شوخی به یک تراژدی تبدیل شد و امروز دیگر ایشان پیش ما نیستند، ولی می‌دانم که پس از تماشای فیلم و حمایتی که شما عزیزان از این فیلم دارید روح ایشان نیز در آرامش خواهد بود.

وحید شیرزاد: اگر از فیلم خوشتان آمد حتما آن را تبلیغ کنید

وحید شیرزاد با تشکر از تماشاگران گفت: قولچاق فیلمی است که ۴ سال طول کشیده تا ساخته شود. من امیدوارم که از دیدنش لذت کافی را ببرید و اگر از این فیلم خوشتان آمد حتماً آن را تبلیغ کنید.

اجرای این مراسم را محیا ساعدی برعهده داشت.

فیلم سینمایی «عروسک» آخرین اثر زنده‌یاد اصغر یوسفی‌نژاد در سینماهای منتخب گروه سینمایی هنر و تجربه در حال اکران است.

امتیاز دهید
گپ و گفتگو

گفت‌وگو با «فاطمه رضایی»،گرافیستی که «جشن‌های ایرانی» را به خانه هنرمندان آورد

جشن‌های ایرانی مظلوم واقع شده‌اند احمدرضا حجارزاده: نمایشگاه «جشن‌های ایرانی» با طراحی‌های «فاطمه رضایی» از 28 اردیبهشت‌ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران آغاز به

ادامه مطلب »